Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / Francie / Velká Británie / USA, 2004, 101 min

Snímek, který by se dal shrnout "Bale a jinak nic". Christian Bale naprosto exceluje a to nejen fyzickou přípravou, ale hlavně výkonem v roli dělníka, který trpí dlouhodobou insomnií a začínají se mu dít poněkud divné věci. Problém je, že snímek dost klame tělem a celý scénář je naprosto předvídatelný. Jediné proč se na to dá koukat je očekávání, že pointa určitě nebude ta co se nabízí od prvních minut. Dost často to snímek dává okatě najevo "tohle bude doopravdy něco, jen počkejte a uvidíte". Nakonec to celé vyzní zcela do ztracena a zůstane ve vás pocit, že tady někdo promrhal veliký potenciál. Celkově jde bezesporu o kvalitní řemeslo, které zachraňuje Bale a poprávu je tato jeho kreace vyzdvihována. Dost by mě zajímalo jak moc špatně by to dopadlo s jiným hlavním představitelem.(13.4.2005)

Neuveriteľný herecký koncert CH.Bala, ktorý vlastne nezlezie z obrazovky. Film vás nenechá v kľude skoro do konca. Nevieme na čom sme. Kto je? Prečo vyzerá ako kostra? Kto naozaj existuje a kto nie? Film, kvôli ktorému Bale schudol 30 kíl. V dobe natáčania mal 55 kíl! Ako to dokázal? Jednoducho nejedol. Vo filme hrá veľmi dôležitú úlohu hudba, ktorá znie ako z Hitchcockových filmov. Zaujímavé je, že na tento film režisér nevedel v Amerike zohnať peniaze, aj keď bol Bale už istý. Pravda, vtedy ešte nemalo jeho meno taký zvuk ako po Batmanovi, ale to, že je to špičkový herec, viem už od jeho detských čias, kde zažiaril v Spielbergovej Ríši slnka. Kto má rád pochmúrne, nejednoznačné, herecky aj režíjne dokonalé zvládnuté filmy, nemá čo riešiť.80%.(10.2.2009)

Jak tohle Christian Bale dokázal...? Nejen herecky, to je u něj docela očekávatelné, ale co pro tuhle roli musel podstoupit a vydržet, aby vypadal jako smrtka, bylo nepochybně hodné úcty. Nicméně je to právě on, jeho projev a hlavně jeho zjev, který tomuto studenému, temnému, drama s dlouho utajovaným vysvětlením dodává ty správné grády. Stěží si umím představit náladu, ve které bych po tomhle filmu sáhl znovu, ale viděl jsem ho moc rád.(30.4.2012)

Mrazivý snímok, kde atmosféra funguje dokonale. Bale ide za hranice herectva a svojimi 55 kg dokazuje maximálne stotožnenie sa s postavou, nakoľko to preháňa nech už každý uzná sám. Film je vlastne "one man show", to podstatné sa podarilo. Vykresliť zraniteľnosť ľudskej psychiky s následnými dôsledkami. Z postavy Balea ide des, zúfalstvo a bezradnosť, z toho čo prežíva hrôza a zaplavenie negatívnymi pocitmi sa čiastočne prenieslo aj na mňa, až mi z toho bolo miestami ťažko na duši.(18.11.2010)

Christian Bale si Stanislavského metodu vyložil po svém a dohnal ji až na "kost", divím se, že se mohl tělem, které si pro film vytvořil, vůbec pohybovat a během natáčení nezkolaboval. A i z důvodu bizarní postavy Trevora Reznika, bych film nesrovnávala s filmy tady uvedenými, myslím, že si každý divák projde svými intuicemi sám i bez manuálu. Mě víc než spekulace o konci ovládla ponurá atmosféra, díky níž film zároveň doporučuji, zároveň ale vím, že si ho honem znovu nepustím.(10.8.2005)

• - Scénárista Scott Kosar a Brad Anderson byli odmítnuti prakticky každým americkým studiem, protože scénář byl "příliš podivný". (Satan)

• - Christian Bale zhubl z původních 180 liber (cca. 80 kg) na 120 (cca. 55 kg), což je uvedeno jako rekord. Přesně se jednalo o ztrátu 63 liber (28.6 kg). (Satan)

• - Režisér nikdy po Baleovi nepožadoval, aby tak markantně zhubnul. Když se Bale objevil poprvé na natáčení, všichni včetně režiséra byli v šoku a zároveň nadšení z toho, jak se Bale postavy ujal. (Satan)