Mechanik

The Machinist

Mechanik

Thriller / Mysteriózní / Drama

Španělsko / USA, 2004, 101 min

Silný film, u kterého mi nijak nevadilo, že spoustu věcí divák odhalí před konečným vysvětlením. Závěr mi nepřišel triviální, naopak, dokonale jsem pochopila PROČ - celé to dalo smysl, tušení se změnilo v jistotu. Nepotřebuji žádný megatwist, úžasnou pointu - tahle ve své obyčejnosti působila realisticky, podobná věc se přece může přihodit každému. A potom už bude záležet jen na naší mentalitě, duši a svědomí, jak se s hříchy minulosti dokážeme vyrovnat. Jen ta Ivanova postava už mi na konci přišla trapná a zbytečná, po hrdinově prozření ji měli vypustit. Atmosféra snímku je temně parádní, scénář má hlavu, patu i morální poselství, k tomu solidní kamera, režie i herecké výkony. A stejně jako všichni ostatní žasnu, co dokázal Christian Bale napáchat na své postavě pro tuhle roli. Neskutečné, morbidní, odpudivé. Neměla jsem ohledně tohoto filmu žádná očekávání, snad proto jsem velmi příjemně překvapená - sice deprimovaná, ale spokojená... a teď si jdu rychle pustit něco veselého:-). 80%(4.7.2009)

Skvelá dark záležitosť a to nielen vďaka Baleho hazardu so zdravím. Spleť paranoických pocitov človeka na okraji psychyského kolapsu je dotvorená výbornou kamerou a old-schoolovským soundrackom, ktorý mi evokoval Hitchcockovu éru. Čo sa týka final pointy, tak naokolo je to dobre zhrnuté. Neprekvapila, ale mala myšlienku a sadla ako riť na šerbel, bez zbytočných otázok. I keď náročný divák bude trochu sklamaný.(7.8.2006)

Rozpočet$5milionovTržby USA $1,082,715Tržby Celosvetovo $8,203,235„ Christian Bale zachádza za hranice herectva a do úlohy dáva viac než by bolo zdravé, z jeho postavy sa stáva herecky precítená nemohúcna troska a tak ako vypadá zúbožene na vonkajšok a o to ešte horšie vykresľuje svoj vzovnajšok. “ _Režisér tohto filmu je u širokého publika pomerne neznámy, je to Američan Brad Anderson, ktorý musel vďaka producentom filmu aj zo štábom pocestovať do Španielska aby tam natočil neskutočne silný príbeh odohrávajúci sa práve na území Spojených štátov a aj preto malo o niečo sťaženejšie podmienky, lebo museli mestečko v našej Európe prerobiť v niektorých detailoch na to pravé americké, čo teda u filmároch nebýva zvykom aby klasicky americký príbeh z tamtoho prostredia odišli filmovať na náš kontinent. A na veľké prekvapenie svoju úlohu pri tomto projekte zvláda nadmieru výborne doslova v určitých medziach až dokonalo. Vystavanie smutného príbehu do určitých temných vnútorných fáz mu ide lebo pochopil, že na hlavnom protagonistovi sa dá postaviť pevný základ celého príbehu o upadajúcom schizofrenikovi. Jednoznačne je vidieť že ponechal Christianovi určitú voľnosť v stvárnení, lebo jednak ísť kvôli vyziabnutému výzoru za nejaký možný limit schudnutia na slabunkých 55 kilogramov, je už čo povedať a popri tom ešte v zúboženom tele zahrať chorú utápajúcu myseľ, to už hraničí za možnosťami nie hereckého ale ľudského chápania. V porovnaní stvárnenia ohľadom schizofrénie od herca Russella Crowa ako Johna Nasha zašiel Bale ešte omnoho ďalej, aj keď režisér nevykresľuje obrázky zrovna tak čarokrásne ako v Oscarovej Čistej duši, on sa zameral na túto nepríjemnú vec viac s tej temnejšej stránky. Príbeh nemá priamočiarosť čo sa stáva v tomto prípade výhodou, hlavne na konci keď nám niektoré úsečné scénky dorysovávajú celistvosť smutného príbehu a hlavne aj vnútornú podstatu ako môže malí zlomový moment zmeniť celý život. Miestami to vypadá ako hra na mačku a myš ale potom príde rozuzlenie a všetko čo vypadalo ako psychicky nátlakový proces na jednu osobu sa zmení na dokonale vnútorné skresľovanie mysle, čiže schizofrénia. Jednoducho nič nie je tak ako to na prvý pohľad vypadá. _ „ V príbehu nám režisér poukazuje ako môže malí zlom v živote obrátiť celý život na ruby. “ _Herecké obsadenie je okrem herca ako je Christian Bale v úlohe Trevora Reznika, dosť neznáme a pre príbeh slušne fungujúce, či už Reznikova priateľka Stevie v podaní Jennifer Jason Leigh, ďalej jeho druhé ja pomenované ako Ivan (John Sharian) alebo aj Michael Ironside(Vesmírna pechota) v úlohe dokaličeného robotníka Millera, hrávajúce dosť zaujímavé vedľajšie postavy. Charaktery postáv okrem samotného Reznika detailnejšie nespoznáme, všetka pozornosť je upriamená len na jeho postavu lebo po celý čas nezíde z obrazu. /100%/(17.11.2007)

Old-schoolová záležitost s vysátím barev, která tak trochu svádí k promíchání Šestého smyslu, Klubu rváčů a Mementa. Mechanik šel však ještě dál, inspiraci si bere od Polanského, Hitchcocka (hlavně co se velmi vkusného hudebního doprovodu týče) a skloubil v sobě podivný mix mysteriózního thrilleru a psychologického dramatu. Paranoia, halucinace, nespavost...vše má svůj důvod a bohužel pro natěšené diváky na šokující pointu, jedná se o důvod zcela prostý, racionální a v rámci celého předchozího pekla tak trochu plochý. Sžírající svědomí je to, proč se celý rok nespí. Scénář je až na pár výjimek velmi dobrý, nápad se vzkazníkem na ledničce a nevyplněným papírkem s šibenicí geniální. Anderson se spíš jak na obsah zaměřil na atmosféru, snímání kamerou, postsynchron a proto Mechanik ve výsledku vypadá jako jízda kolotočem, který se však logicky točí stále dokola, byť se občas kolem kola mihne nějaký nový divák. Bale je neskutečný. Shodit 30 kilo a sžít se s postavou, která nezná spánek, to chce již pořádný kus hereckého talentu. Z jeho postavy mi lezl mráz po zádech, určitě jeden z nejlepších výkonů poslední doby. Pro ty, co čekali klasickou vyvražďovačku: není to horor, jen má pár momentů, lekačky nejsou prakticky žádné. Ovšem hraní si s divákem maximální, a to se mi líbí. [Přesná stopáž: 97 min](3.7.2008)

Španielsko-americký snímok "Mechanik" je silne pôsobivé ponuro atmosferické dielo. Paranoidno schizofrenický thriller. Trevor Reznik je mladý, osamelý muž, ktorý prežíva svoj vlastný desivý existencionálny horror. Stráca pojem o realite, trpí chronickou nespavosťou, je zmätený, má preľudy a halucinácie. Jeho myseľ sa prepadá do temných hlbín šialenstva. Hlavnú postavu excelentným spôsobom stvárnil na kosť vychudnutý, fyzicky i psychicky zlomený Christian Bale. To ako sa zhostil tejto náročnej úlohy je niečo nevídané. Predviedol obdivuhodný herecký výkon. *****(18.11.2016)

• - Scott Kosar dopsal scénář ještě v době, kdy studoval na filmové škole. (Satan)

• - Scénárista Scott Kosar a Brad Anderson byli odmítnuti prakticky každým americkým studiem, protože scénář byl "příliš podivný". (Satan)

• - Christian Bale prohlásil, že jeho shazování váhy mu ve finále přišlo vhod. Daleko lépe pak v Barceloně snášel extrémně vysoké teploty v době natáčení. (cihlenka)