Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Paranoia není nikterak příjemná, zvláště pokud ji režisér předloží tak, že si ani ten sebebystřejší divák nedokáže pořádně vyložit sled jednotlivých událostí a podobně jako hlavní hrdina tápe v hluboké tmě nejistoty a na závěrečné rozuzlení čeká jako na milosrdné vysvobození z bran pekelných, které pro něj představují jak neznámí příchozí, tak i ti relativně nejbližší, kteří procházejí ostrým odcizovacím procesem. Brad Anderson si velmi lehce pohrává s předloženým scénářem a na první pohled velmi nejistá partie je jenom blafujícím tahem, za kterým se skrývá jiný, velmi přímý tah na branku, v podobě závěru, který je režisérovým jediným, ale o to bolestivějším zakopnutím. Vše, co mu předchází je velmi zdařilou filmařinou, ať už se jedná o velmi temné kamerové filtry, minimalistický, ale velmi vtíravý hudební doprovod, či herecké obsazení. Jako velmi dvojsečná se mi zdá vychrtlá postava Christiana Balea. Jistě, hluboké smeknutí před tím, kolik tomu musel obětovat, ale zároveň je to dosti rušivý element při sledování zbytku jeho hereckého partu, který rozhodně patří k dalším skvělým Baleovým rolím, byť opět notně temným. Tak či onak je nakonec Mechanik velmi působivou sondou do „obyčejného“ lidského života, u kterého tvůrci opomněli, že doba zdrcujících point už má nějaký ten pátek zpátky odzvoněno.(10.8.2005)

KDO JSI ??? Trevor Reznik je..... Film o úplným zmagoření vyprávěný ,,NORMÁLNĚ“ s dokonale zahalenou pointou. Příběh na rozdíl od Ch.Bale geniální asi není, ale temný ,,snový“ filtr, podivná nálada a divně chovající a hrozně vypadající Bale stojí za vidění. Bohužel krom těchto kladů, to u mě bylo ,,jen“ čekání na pointu. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chybí mi na ruce několik prstů a zajímám se o možné způsoby vyřešení mého problému. 2.) Nespal jsem už několik měsíců. A dobře vím proč!. 3.) Nemám, ale opravdu NEMÁM čistý svědomí. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(20.1.2011)

Mrazivý snímok, kde atmosféra funguje dokonale. Bale ide za hranice herectva a svojimi 55 kg dokazuje maximálne stotožnenie sa s postavou, nakoľko to preháňa nech už každý uzná sám. Film je vlastne "one man show", to podstatné sa podarilo. Vykresliť zraniteľnosť ľudskej psychiky s následnými dôsledkami. Z postavy Balea ide des, zúfalstvo a bezradnosť, z toho čo prežíva hrôza a zaplavenie negatívnymi pocitmi sa čiastočne prenieslo aj na mňa, až mi z toho bolo miestami ťažko na duši.(18.11.2010)

Vynikajúci film. Naozaj, majstrovský kus, nechápem, prečo sa k takýmto snímkom môžu dostať ľudia u nás len tým, že si ho stiahnu, alebo niekedy o päť rokov uvidia v telke. Niečo medzi 'Memento' a 'Requiem For a Dream'. Brilantný výkon Balea, čím si určite pozdvihol latku. Brutálna príprava na film, čo som nevidel od doby 'Cast Away'. Pointa vynikajúca spolu so záverom filmu, milujem nepredvídateľné a šokujúce závery a tento rozhodne patrí k tým naj. Super. 85%.(20.3.2006)

Lehké a postupem času neustále narůstající divákovo tušení snižuje výsledný účinek závěrečného odhalení. Mechanik proto není silný v průrazné "shyamalanovské" pointě (se kterou jsem byl ovšem spokojen a v celém kontextu příběhu seděla jak prdel na nočníku), ale ve skvělém zobrazení duševního utrpení člověka , zapřičeněném těžkou insomnií a násilným potlačením viny v sobě. Navíc temná atmosféra snímku je přímo k nakousnutí. Anderson nemohl najít lepšího představitele, než je Bale,v jehož tváři se dokonale zračí všechny odstíny duševní trýzně a únavy a jehož Stanislavského metoda, podopořená konzumací pouhého jednoho jablka denně vede v cosi, co ve scénách, kdy je Baleova postava svlečená do půl těla, vzbuzuje v divákovi až fyzickou nevolnost. Jablka záhy vystřídaly mraky koblih (vzorná to strava každého správného Batmana) a tak se mi chce říct, že Bale není ďábel, KevSpo. Ani ten by si totiž neprubnul takový hazardérský experiment se svým zdravím :o)(22.10.2005)

• - Trevor (Christian Bale) čte v jedné scéně Dostojevského román „Idiot“, ve kterém jsou dvě z postav pojmenovány stejně jako ty filmové Marie a Nicholas. (Ajka1)

• - Režisér nikdy po Baleovi nepožadoval, aby tak markantně zhubnul. Když se Bale objevil poprvé na natáčení, všichni včetně režiséra byli v šoku a zároveň nadšení z toho, jak se Bale postavy ujal. (Satan)

• - Christian Bale před natáčením začal kouřit, aby tak snížil svou chuť k jídlu a zhubnul na požadovanou váhu. (cihlenka)