Ošklivá princezna (TV film)

Rodinný

Česko, 1999, 55 min

Ošklivka Pepy v české pohádce, vyrobená tradičně z hezké ženské, kterou obdaříme mimořádně špatným účesem, v tomhle případě ještě vyšperkovaným o opravdu hodně nechutnou barvu na vlasy, z které chemie ani tak nekape, jako prýští proudem, a brýlemi, že by se i Hurvínkovi protočily oči. Už si jednou zapamatujte, že žena s brýlemi není zrůda, jenom špatně vidí a nenosí čočky.Z jiné telenovely máme slepého prince, je to zelené, běhá to po lese a naráží do stromů, je to Esmeralda, je to blonďaté, potácí se to po zámecké zahradě a bourá to do stromů, je to princ Vítek. Pak se zjeví čaroděj Dejdar, zřejmě paralela s divokým andělem, předá kouzelný nápoj a rozplyne se jako pšouk v průvanu. Čtvrtá hvězda je jednoznačně za to, že tu z princezen, kterou člověk neměl chuť zabít, nechali od začátku chytrou a brejlatou.(26.8.2012)

Slabší čtyřka. Zatímco začátek je svěží a vtipný, tak posledních 20 minut to kazí, a to zejména vystoupením čaroděje, které působí dost násilně a silně nelogicky. Jinak je potěšením se dívat na Viktora Preisse jako krále (ostatně tento herec má vždycky úroveň), buclatou "slepičí" princezničku Sabinu a vášnivého prince - veršotepce. Celková myšlenka, totiž vyšší hodnocení moudrosti a obětavé lásky než povrchní lidské krásy, je dobrá a správná.(22.2.2009)

Pohádka na neděli vskutku vydařená. Lahůdkové obsazení, slušný humor, neuvěřitelně dobrý Dejdar a tradičně vtipný Preiss jsou zárukou, že se u této pohádky budete bavit. Navíc žádné papundeklové kulisy, ale opravdový zámek, zahrada, jídlo i pití. Hudba: Václav Zahradník, hláška: "Buď prokleta chvíle, kdy mě astrální síly přivedly do tohoto zámku."(24.2.2009)

Ale jo, pěkné to je. Pohádce rozhodně prospělo natáčení v reálu a skvělé kostýmy. Je zajímavé, že v představách režisérů ztvárnit ošklivost znamená dát herečce brýle, pihy a zrzavou paruku. Jenže, jak to udělat jinak? Ošklivost je relativní pojem a kdyby opravdu angažoval ošklivku, ještě by se urazila a žalovala by ho. Takže tohle asi nevyřešíme. Škoda scén s čarodějem, ty trochu skřípaly, možná se dalo více držet předlohy (?) - bylo to znát i na projevu pana Dejdara, lítal z polohy do polohy a nějak to nemohl uchopit. Když vidím Lumírka se Zlatuškou, musím se smát, mohli by se živit jako profesionální plačky. Btw: ale když pak vidím v nějaké pohádce třeba Hanu Maciuchovou, jak hraje rozmazlenou princeznu, tak ona je o několik hereckých úrovní výš (Dvě Cecilky, Jak Anče s komteskou..., O brokátové růži...). Na to, že se tam nic moc neděje, je to příjemně strávená hodinka, které nejspíš nebudete litovat, dokonce se i párkrát zasmějete.(15.3.2015)

Pěkná moderní televizní pohádka v tom nejlepším slova smyslu. Příběh Jany Kašové zajímavým způsobem aktualizuje tradiční pohádková schémata, která ale zachovává. K tomu dobrá porce slušného a neurážlivého humoru (Jmenuje se princ Ramán nebo Román? - Není to jedno?...), pěkné prostředí a velice dobré herecké obsazení (především Viktor Preiss). K tomu si můžeme mi dospělí přidat pěknou hlavní myšlenku (důležitější je krása vnitřní než vnější) a několik dalších podnětů k zamyšlení či následování (Jak vlastně vypadá ošklivá žena? Je pro ženu důležité stát se krásnou? Nebo má dát raději přednost tomu, aby ji její muž mohl vidět?...) Zajímavé komentáře: otík, Jezinka.Jezinka, Mariin, haWranka.(25.3.2013)

• - Exteriéry byly natočeny v Růžové zahradě na Konopišti. (rakovnik)