Plavat proti proudu

Pravdivý příběh obyčejného chlapce z problémové rodiny, který v sobě našel sílu stát se šampiónem. Přísný Harold Fingleton (Geoffrey Rush) žije se svou ženou Dorou (Judy Davis) v Queenslandu a má pět dětí. Když si všimne, že dva synové, Tony (Jesse Spencer) a John (Tim Draxl), neobyčejně rychle plavou, začne je trénovat. Je nesmlouvavý, křičí na ně a zatím netuší, že z tolik odlišného Tonyho jednou vyroste sportovec, na kterého bude celá Austrálie pyšná. (oficiální text distributora)

sharky

S údivem otevřenými ústy jsem zíral na tuto neuvěřitelnou autobiografii (autor scénáře a knižní předlohy je hlavní postava) plaveckého šampiona, kterého jeho otec (bezchybný G. Rush) celý život nenáviděl a všemožně ponižoval, ačkoli on jediný z jeho mnoha dětí něco opravdu dokázal a splnil tak otci jeho sny. Zatímco syn se snaží otci zavděčit, otec se mu snaží všemožně ublížit až proti němu poštve i jeho oblíbeného bratra. Film je také zajímavý moderní kamerou podobnou filmovým přenosům a rozdělním záběrů do několika oken. Rozhodně si to nenechte ujít, je to opravdu neuvěřitelný a skvěle natočený příběh. ()

cab

Autobiograficky film, se sportovni tematikou opirajici se o herecke vykony rodicu Fingleton, je bohuzel pojat bez prociteni, tudiz na mne nezapusobil ani mne neoslovil, jak by asi mel. Nevim cim to je, ale pribeh otcem odstrkovaneho a opomijeneho syna, ktery to dotahne ze vsech deti nejdale, jak v plavani tak i v soukromem zivote, mi prisel jako otrepane tema a navic v tomto pripade jako nevysvetleny tvurci zamer. MHO 65% ()

kingik

Mladý plavecký šampion a proti němu autoritativní táta, který ho za nic nemá, i přes jeho velké sportovní úspěchy. Film natočený podle skutečných událostí a pro mě jedno z příjemných překvapení australské kinematografie. Geoffrey Rush je jako přísný otec, který si jako z prvních všimne v bazénu, jak jeho syn neobyčejně rychle plave, ale kdo ví proč, v oblibě ho zrovna nemá, naprosto brilantní. Jeho druhý syn je mu bližší, ale ten takový talent nemá, a tak nezbývá, než je trénovat oba a pokusit se najít si cestu i ke svému neoblíbenému synovi. Je to však mnohem těžší, než vyhrát prestižní plaveckou soutěž. Režisér Russell Mulcahy je známý svojí nevyrovnanou filmografií, ale tady se vybičoval k velmi obdivuhodnému režijnímu výkonu se skvělou hereckou podporou dvojice Rush/Spencer. Tolik jsem si přál, aby skromný mladík byl v očích svého táty uznávaný za svoje vítězství, ale toho se nikdy nedočkal. Celá Austrálie na něj byla hrdá, ale jeho táta jím pohrdal. Citlivě natočeno, perfektně zahráno a u mě zabodovalo na 100% ()

Arsenal83

Jeden z filmov, kde som teda neočakával nič a bola z toho vynikajúca dráma. Kto vie, ako by to bolo bez skutočne fantastického výkonu Geoffreyho Rusha. Ten sa pre úlohu polotyrana a alkoholika snáď aj narodil. Dej má spád, je zaujímavým aj tým, že ide o skutočnú udalosť, navyše zo sveta športu, kde o zápolenie a víťazstvá či prehry nie je núdza. Rodinná stránka, ktorá je tu ale nosnou, je zdramatizovaná na vysokej úrovni. Je až na nepochopenie, ako môže mať jeden otec tak rozdielny prístup k svojim deťom. ()

balcazar

Podobné prípady filmov, pri ktorých si pozriete najskôr plagát (hodnotenie zo zásady nie) a očakávate typický rodinný film, vás často prekvapia. Skvelý Rush, bolo z obrazovky vidno, ako si túto rolu vychutnáva, citlivá téma, založená na skutočnej udalosti, skôr dráma ako športový film (šport bol na pozadí a bol len akýmsi podkladom k dráme), dráma, napätie, akcia, dialógy, to všetko tvorí mozaiku pozitív, z ktorých sa film skladal. A hoci je pravda, že sa časom trochu naťahoval a že to chcelo viac takých výrazných momentov ako ten, keď sa matka predávkovala a šla do nemocnice, jednoducho viac momentov, ktoré by napätú situáciu v dome ešte viac vyhrotili a prestrihli, je pravda, že nie som o tom 100% presvedčený, rozhodol som sa dať plné hodnotenie. P.S. Som rád za minutáž, akákoľvek dupľa by filmu ubrala, takto to bolo akurát. ()