Smím prosit?

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2004, 100 min

• jasiska

Príjemný film bez vážnejšej zápletky. V podstate som sa nenudila, ale nemôžem ani povedať, že by to bola strašná zábava. Ale som rada, že to dopadlo tak, ako to dopadlo, lebo keby sa z toho vyvinula manželská kríza, bolo by to otrasné a navyše som od začiatku tvrdošíjne vyvracala názor môjho otca, že sa Gere musí dať dokopy s Lopez, a takto som mala pravdu:-) Inak J. Lo ako herečku nemám rada - furt hrá len také presladené "nebesky" krásne chudinky, čo na všetko pozerajú príliš vážne (viď Kráska z Manhattanu alebo Svadby podľa Mary) - a tu detto. Našťastie tu bol aj Richard Gere, ktorý je napriek veku strašný sympaťák, a Susan Sarandon, ktorá snáď ani nemôže byť zlá. Škoda len, že to bolo o ničom.(12.1.2008)

Smím prosit je neškodný oddechový film, který je koneckonců i komedií, a kupodivu ne rádoby komedií zaobalenou ve sladké limonádě milostných frází (což si zřejmě řada diváků dokázala lehce představit, pokud přihlížím k onomu jakoby páru Gere-Lopezová). A právě ona nezávadnost -hnusné slovo, ale jiné těžko nalézt- v intencích milostných nás přenáší k oné komice, kterou hlavně zastupuje řada vedlejších postav, počínaje ztřeštěným latinářem-právníkem v paruce a konče manželkou, která si najímá detektivy, aby odhalili pravou podstatu manželových pozdních návratů. No a pak je tu ona vážnější část reprezentována hrdinovým vnitřním komentářem a zarytě smutnými pohledy zhrzené tanečnice, nic proti, ale to předchozí bylo přece jen o stupínek lepší. Smím prosit je nenápadný optimistický film, a ač jsem neviděla japonskou předlohu (která má asi trochu jiné aspirace dané odlišnou kulturní mentalitou), oblíbila jsem si ho.(30.9.2005)

• Zdeňka

Smím prosit? Můžeš, Richarde. Sice mým snem si je zatancovat s Patrickem Swayzem, ale když se nenácháš odbít. Jennifer Lopez je zde snad příšernější než v Krásné pokojské a s jejím tanečním uměním by mohla dělat instruktorku snad už i Jennifer Grey po prvním kroucení boků. Na tanec se zde není možné moc koukat s přílišným nadšením, ale aspoň vás chvílemi pobaví "taneční" dvojce Link a Bobbie.(21.2.2008)

Soundtrack Gabriel Yared: 1. Sway - The Pussycat Dolls [3:12] ,2. Santa Maria (Del Buen Ayre) - Go Tan Project [5:58] ,3. Happy Feet [2:46] ,4. Espana Cani [2:13] ,5. I Wanna (Shall We Dance) - Gizelle D'Cole/Pilar Montenegro [3:28] ,6. Perfidia [2:50] ,7. Under the Bridges of Paris [3:01] ,8. Moon River [1:03] ,9. Andelucia [1:41] ,10. Book of Love - Peter Gabriel [3:36] ,11. L Train [2:03] ,12. I Could Have Danced All Night - Jamie Cullum [3:24] ,13. Wonderland - Rachel Fuller [3:15] ,14. Shall We Dance [2:34] ,15. Let's Dance - Mya [4:05],(14.5.2011)

Nenáročný film o probuzené lásce k tanci, po jehož shlédnutí mám chuť se konečně nějaký společenský tanec naučit. John Clark (Richard Gere) má krásný a spokojený život a novou lásku v podobě vášně k tanci. Jeho žena Beverly (Susan Sarandon) předvede malou žárlivost. Další zajímavé postavy: slečna Mitzi (Anita Gillette), stará učitelka taneční školy, tanečnice Paulina (Jennifer Lopez), která v Johnovi probudila jeho novou lásku, Johnovi spolužáci v tanečních Chick (Bobby Cannavale) a Vern (Omar Benson Miller), bláznivě upovídaná tanečnice Bobby (Lisa Ann Walter) a Link Peterson (Stanley Tucci), Johnův kolega z práce a velmi vášnivý tanečník. Jednoduché, i trochu vtipné, navíc tak podnětné v chuti se naučit tančit.(2.6.2011)

• - Snímek získal nominaci na Golden Satellite Award v kategorii Nejlepší původní píseň, konkrétně za „The Book Of Love Stephena Merritta“. (imro)

• - Richard Gere si taneční kroky vyzkoušel už v největším hitu studia Miramax Chicago, kde také ztvárnil právníka. (imro)

• - Do Winnipegu se štáb přesunul z Toronta kvůli obavám z epidemie SARS, která tam propukla na začátku roku 2003. (imro)