Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Batwayne

You are not film at all! You´re just a practice. Practice preto, lebo Bale sa tu jednoducho ´´vyšantil´´ a dokázal svoje herecké umenie. Takto by som modifikoval quote Christiana Balea z Batmana. Túto drámu ťahal celú on. Neviem, ako by dopadla, keby ju nezahral a nepripravil na ňu celé svoje telo doslova takto excelentne. Existencionálnu trosku ako takú a celý jej koncept ale Anderson napísal dobre, boli tam aj mrazivé momenty kedy mi bolo Trevora ľúto. No ináč Mechanik predstavuje príliš predvídateľnú zápletku a nie veľmi premyslený priebeh. Nemôžem ani povedať, že je to top film s námetom v oblasti Insomnia (nakoľko tu máme Fight Club). Stále ale možno považovať toto dielo za slúšnú, na city hrajúcu drámu. ()

AdminkaDF

Christiana Baleho jsem si poprvé všimla ve výborném snímku Equilibrium, kde mě naprosto uchvátil a začala jsem ho milovat. Mechanik je naprosto jiný žánr, než ve kterém potom v budoucnu pokračuje. Psycho jménem Trevor Reznik se trochu podobá Patricku Batemanovu z Amerického Psycha. Hodně zajímavé je, že Bale takhle brutálně zhubl a zanedlouho nato se musel vypracovat na perfektní figuru Bruce Waynea. Bale je borec a všechny svoje role bere vážně! BTW. film doporučuji milovníkům deprese a zkázy ()

wollfy

Hodně dobrý, Bale neuvěřitelný. Takhle hubnout a svalovatět nemůže být zdravý. Každopadně super podívaná, temné noir drama s koncem jako jedno víno. ()

CSGoddess

Dost dobrý film o tom kam nás může zahnat až pocit viny a svědomí. Ovšem nic pro prostoduché dementy co pochopí leda tak píčoviny typu Kameňák a nebo Twilight. Nad tímhle je potřeba přemýšlet milý vážení, a přemýšlení vyžaduje intelekt! Jinak dívat se na vyhublého Balea je zážitek jen pro otrlého diváka. ()

MikeFrost

FIlm, který od začátku baví svou temnou atmosférou, kamerou a hudbou. Bohužel již od začátku jsem tušil, jaký bude závěr, jen jsem nevědel, čim býl způsoben. Nechci spoilovat, proto nebudu detailní. Každopadně obrovsky obdivuji herecký výkon Christiana a (s jemným poplácáním na čelo) šílené vyhubnutí. Jedno jablko denně k získání této postavy je uctihodný výkon, když vezmeme v potaz to, jak dlouho to takto vydržel. Takže 5* pro Christiana, 4* pro film, 2* za ten závěr :/ = 4 hvězdy ;) ()

hypnos11

Kvalitní scénář, příběh, gradace děje, atmosféra, herecké výkony, hudba, režie, má to všechno. Mnozí tu tvrdí, že děj a finální zápletka jsou snadno předvídatelné. Je fakt, že ve filmu je několik indicií k otmu nabádajících, ale naštěstí jsem byl asi docela zabedněný a samotné vyústění příběhu jsem čekal provedené trochu jinak - a o to asi tvůrcům šlo. Ony indicie přícházejí nenápadně, často jako vedlejší součást něčeho většího. Problém je, že snad vždy to je obsah Trevorových halucinací, kdy divák tápe, zda něco z toho má nějaký význam, resp co, a jaký. Dalo by se o otm rozepsat více, ale to už bych musel vyzrazovat z příběhu více, než je záhodno. Trevor je  postava, která ve vás od začátku zanechá hlodajícího červíčka, že s ní něco není v pořádku. Ve druhé polovině ten nenasytný červíček hlodá čím dál více, ale co přesně to je, to se dozvíme až konci, právě díky tomu, že divák je udržován v nejistotě ohledně toho, co vidí. Bale podal, ostatně jako vždy, skvělý výkon, ale hlavně ta jeho fyzická transformace kvůli postavě je až strašidelná ()

Schkeble

fantastická filmová fakta: vědeli jste, že jako součást přípravy se pro tento film christian bale?? opravdu!! (je to pravda) ()

Noosal

Neskutečná proměna Christiana Bale na zuboženého psychicky narušeného jedince. Film má hutnou a atmosféru že by se dala krájet a Bale si tam zandavá za mě asi životní roli. Na druhou stranu to trochu působí jako méně kvalitní vykrádačka Fight clubu, který je naprosto nepřekonatelný. -SPOILER-Ke konci filmu už vám naprosto dojde celý twist a to že ten záhadný zlý muž je jen alterego je jasné po pár minutách co je na scéně. I tak je ale film velmi dobrý a to hlavně díky opravdu nepříjemné atmosféře a neskutečnému Balemu. ()

Maxtrix

Mechanik se celkem lehce hodnotí. Průměrnější thriller jsem dlouho neviděl. Nějaký místa se dají označit jako "dobře zpracovaný", ale hned to vyváží další scéna, třeba s nedostatečným tempem. Jediný zázračný na tomhle filmu je Bale. Schopnost se obětovat pro dílo, i když průměrné, musí být oceněna, a tak snad jen proto dávám čtvrtou hvězdu. Pokud vás nějak neberou poruchy spánku tak nemůžu doporučit. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy