Ošklivá princezna (TV film)

Rodinný

Česko, 1999, 55 min

Nepochopila jsem proč by jako měly být zrzky s pihama pasovány do rolí ošklivek a ještě k tomu s nehezkým jménem Pepička. Ještě chudák vyfasovala ty nejnevkusnější brýle, které v rekvizitárně byli schopni vyhrabat. A taky přece žádná z nás nechce za každou cenu vypadat jako strašidýlko Emílek byť nemáme v hlavách seno. Proč o sebe nedbala, holka královská? Je to přece moudrá princezna a být moudrý přece ještě nutně neznamená být i ošklivý. Není přece žádný problém si pěkně vlasy učesat, strčit do nich korunku, kytku, sponku a sladit to s jemnými obroučky brýlí. Hmm, průměrná pohádka.(8.3.2015)

Pěkná moderní televizní pohádka v tom nejlepším slova smyslu. Příběh Jany Kašové zajímavým způsobem aktualizuje tradiční pohádková schémata, která ale zachovává. K tomu dobrá porce slušného a neurážlivého humoru (Jmenuje se princ Ramán nebo Román? - Není to jedno?...), pěkné prostředí a velice dobré herecké obsazení (především Viktor Preiss). K tomu si můžeme mi dospělí přidat pěknou hlavní myšlenku (důležitější je krása vnitřní než vnější) a několik dalších podnětů k zamyšlení či následování (Jak vlastně vypadá ošklivá žena? Je pro ženu důležité stát se krásnou? Nebo má dát raději přednost tomu, aby ji její muž mohl vidět?...) Zajímavé komentáře: otík, Jezinka.Jezinka, Mariin, haWranka.(25.3.2013)

Hezká česká, jednoduchá pohádka o čem jiném než o lásce:-) Představa o ošklivých ženách mám sice jinou, jak tu někdo skvěle podotkl v komentářích, že žena v brýlích není zrůda jen špatně vidí je myslím dosti výstižné. A obléknout mladou dívku do babských šatů tak to je jasné, že není hezká. Ale tak to jsou detaily, avšak na detailech je založen film:-)(12.1.2014)

Pohádka o tom, že vzhled není to podstatné, že to hlavní se skrývá uvnitř a záleží, jaké má člověk srdce a kolik dobroty na rozdávání. Vynikající jsou zde Preiss a Dejdar, Dlouhý jako básník princ jen statuje, Laurinová hraje svůj rozverný diblíkovský standard holky z E55 a Vlasáková svůj typický standard zakřiknuté holky, který jí věřit příliš nejde. Blažek je někde uprostřed, ostatně jako slepý toho moc hrát nemohl, když ho vodili za ručičku. Pár vtipných momentů, slušné exteriéry, ale celkově poněkud nevyvážené a vlastně nepohádkové (jediným pohádkovým motivem je lék čaroděje, a to ještě jako vedlejší produkt). Některé dialogy jsou vtipné, jiné zase trapné. Ty osobní myšlenky řečené nahlas jsou občas zbytečně natahované, i když mají alespoň nějaké opodstatnění. Prostě - jak už jsem psal - je to nevyvážené, dobré scény střídají ty poněkud trapné až hloupé, stylizovanost princezen je přehnaná stejně jako Laurinové dekolt, a samotní Preiss s Dejdarem to zkrátka sami nezachránili. Btw, pokud chtěli ošklivou princeznu, měli ji nechat hrát Bárou Hrzánovou nebo klonem Helenky Růžičkové.(9.3.2015)

Oěklivá princezna není ošklivá, to je asi to jediné, co se dá vytknout Pohádka je moc hezká, příjemná, veršující Lumír a zlatá Zlatuška jsou zábavní. Lenka Vlasáková a Filip Blažek jsou kouzelní a sympatičtí, Viktor Preiss nemá chybu a Ra(o)mán Martina Dejdara je vtipný. Takže vlastně ideální nedělní pohádka.(8.5.2018)

• - Exteriéry byly natočeny v Růžové zahradě na Konopišti. (rakovnik)