Zachraň si, kdo můžeš (život)

• Francie Sauve qui peut (la vie) (více)

Slavný J.-L. Godard patří mezi nejvýznamnější inovátory v dějinách kinematografie. Dokazuje to i tragigroteskně-satirickým snímkem Zachraň kdo můžeš si (život), který je v jeho tvůrčí dráze velice významný (on sám jej označuje za svůj druhý první film). Vypráví v něm příběh televizního režiséra Paula Godarda a jeho komplikovaných vztahů k ex-manželce, milence Denise a prostitutce. Jednou z podstatných intencí této filmové básně o strachu, fantazii, hudbě, obchodu a smrti je vize prostituce jako hnací síly života vyspělé liberální společnosti. Snímek budí dodnes skandální pohoršení: vadí například sekvence, v níž Isabelle Huppertová v úloze prostitutky ochotně aranžuje své tělo i celkový ráz svého chování přesně dle infantilně zvrhlých pokynů svého zákazníka-byznysmana, a mnozí diváci bývají šokováni rovněž obdobně rituální sekvencí hromadné sexuální orgie prostitutek s magnátem a jeho tajemníkem.

Ačkoli veškeré tzv. nahé scény pojímá Godard vizuálně cudně, ve zvukové stopě slyšíme autentické dotazy a výrazy, které jakoby se do civilní lidské mluvy dostaly z pornobranže (obhroublým instrukcím k orálnímu sexu na povel předchází dotaz adeptky nejstaršího povolání světa, zda by měla zákazníkovo sperma polykat). Ke svému oblíbenému tématu protestu proti zmechanizované lidské existenci a prostituci tvorby v novodobé zkomercializované společnosti J.-L. Godard podotýká: Já sám jsem jenom děvka, bojující proti kuplířství ve filmu. Spíše než u intelektuálů vzbudil tento snímek sympatie u punkové mládeže. (oficiální text distributora)

Trainspotter

Jsem z Godardova filmu poněkud, ne, dost nejistý. Asi jsem nepochopil o co vůbec v tomto snímku šlo a jen s velkým přemáháním jsem se snažil vydržet až do konce. Bohužel, nepovedlo se. Pan Jean-Luc mě neoslovil svou nespoutanou a absolutně svobodnou formou pojetí filmu a chvílemi jsem myslel, že porucha je na mém přijímači při trhaných zpomalených scénách, ale spíš to vypadá že poruchu měl v hlavě sám režisér. Hvězdičku dávám za docela povedené obsazení a druhou za pokus o experiment. Ty další tři nedávám, protože mě to nebavilo a neoslovilo, nerozumím francouzsky a děsně jsem se nudil už jenom při pohledu na tak příšerné snímání kamerou. Pan kameraman asi pojem jako kompozice zlatého řezu na fakultě nikdy neslyšel, ale možná to byl záměr jak odradit i ty největší fanoušky francouzského filmu. Tak prosím, zachraňte si kdo můžeš (život, volný čas nebo zdravý rozum, to je už jedno...) a nedívejte se na to, pokud nemusíte. ()

Aquarius

Godard prekladá zvukové stopy ako posteľné plachty, hudobným skladbám usekáva hlavy, neustále prestriháva nakrútený materiál do seba (napr. vždy keď niekto niekam ide v noci autom je použitý ten istý záber), "hlavnú postavu" uvedie na scénu v 40 minúte filmu, pohráva si s kontinuitou a časovou náväznosťou jednotlivých scén, irituje slow motionom a okrem toho podáva obraz súčasnej skazenej spoločnosti, kde si otcovia sťažujú, že nemôžu svoje 11-ročné dcéry obchytkávať tak často, ako ich matky. ()

charge odpad!

Zachraň si, kdo můžeš (život) před výtvory Jean - Luc Godarda. Zn. nebezpečí psychické ujmy na zdraví. ()

Hafran

Film který by vás mohl pohoršit, ale když se nenecháte tak vás úplně nadchne. Za fasádou bizarního sexuálního a bezcitového příběhu se skrývá moderní něžná lyrika naší doby - nikdo nic neřeší, nic se nevysvětluje, ale všichni pouze vnímáme a konáme. A stejně tak je třeba se postavit k tomuhle filmu - nedešifrovat, neodsuzovat, ale vnímat. ()

Stegman odpad!

Velice převelice nudný film o pěti Pařížanech, kteří nevědí co by roupama dělali a tak jen vedou pseudointelektuální a nesrozumitelně filosofické dialogy. K tomu přidejte pár nechutných a nesmyslných scén proložených divně trhanými záběry (až jsem myslel, že je chyba na mém přijímači), a vznikne vám film Zachraň se kdo můžeš. (Název je celkem trefný. :)) Ti, co mu dali 4 nebo 5 hvězdiček, musí být zvrhlí snobové, jinak si to nedovedu vysvětlit. Berte si to osobně. :) ....................................................................................................................................................... To A_FISH: Jestli jsi musel projet celý můj 50místný seznam oblíbených filmů, než jsi našel něco, za co bych se měl podle tebe červenat, tak je to spíš kompliment. ()

Master19

Jsem trošku rozpačitý z "druhého" Godarda. Veškerá invence se zde projevuje trhanými zpomalovačkami a nepřibarvovanými scénkami ze života prostitutek. Čekal jsem trošku víc, asi nejsem ten správný intelektuál, ani punkový mládežník... ()

dANo

Trochu mi unikal zmysel, ale na druhej strane ma zaujali niektoré technické prvky, ktoré Godard použil vo viacerých scénach (špeciálne tie erotické boli ozaj zvláštne). ()

Bafo

Neprislo vam ze tam je trosku moc malbora? Myslel sem ze Godard je spise nezavisly reziser... No mozna ma malboro jen rad... Nevim teda ale takovejhle product placement uz v 80 roce? Mozna sem si toho jen moc vsimal protoze tam nebylo nic moc zajimavejsiho... Az na praktiky nekterych panu... Ano Godard ma vazne fantasii :O ()

Grafito odpad!

Přikláním se k té části obecenstva, která tvrdí, že tenhle film je jen pozérská šmíra pro pseudointelektuály, který potřebujou mít pocit, že se odlišujou od ostatních tím, že se jim líbí jakákoli "značková" slátanina.. odpovězte si sami.. díval by se na tuhle onanii vůbec někdo, kdyby jí nenatočil Godard? ()

pend

Poměrně nezáživné vyprávnění, pár "šokujících" scén, několik nepochopitelně zpomalených záběrů. Pouze jméno režiséra, ani sympatické hlavní představitelky to nezachrání. ()

fNdEsIECLE

Zdejší uživatelé si pěstují pravačku na Godarda, a zapomínají, jak nám vyprávěl Jestřáb, že levačka je blíže k srdci. Teď nemluvím o levičáctví. Bohužel pro mě a uživatele je Godard banda pro sebe, a zatímco uživatelé mu vyjadřují pohrdání, já si existencialismus s nadhledem a smutným přídechem užila. Žena je žena. Tvaroh. ()

messi@h odpad!

Kdybych chtěl někomu znechutit art filmy do konce života, doporučím mu tenhle film. Nudný sled nezajímavých scén bez děje a logiky s nesmyslnými dialogy (případně monology), ve kterých se nebudete orientovat, ať se budete snažit sebevíc. Bohužel musím zase jednou napsat, že u některých tvůrců prostě stačí jejich jméno, aby uváděli kritiky a intelektuály do transu... Čim větší nesmysl natočí, tím se kritici nadšeněji vrhají do hledání ukrytého hlubokého poselství. Naštěstí ne všechny art filmy jsou takové. ()

mak.

Asi nejsem ještě dostatečně filmově nebo jinak vyspělý, ale ty trhané záběry a místy i hudba mi připadaly jak z poškrábaného media v CD mechanice. A ten příběh? No, řekl bych, že jsem viděl zajímavější. Asi jediná scéna, která se mi líbila (rozuměj u které jsem se smál) byla ta s "řetězovým sexem". Ale aspoň jsem si procvičil francouzštinu... ()

worm14

Nevím, ale tenhle film bych si už podruhé nepustil. Děj nám toho ani moc neřekne...jeden trojúhelník, prostitutka... Celkem mi uniká nějaký hlubší smysl. Teda kromě poukázání na fakt, že dnešní společnost je tak trošku zkažená :) Asi jsem čekal trochu víc. Jasně pár scén s prostitutkama co byly tady bych v nějákym "normálnim" filmu hledal těžko. Dá se teda zase říct, že film je aktuální i dneska po skoro 30 letech. Na druhou stranu si nemyslim, že dnešní společnost je složená z takovej úchylů, prasat, pedofilů a hovad co někoho srazej autem a ujedou... Problém je v tom, že člověk čeká, že film se nějak posune dál ale tenhle film má do normality daleko. Přesto bych nepovažoval jeho shlédnutí za ztrátu času. Něco takového se jen tak nevidí. ()

pollstro

Po několika letech nízkorozpočtových a experimentálních filmových výtvorů, na základě kterých dodnes Godard patří mezi uznávané umělce francouzské nové vlny, se tímto filmem dostává do mainstreamové tvorby, ve které přesto typicky odmítá udržovat kontinuální styl vyprávění, orientaci ve filmu a rovněž se nevyhýbá experimentálnímu přístupu ohledně nesmyslného periodického zpomalování akce, jehož existence popírá veškerou logiku. Výsledkem je tak těžko rozpoznatelný filmový pokus, který ve snaze šokovat své okolí a rezignovat na veškerou filmovou konvenci působí zcela nesmyslným a divácky odtažitým dojmem. ()

Bohulib

Tohle asi není film pro mne. Byl jsem z něj totálně zmatený, vůbec jsem nechápal, co jsou postavy zač, jaké jsou jejich vzájemné vztahy, proč dělají to, co dělají. Jestli pocit nejistoty chěl autor vyvolat, tak se mu to povedlo. Tomu by nasvědčovaly i trhané záběry, kdy jsem znejistěl, jestli mi neblbne přehrávač :-). V každém případě si hodnotit film netroufám. Jen si dovolím poznámku k obsahu, který je uveden na filmové stránce. Podle mne to vůbec není příběh (jestli je možné vůbec o příběhu hovořit) Paula Godarda ale příběhy Isabelle a Denise, které Paul spojuje jen jako vedlejší postava. Ale je dost pravděpodobné, že jsem to vůbec nepochopil :-). ()

Ferguson

Nemůžu si pomoci, ale tenhle film se mi libí. Myslím, že zde Godard vystihl přesně pocity liberální společnosti. Od 1970 bezkonkurenčně jeho nejpovedenější a nejkonzistnější film. ()