Mechanik

Mechanik

The Machinist

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Když jsem poprvé ve filmu spatřil Christiana Balea (tedy spíše jeho kostru), bylo mi jasné, že takhle pohublý herec nemusí ani moc předstírat, tedy hrát. Brrr! K tomu barvy téměř zbavený filmový tón, špína a častý déšť, zkrátka atmosféra jak vyšitá. Bohužel děj filmu ze začátku napíná,ale posléze se už jen nekonečně vleče. Mechanik vzbuzuje pocit stokrát viděného, kdy víte, že něco někde není v pořádku, a vy čekáte, až to pointa vysvětlí. Stane se, ale spokojeni s ní nebudete. Opravdu NE!(10.5.2006)

Mechanik je dalším filmem, který pro mě spadá do kategorie těch kultovních filmů, u nichž jsem čekala přece jen jaksi silnější emocionální "angažovanost" i psychický nápor na mou náturu. Mechanik je v podstatě mistrovské dílo s patřičně ponurou atmosférou a "chrastícím" Balem, který se pro maximální ponoření do své postavy opět nezdráhal jít za hranice "běžných" a "přijatelných" hereckých latěk. Tentokrát si ji nastavil vskutku vysoko a musím říct, že snímku to dodává ještě více na důrazu. Díky Baleovu ztvárnění chátrajícího Trevora Reznika vyzní film ještě více depresivněji. Snad jediné, co mě lehce zklamalo, je pointa. Zrovna od Mechanika jsem čekala nějaký šokující zvrat, který by mě totálně rozsekal. A zatím se mi dostávalo postupného odhalování skutečností, které jsou sice rozhodně zajímavé, ale nezapůsobily na mě tak, jak bych čekala. Pointa je totiž jedna z těch, kterou můžeme v thrillerech a hororech vidět poměrně často. I tak je Mechanik snímkem se zdařile budovaným napětím a vynikající hudbou, která mi připomínala hudbu z Psycha a také nějaké prvky z Twilight Zone či Are you Afraid of the dark?(28.7.2013)

Tak tohle bylo husty, tohle bylo pekelne husty. Takovejhle typ pribehu se da v podstate vypravet trema zpusobama. Bud od zacatku do konce netusite co se to deje ala Lynch, nebo je vam naopak vse az do konce jasny a konec to cely postavi na hlavu ala Shyamalan. A pak je treti pripad a to, ze sice ze zacatku netusite co se deje, ale film vam postupne dava cim dal tim vetsi smysl, jednotlivy epizody zacinaj zapadat do sebe a na konec se vse logicky vysvetli. A tohle je ten treti pripad, kterej mi vyhovuje nejvic. A nic na tom nemeni fakt, ze jsem pointu odhad uz par minut pred zaverecnym vysvetlenim. A musim se zminit o Christianovi Baleovi, to bylo neco neuveritelnyho, fakt ho vystihuje jedna hlaska z filmu: "Jeste trochu bys zhubnul a uz bys nebyl.", na jeho vzhled jen tak nezapomenete. Navic kdyz hral naprosto dokonale. K tomu vsemu si pripoctete vynikajici kameru, originalni pribeh, syrovou az skoro neprijemnou a napinavou atmosferu, dobre zvolenou hudbu a sviznou rezii a vyjde vam bezchybnej 5* film.(7.10.2006)

Mrazivý snímok, kde atmosféra funguje dokonale. Bale ide za hranice herectva a svojimi 55 kg dokazuje maximálne stotožnenie sa s postavou, nakoľko to preháňa nech už každý uzná sám. Film je vlastne "one man show", to podstatné sa podarilo. Vykresliť zraniteľnosť ľudskej psychiky s následnými dôsledkami. Z postavy Balea ide des, zúfalstvo a bezradnosť, z toho čo prežíva hrôza a zaplavenie negatívnymi pocitmi sa čiastočne prenieslo aj na mňa, až mi z toho bolo miestami ťažko na duši.(18.11.2010)

Jeden z mnoha tradičních "filmů s pointou." Bohužel pointou nikterak zajímavou a od začátku se jasně nabízející. Nicméně, na film se hezky kouká, pozornost neupadá a nuda se nedostavuje. Christian Bale se do své postavy takřka převtělil, z obrazovky skoro nesleze, takže veškerá positiva padají na jeho hlavu. Leč tohle je asi jediné, co mi z celého sledování alespoň mírně utkvělo, jinak je snímek pohříchu snadno zapomenutelný.(17.4.2007)