Ošklivá princezna (TV film)

Rodinný

Česko, 1999, 55 min

Pěkná moderní televizní pohádka v tom nejlepším slova smyslu. Příběh Jany Kašové zajímavým způsobem aktualizuje tradiční pohádková schémata, která ale zachovává. K tomu dobrá porce slušného a neurážlivého humoru (Jmenuje se princ Ramán nebo Román? - Není to jedno?...), pěkné prostředí a velice dobré herecké obsazení (především Viktor Preiss). K tomu si můžeme mi dospělí přidat pěknou hlavní myšlenku (důležitější je krása vnitřní než vnější) a několik dalších podnětů k zamyšlení či následování (Jak vlastně vypadá ošklivá žena? Je pro ženu důležité stát se krásnou? Nebo má dát raději přednost tomu, aby ji její muž mohl vidět?...) Zajímavé komentáře: otík, Jezinka.Jezinka, Mariin, haWranka.(25.3.2013)

Oěklivá princezna není ošklivá, to je asi to jediné, co se dá vytknout Pohádka je moc hezká, příjemná, veršující Lumír a zlatá Zlatuška jsou zábavní. Lenka Vlasáková a Filip Blažek jsou kouzelní a sympatičtí, Viktor Preiss nemá chybu a Ra(o)mán Martina Dejdara je vtipný. Takže vlastně ideální nedělní pohádka.(8.5.2018)

• argenson

Laurinová tradičně napřesdržku, Dlouhý to nějak divně odsípal, jako kdyby mu někdo šlapal na krk, Preiss v jedné z mnoha královských rolí, které zcela postrádají aspoň trochu panovnické důstojnosti a Vlasáková zdaleka ne tak ošklivá, jak se o tom mele celou hodinu. Takže z celý pohádky mě nejvíc bavil zámeckej park na Konopišti.(16.9.2017)

Nepochopila jsem proč by jako měly být zrzky s pihama pasovány do rolí ošklivek a ještě k tomu s nehezkým jménem Pepička. Ještě chudák vyfasovala ty nejnevkusnější brýle, které v rekvizitárně byli schopni vyhrabat. A taky přece žádná z nás nechce za každou cenu vypadat jako strašidýlko Emílek byť nemáme v hlavách seno. Proč o sebe nedbala, holka královská? Je to přece moudrá princezna a být moudrý přece ještě nutně neznamená být i ošklivý. Není přece žádný problém si pěkně vlasy učesat, strčit do nich korunku, kytku, sponku a sladit to s jemnými obroučky brýlí. Hmm, průměrná pohádka.(8.3.2015)

Slabší čtyřka. Zatímco začátek je svěží a vtipný, tak posledních 20 minut to kazí, a to zejména vystoupením čaroděje, které působí dost násilně a silně nelogicky. Jinak je potěšením se dívat na Viktora Preisse jako krále (ostatně tento herec má vždycky úroveň), buclatou "slepičí" princezničku Sabinu a vášnivého prince - veršotepce. Celková myšlenka, totiž vyšší hodnocení moudrosti a obětavé lásky než povrchní lidské krásy, je dobrá a správná.(22.2.2009)

• - Exteriéry byly natočeny v Růžové zahradě na Konopišti. (rakovnik)