Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Na rozdiel od chytrejších komentujúcich kolegov som pointu vopred neodhalil. Možno preto, že zo zásady pozerám najprv filmy až potom trailery :-) (nuž a ten k Mechanikovi bol naozaj neskutočne utáraný). Možno jednoducho preto, že spojitosť openingu s čímsi veľmi špecifickým mi vo filme zahltenom množstvom iných enigmatických momentov vôbec nepripadala do očí bijúca. Tak či onak, odhadnuteľnosť či neodhadnuteľnosť pointy vôbec nepovažujem za čosi, čo determinuje kvalitu filmu ako takého. To, čo je na Mechanikovi hodné pozornosti predovšetkým, je spôsob, akým scenárista, režisér, kameraman, autor hudby (temná lyrická hudba s herrmannovským "psycho" motívom) a Christian Bale (aby som spomenul päť nosných pilierov diela) prezentujú hypnotizujúci príbeh s horúčkovito delirantným vyznením. Má síce pár starších bratov a bratrančekov, no to, čo ich spája nie sú konkrétne motívy ale štýl. A keďže tento rafinovaný znepokojujúci štýl je tak blízky našej "existenciálnej existencii", že bližšie to snáď ani nejde, nemôžem ináč než tomuto jeho kvalitnému zástupcovi poblahoželať. Povolanie hlavného hrdinu - a teda i názov filmu - metaforickou skratkou brilantne poukazuje na "mechaniku" (nie mechanizmus) psychických procesov podobných spoľahlivo hrkotajúcej mašinke, ktorá niekedy z istých dôvodov nespoľahlivo skratuje a na jej reštart je potrebná priam krížová cesta ("Pri údržbe a čistení musia byť všetky ťažké stroje zablokované."). Kameraman okrem zatmievačiek (ktoré dnešné "cool" filmy ignorujú) kúzli nádherné zábery s delikátnou sivozelenou, miestami priam čiernobielou farebnosťou, rafinovane zavádzajúcou diváka - veď vlastne o nič nejde, je to len "šedivá realita". Nuž a čo sa týka Balea - odhliadnuc od toho, že ide o najlepšieho herca svojej generácie - budem asi jediný na svete kto povie, že tá hladovka mu prospela nielen profesionálne - od krku nahor je to fakt fešák :-) A od krku nadol? Hm, keďže integrálnou súčasťou hereckého prejavu je i určitý výzor (buď prirodzený vzhľad alebo fyzická transformácia), nesúhlasím s názorom, že Bale tu podal priemerný výkon. Človek takmer počuje, ako mu pri pohybe hrkotajú kosti a to má sledovať iba jeho mimiku a gestá? Toto nie je herecký výkon, to je predstavenie kúzelníka. Mechanik je jedným z najinteligentnejších a najsugestívnejších filmov z obdobia po roku 2000. Potenciálny divák by nemal riešiť to, či ho vôbec zhliadnuť, on by ho mal zhliadnuť v čo možno najkratšom možnom čase. A podľa možnosti nebyť na ňom závislý...(30.7.2007)

Skvěle ponurá atmosféra a až na kost vyhublý Christian Bale, který určitě všem co si chtějí zachovat "štíhlou linii" nasadí brouka dohlavy, vás určitě ohromí. Reznik je úžasná postava a pointa jeho příběhu vás prostě dostane. A ano i když jste viděli KLUB RVÁČŮ má MECHANIK pořád co nabídnout. Hodně silné 4*.(13.2.2008)

Jeden z mnoha tradičních "filmů s pointou." Bohužel pointou nikterak zajímavou a od začátku se jasně nabízející. Nicméně, na film se hezky kouká, pozornost neupadá a nuda se nedostavuje. Christian Bale se do své postavy takřka převtělil, z obrazovky skoro nesleze, takže veškerá positiva padají na jeho hlavu. Leč tohle je asi jediné, co mi z celého sledování alespoň mírně utkvělo, jinak je snímek pohříchu snadno zapomenutelný.(17.4.2007)

Bohužel co se tempa týče, je na tom snímek velmi špatně. Rovněž střihová skladba nebyl to pravé ořechové a divák bude mít ke konci filmu v hlavě jeden velký zmatek. I při maximální pozornosti se jednoduše nedá pobrat celý děj se všemi detaily a výsledný šok tedy předčí spíše zmatek a chaos. Ještě neznamená, že když váží Christian Bale dvacet kilogramů, že automaticky předvádí fantastický herecký výkon. To, že byl pro tuto roli ochoten udělat takovou proměnu je samozřejmě chválihodné a tak trochu i bláznivé, avšak jeho herecký výkon si drží průměr a v žádném případě se neblíží Batmanovi, či Equilibriu. Mechanik oplývá výtečnou depresivní atmosférou (skvělé filtry a tónování) a solidní minimalistickou hudbou. Přesto mi zde chybělo trochu více originality.(25.8.2006)

Vskutku bizarní film, svým způsobem až doslova >ujeté< psychodrama o trýznivém pocitu viny, která - ač zasutá kdesi v pozadí mysli - ničí hrdinu doslova až do morku kostí... Ch.B. je v roli pomatené lidské bytosti neuvěřitelně působivý, vyzáblá, strhaná fyzická a psychická troska tápající mezi svými paranoidními představami a realitou je dokonalou kvintesencí zoufalství a marnosti pochopit, co se to vlastně v jeho už tak ponurém a osamělém životě dělníka na okraji společnosti děje. A tak jako jeho zmučený Trevor pomalu nachází pravdu o své vině, i divák si v pomalém a depresivním tempu filmu doslova užívá jeho trýzeň a prozření, až do poslední chvíle ne zcela pochopitelné a jednoznačné. Tenhle film je zkrátka vynikající studií o duševním a fyzickém úpadku člověka, který se chtěl vyhnout odpovědnosti za své skutky, nakonec však v prozření najde vedle trestu i klid a vykoupení... Nu, myslím že po tomhle filmu se i vy s chutí půjdete vyspat, těžko se vám ovšem budou zdát nějaké hezké sny... ;-) . . . Čtyři hvězdičky tedy za film jako takový a celá jedna pátá za až neskutečný herecký výkon Christiana Balea, který už ve své prakticky první významné (byť téměř dětské) roli ve filmu "Říše slunce" ukázal, že jednou z něj bude velký pan herec!(2.11.2006)

• - Vo filme v metre visí plagát k snímke Rottweiler (2004), takisto produkovanej Juliom Fernándezom. (misterz)

• - Trevorov pick-up má poznávaciu značku NRC 347, čo je zrkadlovo obrátená značka Ivanovho červeného pontiacu - CRN 743. (Detoxa)

• - Jedná se o první film Brada Andersona, který natáčel podle cizího scénáře. (Satan)