Mechanik

Mechanik

The Machinist

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Nutno poznamenat, že Bale zde podal úctyhodný výkon, ...když prudce zhubnul. Takový záhul na tělo, no, neoceňte to, že? Schizoidní (opravdu jsem tenhle výraz nechtěl nikdy použít) pohled do života jednoho přerostlého strojařského učně s kobercem přes rameno. Film má hloubku jako Macocha a je tak vhodný především pro ty, kteří místo blahodárného spánku upřednostňují nekonečné zírání do prázdna.(12.1.2012)

Ponurý a znepokojivý. A k tomu totálně vychrtlý Christian Bale, který.. no, slušně tápe. Ten ostatně velmi rád zkouší různé fyzické proměny (vyhublý válečný zajatec v Temném úsvitu, pohublý a drogově závislý bývalý boxer z Fightera). Tady se nám představuje mezi tovární šedí a pod neustálými mračny, které umocňují rozklad jeho osobnosti, přičemž postupně pochopíme, že člověk je schopný úplně vytlačit z hlavy něco, čím nadobro ovlivnil hned několik životů. Trevor je uzavřený samotář. Maká v továrně, je posedlý čistotou a hlavně trpí těžkou nespavostí. Což vyvolává u jeho kolegů značnou nedůvěru, zvlášť když jeho vinou přijde jeden z pracantů o kus ruky. Má oblíbenou servírku v kavárně, stejně jako prostitutku, která by kvůli němu řemesla zanechala. Jenže vše záleží na Trevorově neschopnosti rozlišovat mezi realitou a halucinacemi. Drasticky hubený Bale je tím hlavním, co diváka zaujme. Předvádí slušný koncert, tvůrci přidávají výborný hudební podkres i výtečnou atmosféru paranoie, ponurosti a zoufalství. Celkově tak divák oněch 100 minut zhltne s velkou chutí. A hned poté sáhne po nějaké řachandě..(23.7.2014)

Perfektní snímek s naprosto dokonalou depresivní atmosférou, která mne pohltila a nedovolila mi se od snímku odpoutat. Christian podal výkon doslova na hraně svých možností :). Místy mi přišel, že snad musí zkolabovat, protože takhle se obětovat pro roli se skutečně hned tak nevidí. Brad Anderson je talentovaný režisér a už se velmi těším na jeho nastavající film, který má premiéru za pár měsíců. K plnému počtu tomu chybí opravdu velmi málo.......(25.6.2008)

Mechanik je dalším filmem, který pro mě spadá do kategorie těch kultovních filmů, u nichž jsem čekala přece jen jaksi silnější emocionální "angažovanost" i psychický nápor na mou náturu. Mechanik je v podstatě mistrovské dílo s patřičně ponurou atmosférou a "chrastícím" Balem, který se pro maximální ponoření do své postavy opět nezdráhal jít za hranice "běžných" a "přijatelných" hereckých latěk. Tentokrát si ji nastavil vskutku vysoko a musím říct, že snímku to dodává ještě více na důrazu. Díky Baleovu ztvárnění chátrajícího Trevora Reznika vyzní film ještě více depresivněji. Snad jediné, co mě lehce zklamalo, je pointa. Zrovna od Mechanika jsem čekala nějaký šokující zvrat, který by mě totálně rozsekal. A zatím se mi dostávalo postupného odhalování skutečností, které jsou sice rozhodně zajímavé, ale nezapůsobily na mě tak, jak bych čekala. Pointa je totiž jedna z těch, kterou můžeme v thrillerech a hororech vidět poměrně často. I tak je Mechanik snímkem se zdařile budovaným napětím a vynikající hudbou, která mi připomínala hudbu z Psycha a také nějaké prvky z Twilight Zone či Are you Afraid of the dark?(28.7.2013)

Skvělá atmosféra a hodně dobrá vizuální stránka to vás praští do nosu hned po extrémě vychrtlém Baleovi, který ve své roli skutečně exceluje (když má ty vykulený oči vypadá fakt nepříčetně). Mechanik se mi opravdu hodně líbil a celou dobu (hlavně ze začátku) jsem měl tak trochu pocit že sleduju sci-fi, absolutně nevim proč ale ten pocit tam byl. Filmy s nejasným rozuzlením mám rád akorát tadyto vyplynulo z děje možná dříve než by si tvůrci přáli, ale to nic nemění že Mechanik je opravdu nevšední zážitek s brilantním Christianem Balem i ostatními herci. (zvlášť Ivan byl cool týpek)(6.9.2005)

• - Trevorov pick-up má poznávaciu značku NRC 347, čo je zrkadlovo obrátená značka Ivanovho červeného pontiacu - CRN 743. (Detoxa)

• - Christian Bale prohlásil, že jeho shazování váhy mu ve finále přišlo vhod. Daleko lépe pak v Barceloně snášel extrémně vysoké teploty v době natáčení. (cihlenka)

• - Film byl kompletně natočen v Barceloně, což zahrnovalo přetransformování jistých úseků na Los Angeles "look". Poznávací značky, auta, veřejné telefony, dopravní značení, cigarety, alkohol a mnohé další muselo evokovat prostředí "Města andělů". (Satan)