Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)
Trailer

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Trailer

Phobia

Silný film, u kterého mi nijak nevadilo, že spoustu věcí divák odhalí před konečným vysvětlením. Závěr mi nepřišel triviální, naopak, dokonale jsem pochopila PROČ - celé to dalo smysl, tušení se změnilo v jistotu. Nepotřebuji žádný megatwist, úžasnou pointu - tahle ve své obyčejnosti působila realisticky, podobná věc se přece může přihodit každému. A potom už bude záležet jen na naší mentalitě, duši a svědomí, jak se s hříchy minulosti dokážeme vyrovnat. Jen ta Ivanova postava už mi na konci přišla trapná a zbytečná, po hrdinově prozření ji měli vypustit. Atmosféra snímku je temně parádní, scénář má hlavu, patu i morální poselství, k tomu solidní kamera, režie i herecké výkony. A stejně jako všichni ostatní žasnu, co dokázal Christian Bale napáchat na své postavě pro tuhle roli. Neskutečné, morbidní, odpudivé. Neměla jsem ohledně tohoto filmu žádná očekávání, snad proto jsem velmi příjemně překvapená - sice deprimovaná, ale spokojená... a teď si jdu rychle pustit něco veselého:-). 80% ()

Boss321

Perfektní snímek s naprosto dokonalou depresivní atmosférou, která mne pohltila a nedovolila mi se od snímku odpoutat. Christian podal výkon doslova na hraně svých možností :). Místy mi přišel, že snad musí zkolabovat, protože takhle se obětovat pro roli se skutečně hned tak nevidí. Brad Anderson je talentovaný režisér a už se velmi těším na jeho nastavající film, který má premiéru za pár měsíců. K plnému počtu tomu chybí opravdu velmi málo....... ()

Mi Nü-Chai

Jeden z mnoha tradičních "filmů s pointou." Bohužel pointou nikterak zajímavou a od začátku se jasně nabízející. Nicméně, na film se hezky kouká, pozornost neupadá a nuda se nedostavuje. Christian Bale se do své postavy takřka převtělil, z obrazovky skoro nesleze, takže veškerá positiva padají na jeho hlavu. Leč tohle je asi jediné, co mi z celého sledování alespoň mírně utkvělo, jinak je snímek pohříchu snadno zapomenutelný. ()

pan Hnědý

Společně s American Psycho jde o nejlepší výkon Christiana Balea. Opět totální psychopat, který nehraje pouze očima, ale tělem. Pro svou roli obětovat zdraví je fascinující. Během čtení scénáře už Baleovi kolovala postava Trevora v žilách, začínal si představovat svou zdevastovanou postavu, co všechno obětuje pro svou roli, už to zasluhuje velké uznání pro herectví (podobně jako Heath Ledger, který za vyčerpanost herectví a prášků ve 28 letech umřel). Bale chtěl jít pro svou postavu až na 45kg, ale tomu štáb nedovolil. El Maquinista je černota, která přetrvává. ()

Aluska88

Mechanik je dalším filmem, který pro mě spadá do kategorie těch kultovních filmů, u nichž jsem čekala přece jen jaksi silnější emocionální "angažovanost" i psychický nápor na mou náturu. Mechanik je v podstatě mistrovské dílo s patřičně ponurou atmosférou a "chrastícím" Balem, který se pro maximální ponoření do své postavy opět nezdráhal jít za hranice "běžných" a "přijatelných" hereckých latěk. Tentokrát si ji nastavil vskutku vysoko a musím říct, že snímku to dodává ještě více na důrazu. Díky Baleovu ztvárnění chátrajícího Trevora Reznika vyzní film ještě více depresivněji. Snad jediné, co mě lehce zklamalo, je pointa. Zrovna od Mechanika jsem čekala nějaký šokující zvrat, který by mě totálně rozsekal. A zatím se mi dostávalo postupného odhalování skutečností, které jsou sice rozhodně zajímavé, ale nezapůsobily na mě tak, jak bych čekala. Pointa je totiž jedna z těch, kterou můžeme v thrillerech a hororech vidět poměrně často. I tak je Mechanik snímkem se zdařile budovaným napětím a vynikající hudbou, která mi připomínala hudbu z Psycha a také nějaké prvky z Twilight Zone či Are you Afraid of the dark? ()

• Christian Bale před natáčením začal kouřit, aby tak snížil svou chuť k jídlu a zhubnul na požadovanou váhu. (cihlenka)
  • Baleova každodenní strava se skládala z jedné plechovky tuňáka a jablka. Sám Bale chtěl zhubnout až na 100 liber (cca. 45 kg), ale to už mu štáb nedovolil, neboť se silně obával o jeho zdraví. Bale poté včas nabral váhu a svalstvo pro roli Batmana. Bale se k tomu vyjádřil následovně: „Věděl jsem, že potřebuji shodit nějaké kilo, jen jsem nevěděl kolik přesně, aby to vypadalo tak, jak jsem si zhruba představoval, že by moje postava měla vypadat. Měl jsem fotku Hanka Williamse (zpěvák, skladatel) když měl jen 29 let, ale vypadal na 50, asi hlavně kvůli drogám. Byla to fotka po tom, co se dostal z vězení, jen pár měsíců před tím, než zemřel. Byl bez trička a vypadal opravdu jako takový vrak, úplně vyhublý. V duchu jsem si však říkal, že taková postava by se dost hodila do scénáře, a to by měl být ten pravý Trevor image. Tak jsem prostě hubnul a hubnul.“ (Satan)
  • Režisér Brad Anderson si během natáčení poranil kotník a namohl záda, takže část filmu režíroval v leže. (Satan)

Související novinky

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy

10.11.2019

Přestože zní titulek spíš bulvárně, ujišťuji vás, že se jedná o ryze filmovou zprávu. Oscarový herec Christian Bale (Fighter, Dokonalý trik) v novém rozhovoru oznámil, že už nadobro končí s… (více)

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

Kate Beckinsale v blázinci plném hvězd

16.04.2013

Povídka klasika žánru Edgara Allana Poea se stala základem pro „dobový psychologický thriller" Eliza Graves, který měl původně režírovat paranormálně aktivní Oren Peli, ale nedávno jej převzal Brad… (více)