Ošklivá princezna (TV film)

Rodinný

Česko, 1999, 55 min

Tuhle pohádku jsem jako malá zbožňovala, četla jsem jí pořád dokola, je napsaná bravurně. Bylo mi jasný, že televizní provedení nemůže bejt tak dobrý - a taky není - , ale přesto je solidní. Herci se docela předvedli a drobný změny v postavách a ději se při troše dobrý vůle daj prominout. Přesto doporučuju stejnojmennou knížku, pobaví se u ní i dospělí.(22.2.2009)

Nepochopila jsem proč by jako měly být zrzky s pihama pasovány do rolí ošklivek a ještě k tomu s nehezkým jménem Pepička. Ještě chudák vyfasovala ty nejnevkusnější brýle, které v rekvizitárně byli schopni vyhrabat. A taky přece žádná z nás nechce za každou cenu vypadat jako strašidýlko Emílek byť nemáme v hlavách seno. Proč o sebe nedbala, holka královská? Je to přece moudrá princezna a být moudrý přece ještě nutně neznamená být i ošklivý. Není přece žádný problém si pěkně vlasy učesat, strčit do nich korunku, kytku, sponku a sladit to s jemnými obroučky brýlí. Hmm, průměrná pohádka.(8.3.2015)

Ale jo, pěkné to je. Pohádce rozhodně prospělo natáčení v reálu a skvělé kostýmy. Je zajímavé, že v představách režisérů ztvárnit ošklivost znamená dát herečce brýle, pihy a zrzavou paruku. Jenže, jak to udělat jinak? Ošklivost je relativní pojem a kdyby opravdu angažoval ošklivku, ještě by se urazila a žalovala by ho. Takže tohle asi nevyřešíme. Škoda scén s čarodějem, ty trochu skřípaly, možná se dalo více držet předlohy (?) - bylo to znát i na projevu pana Dejdara, lítal z polohy do polohy a nějak to nemohl uchopit. Když vidím Lumírka se Zlatuškou, musím se smát, mohli by se živit jako profesionální plačky. Btw: ale když pak vidím v nějaké pohádce třeba Hanu Maciuchovou, jak hraje rozmazlenou princeznu, tak ona je o několik hereckých úrovní výš (Dvě Cecilky, Jak Anče s komteskou..., O brokátové růži...). Na to, že se tam nic moc neděje, je to příjemně strávená hodinka, které nejspíš nebudete litovat, dokonce se i párkrát zasmějete.(15.3.2015)

Oěklivá princezna není ošklivá, to je asi to jediné, co se dá vytknout Pohádka je moc hezká, příjemná, veršující Lumír a zlatá Zlatuška jsou zábavní. Lenka Vlasáková a Filip Blažek jsou kouzelní a sympatičtí, Viktor Preiss nemá chybu a Ra(o)mán Martina Dejdara je vtipný. Takže vlastně ideální nedělní pohádka.(8.5.2018)

• argenson

Laurinová tradičně napřesdržku, Dlouhý to nějak divně odsípal, jako kdyby mu někdo šlapal na krk, Preiss v jedné z mnoha královských rolí, které zcela postrádají aspoň trochu panovnické důstojnosti a Vlasáková zdaleka ne tak ošklivá, jak se o tom mele celou hodinu. Takže z celý pohádky mě nejvíc bavil zámeckej park na Konopišti.(16.9.2017)

• - Exteriéry byly natočeny v Růžové zahradě na Konopišti. (rakovnik)