Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

R-2

Pro mě příjemné večerní letní překvapení. Navíc to co předvedl Christian Bale v hlavní roli, jeho příprava na roli je neskutečná, na prvních záběrech jsem nevěděl zda je to on, nebo zda se jedná o počítačovou animaci. Už jen pro to je film poutavý a tajemný. A i tady se ukáže, že osudu jen tak neutečeš. Za mě 85% (možná i maličko víc). Doporučení - nedívat se přes den, nevyniknou tak temné scény a celková atmosféra filmu. Jo a označení horor neberte tak vážně, spíše drama. ()

cafe....

SPOILERS! Až moc předvídatelný schizofronik ten Bale. Pointa silná ale celou dobu jsem si říkal: "Neviděl jsem to už někde?". Kdyby tonhle byl short o 30 minutách tak je to intenzivní jízda od začátku až dokonce, ale tohle je zbytečně natahované a chvílemi průhledné. Za Bale jak z koncetráku a hudbu 70% ()

ssarka

film bych trošku zkrátila,zhruba v polovině jako by mu docházel dech a musela jsem ho posunout asi o 15 minut dopředu,ale konec,ten se jim moc podařil...to co udělal Bale pro roli,to snad ani nejde popsat..nechutný,koncentráčnicky vychrtlý to je samo o sobě psycho a klobouček dolů za takovou přípravu...jinak jsem asi nejlepší luštitěl šibenic-měla jsem to vyluštěné už po třech písmenech..:D hudba tomu dodávala ponurost...kvalita kterou si hned tak znovu nepustím ()

Le.noire

Bale, dusno, Bale, temno, Bale, Bale, Bale... Atmosfera filmu se prolnula do celeho pokoje a pevne, neprijmne a dusive obestoupila okolo mne.. Vrchol filmu v kuchynske scene, kde pod poklickou nenasel Bale jidlo minimalene pul roku pred natacenim. Dusna velice duveryhodna paranoa hlavniho protagonisty vas vtahne do jeho sveta a nepusti az do chatrneho a na me pusobiciho konce alá - uz sme trpeli dost, sme z nataceni unaveni, dochazeji nam penize a cas, nejak to dopisme a dotocme. Cely film byl skvele propracovany at uz v podobe "sibenice" na lednici, do ktere slo dosazovat jina jmena ktere divak stejne omylne jako Trevor dosazoval a pak ke svemu vytrzeni byl stejne tak prekvapen a dostizen realitou a mozna i znechucen a zklaman sam sebou jako hlavni "hrdina". Nepropracovany a laciny konec celkovych 5* z meho pohledu neohrozil.. I vedlejsi role pusobily velice kompaktne a dobre zahrane zapadali do deje jakoby to byl opravdovy pribeh, na ktery se divak nediva, ale proziva jej. Zoufalost a a vycerpanost v kazde vterine na nas dycha ledovym cernym dechem zlomeneho "hrdiny" ze ktereho zbyla sotva chodici troska.. zajimavy komentar - Douglas ()

Johgas

Že je pan Reznik trochu mimo je jasné, samozřejmě celý film směřuje k odhalení tomu, co se mu stalo. Na mne to ty dopady nemělo, moc jsem si přála, už aby byl konec. Naštěstí to není moc dlouhé. Odhalení mne už nezajímalo, nicméně jsem nedostala odpovědi na všechny otázky. Třeba tam jsou zakuklené, vidět znovu to však nechci. ()

Yamatosan

Bale, který zde dovedl Stanislavského metodu až na hranu, je samozřejmě úžasný. Hodně lidí tu kritisuje slabý konec, pro mě byl naopak velmi silný. Možná je to film na jedno jediné shlédnutí, ale stálo za to! ()

90125

Vcelku solidné. Film je vizualne a hudobne veľmi podmaňujúca, tajuplne pôsobiaca, temer čiernobiela halucinácia, siahajúca skoro až po Lynchov Eraserhead. Paranoicko-stihomamovsky-konšpiračná schíza o násilnom potlačení viny, idúca hlboko do ľudskej duše, pripomínajúca Hitchcockove Psycho, alebo Parkerov Angel Heart. Bale je presne ten typ blázna, ktorý môže hrať takúto rolu. Jeho "kosťakoža" je obdivuhodná a len dopomáha vytvoreniu správnej desivej atmosféry. Trošku škoda záveru. Zrazu bolo všetko až príliš jasné, príliš vysvetlené, ani trošku prekvapivé a veškeré napätie sa rozplynulo. 70 % ()

Gamine

Možná díky očekávání hororově syrové atmosféry mě mile překvapilo, že byla spíš mysticky nostalgická. Christian Bale si umí získat sympatie, víc než co jiného jsem se při sledování bála, aby se jeho postavě něco nestalo. ()

tulen

Konec mne trošku zklamal, ale ne tolik aby to nebylo na zasloužené 4 hvězdy. Jinak doporučuju nic předem o filmu nečíst - všechno by byl spoiler :) Ad Bale - napřed jsem myslel, že tomu pomohli digitálně, ale zřejmě je stejně šílený jako jeho postava :) ()

Naby

Za me uplne super film. Neuveritelne silena a napinava atmosfera. Napeti se celkem stupnovalo a drzelo opravdu poctive celej film, zadne slabsi chvilky jsem nezaznamenal. Za me naprosto genialni film a Christian Bale byl teda uplne neuveritelny, najdete si nekde jak hubnul do filmu (a nasledne jak zase pribiral svalovou hmotu do uplne jineho filmu). Opravdu pecka. Jasna 5* i za tu originalitu ()

draxxi

No v prvni rade tu musim smeknoit klobouk pred tou spoustou spolukomentatoru, kteri tu pisou o predvidatelnem konci... Ja mam IQ 144, coz tu nepisu abych se chlubil, ale protoze me to rozuzleni vazne prekvapilo... Jste fakt vsichni genialni. Ale zpet k filmu. Bale je proste jeden z tech paradnich charismatickejch chlapiku, kteri co film to zmena. A skoro vsude je vybornej. To co tu ale udelal se svym telem je neuveritelny. A pak ze nejde shubnout :) Scenar i atmosfera me pohltili a ja se vazne nemohl dockat, co z toho vyleze... 12/8/2020 88% ()

Hombre8

Dobrý film, který ale bohužel hloupě kazí pohrdání vědomostmi diváka. Což ale vzhledem k původu dvou hlavních tvůrců chápu. Leccos napovídá už hezký oxymoron v oficiálním textu distributora. Prý banální insomnie... :-) Pro člověka s elementárními znalostmi psyché se žádné velké mysteriózno nekonalo. Stavy halucinací se dostavují nejpozději po týdnu beze spánku. Po čtrnácti dnech už často nastává smrt ze zhroucení. Takže když někdo prohlásí, že rok nespal, má to asi stejnou výpovědní hodnotu, jako tvrzení somráka z Volného pádu, který tvrdil, že už tři dni nic nežral. (S hambáčem v ruce.) Ale třeba to byl všechno jen špatný překlad. Smyslem filmu možná bylo, mimo jiné, ukázat, co udělá s lidskou psychikou i fyzikou dlouhodobá spánková deprivace, způsobená, jako v tomto případě, například šokem a následným těžkým stresem. Nekonečná série mikrospánků se sny, kdy si mozek chaoticky "hraje" s informacemi a vlastní JÁ už není schopno rozlišit, co je sen a co skutečnost a stav se výrazně PODOBÁ těžké schizofrenii. Škoda ale, že si tvůrci nenechali poradit od nějakého psychiatra, protože nespavost má logicky za následek spíše přibývání na váze. Ale to je asi detail... Filmy se točí pro široké masy. Proto je třeba taky nezbytně nutné, aby na každé dílně, tedy i s přesnými obráběcími stroji, byla patřičná dávka jisker od úhlových brusek a svářečů elektrickým obloukem. :-) ()

futislav

Film, který není ani akční, ani komický, trochu mysteriózní, trochu drama a to, co diváka nutí dívat se až do konce je zvědavost, co z toho bude ve finále. Není to až tak průhledné, jak zde někteří naznačují a herecký výkon hlavního hrdiny je silně nadprůměrný. Tak 65%. ()

Drussus

Za poslední dobu nejlepší film, co jsem viděl. Nasazení hlavní postavy a její ochoty kvůli roli drasticky zhubnout, schopnost to skvěle zahrát a diváka do poslední minuty nechat tápat, vo co kurva jde... ()

Maxtrix

Mechanik se celkem lehce hodnotí. Průměrnější thriller jsem dlouho neviděl. Nějaký místa se dají označit jako "dobře zpracovaný", ale hned to vyváží další scéna, třeba s nedostatečným tempem. Jediný zázračný na tomhle filmu je Bale. Schopnost se obětovat pro dílo, i když průměrné, musí být oceněna, a tak snad jen proto dávám čtvrtou hvězdu. Pokud vás nějak neberou poruchy spánku tak nemůžu doporučit. ()

coulismoulis

Tak ja to trochu nadhodnotim, je to asi spis na 3,5*, ale filmu se dari vetsinu casu drzet atmosferu i jakysi nadech tajemna, i kdyz (nejen) diky dobe vzniku je dlouho pred koncem vcelku jasne, wo co go. Docela zajimavy a prinosny je i hodne strohy styl, ktery pro koherenci vypraveni dela asi nejvic. Bale as usual magor k pohledani, psychicky i fyzicky, lepsiho za ty penize nemohli najit, pane Holmes. ()

Wineology_

Moc škaredý film. Co se výkonu Christiana týče skvost, a to i přes to že 90% filmu je záběr právě na něho, neměl slabou chvilku. Ponurost nahání husí kůži, postupné rozuzlování mi vlastně až do úplného konce vůbec nic neřeklo a vlastně jsem se cítil ještě více ztracen, což je u kategorie mysteriózní velký palec nahoru. Slabší výkony zbytku osazenstva a repetetivní hudba však filmu ubližují, proto nedám plný počet. Jinak mistrně uděláno, asi 5 minut jsem po filmu čuměl do černé obrazovky jako Trevor do zrcadla a ptal jsem se "Kdo jsem? Kdo jsem? Kdo jsem?". ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy