Smím prosit?

Smiem prosiť?

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Komedie

USA, 2004, 100 min

Životem unavený Richard Gere ve schematické pohádce, která na několika dějových liniích selhává, jinde zase americké diváky poučuje o správných hodnotách. Tradičními klišé vystavěná story o stárnoucím muži, kterého to zavane (překvapivě) až do taneční školy – tam vykřesá naději pro tanečnici Paulinu (Jennifer Lopez, ať je jakkoliv půvabná, je mnohem lepší tanečnicí než herečkou) a do šedivého soužití s manželkou Beverly (Susan Sarandon je odsunuta někam za oponu) vnese svěží vítr. Shall We Dance mě rozhodně nedojal, nerozesmál, ale příjemně uběhl, elegantní Gere je přesvědčivý a jeho krokové kreace s přehledem doplňuje jeho široký úsměv, z kterého se stejně jako tomu bylo před pěti roky a stejně jako před patnácti roky podlamují nejedné divačce kolena!!(4.6.2007)

• troufalka

Vykradený scénář japonského filmu Zatančíme si? http://www.csfd.cz/film/71749-smim-prosit/ Líbivější americká verze, která přesně kopíruje japonský příběh včetně děje, konkrétních scén i typu jednotlivých postav. Pokud milujete Richarda Gera i Jennifer Lopez a navíc ujíždíte na romantických filmech, budete nejspíš cvrkat blahem do textilu. Jedno ale filmu chybí - to docela zásadní. Japonci jsou totiž jiní než evropané nebo američani, rezervovanost a jistá topornost k jejich kultuře patří. Jednají víc dovnitř, méně dávají najevo emoce. Skutečnost, že je pár lidí odhodlá vyzkoušet něco nového a naprosto se odvázat u latinsko-americkcý tanců, které jsou pro jejich kulturu naprosto cizí je něco neskutečného!! Pokud toto téma někdo převlékne do amerického kabátku, zbaví film zcela jeho postaty.(7.3.2014)

Víceméně věrný remake japonského originálu, který funguje navzdory přesazení do jiné kultury. Pohodová romantika, ve které kupodivu nejde o velkou lásku, ani nevěru, ani osudový vztah a přece je to stejně emotivní. Gere hraje probuzení unaveného řadového právníka příjemně nevtíravě, taneční scény jsou chytlavé a příběh příjemně nevyhrocený. Zkrátka přijemná odpočinková podívaná, ke keteré se člověk za čas rád vrátí...(24.2.2009)

Inteligentní a uměřená zápletka bohužel nemá výraznější tah a sílu a tudíž mi z toho vychází čisto čistý průměr. Richard Gere je famózní a pro podobné role jako stvořený. Další skvělá věc byla ta, že zde překvapivě nevadila Jennifer Lopez. Taneční scény jsou zručně natočeny a mají své společenské kouzlo, které ocení především starší diváci. Nekoná se žádná dramatická milostná zápletka či podobné eskapády viděné ve velké většině podobně romanticky laděných filmů. Vše se zde nese v pohodovém, "dospělejším" duchu a za pomoci fantastické kamery, krásných kostýmů a několika skutečně nezapomenutelných scén se dá u "Smím prosit" prožít docela příjemný večer.(2.11.2005)

Mám teď sérii filmů, kde hraje božská JLO a stejně jako u předchozích, i tady nebudu plýtvat superlativy. Ona tu má jednak velkou výhodu v tom, že je bývalá profi tanečnice, takže hlavní zápletka filmu jí, co se týče nácviku, asi moc problémů nenadělala a jednak se prostě do těchto romantických filmů hodí. Slušně sekundují Richard i Susan a hodně překvapil zběsilý Tucci. Zapamatovatelnou momentkou pro mě zůstane i hudební stopa a nebeský Peter Gabriel s jeho Book of love.....................moje hodnocení = 8 z 10.(4.8.2015)

• - Richard Gere si taneční kroky vyzkoušel už v největším hitu studia Miramax Chicago, kde také ztvárnil právníka. (imro)

• - Snímek získal nominaci na Golden Satellite Award v kategorii Nejlepší původní píseň, konkrétně za „The Book Of Love Stephena Merritta“. (imro)

• - Do Winnipegu se štáb přesunul z Toronta kvůli obavám z epidemie SARS, která tam propukla na začátku roku 2003. (imro)