Reklama

Reklama

Plavat proti proudu

Trailer

Obsahy(1)

Pravdivý příběh obyčejného chlapce z problémové rodiny, který v sobě našel sílu stát se šampiónem. Přísný Harold Fingleton (Geoffrey Rush) žije se svou ženou Dorou (Judy Davis) v Queenslandu a má pět dětí. Když si všimne, že dva synové, Tony (Jesse Spencer) a John (Tim Draxl), neobyčejně rychle plavou, začne je trénovat. Je nesmlouvavý, křičí na ně a zatím netuší, že z tolik odlišného Tonyho jednou vyroste sportovec, na kterého bude celá Austrálie pyšná. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (35)

sinp 

všechny recenze uživatele

Velmi vydařený příběh, natočen podle skutečné události, k němuž dokonce skutečný hlavní hrdina napsal scénář. Film na první pohled vypadá jako obyčejná autobiografie, ale nenechte se zmást, je mnohem víc. Je točen velmi lidsky, což aby dnes pohledal. Snímek má úchvatné herecké výkony v čele s Geofrey Rushem a hlavně jeho postava přinutí diváka přemýšlet. Určitě jeden z nejlepších Australských filmů co jsou k vidění. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Dojemný film, kterému nechybí mimořádně vypjaté dramatické scény a který ve vás vyvolá silné emoce, aniž by však nějak tlačil na pilu nebo působil slzopudně. Ostatní ve svých komentářích zmiňují podobnost se "Září" spojenou navíc se jménem vynikajícího Geoffreyho Rushe. Mně se však po shlédnutí filmu vybavil ještě "Billy Elliott", ve kterém je možná trochu podobný přístup otce k synovi, zdánlivému slabochovi. ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Mladý plavecký šampion a proti němu autoritativní táta, který ho za nic nemá, i přes jeho velké sportovní úspěchy. Film natočený podle skutečných událostí a pro mě jedno z příjemných překvapení australské kinematografie. Geoffrey Rush je jako přísný otec, který si jako z prvních všimne v bazénu, jak jeho syn neobyčejně rychle plave, ale kdo ví proč, v oblibě ho zrovna nemá, naprosto brilantní. Jeho druhý syn je mu bližší, ale ten takový talent nemá, a tak nezbývá, než je trénovat oba a pokusit se najít si cestu i ke svému neoblíbenému synovi. Je to však mnohem těžší, než vyhrát prestižní plaveckou soutěž. Režisér Russell Mulcahy je známý svojí nevyrovnanou filmografií, ale tady se vybičoval k velmi obdivuhodnému režijnímu výkonu se skvělou hereckou podporou dvojice Rush/Spencer. Tolik jsem si přál, aby skromný mladík byl v očích svého táty uznávaný za svoje vítězství, ale toho se nikdy nedočkal. Celá Austrálie na něj byla hrdá, ale jeho táta jím pohrdal. Citlivě natočeno, perfektně zahráno a u mě zabodovalo na 100% ()

sharky 

všechny recenze uživatele

S údivem otevřenými ústy jsem zíral na tuto neuvěřitelnou autobiografii (autor scénáře a knižní předlohy je hlavní postava) plaveckého šampiona, kterého jeho otec (bezchybný G. Rush) celý život nenáviděl a všemožně ponižoval, ačkoli on jediný z jeho mnoha dětí něco opravdu dokázal a splnil tak otci jeho sny. Zatímco syn se snaží otci zavděčit, otec se mu snaží všemožně ublížit až proti němu poštve i jeho oblíbeného bratra. Film je také zajímavý moderní kamerou podobnou filmovým přenosům a rozdělním záběrů do několika oken. Rozhodně si to nenechte ujít, je to opravdu neuvěřitelný a skvěle natočený příběh. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Nekompromisný tyranský otec, športový talent, zlé sociálne zázemie a snaha niečo dokázať. Mám rád drámy postavené na týchto pilieroch. Emotívna stránka tu postupne naberá na sile hneď v dvoch rovinách. V prvom rade je to vývoj vzťahu medzi oboma bratmi, v ktorom hrá kľúčovú úlohu ich otec a jeho zhubný vplyv. G. Rush sa v tomto smere prekonal, miestami som ho mal chuť kopnúť niekam do gulí. Potom je tu silný sociálny podtón celkového neutešeného rodinného zázemia budúceho plaveckého talentu a pekná myšlienka, že svoj osud máme vo vlastných rukách, pričom keď je túžba a dostatok trpezlivosti opustiť takýto hrozný svet sociálneho marazmu, tak je možné aby sa človek prekonal a tým prekvapil aj sám seba. Naozaj perfektný film, ktorý stojí za pozretie. 85/100 ()

Galerie (15)

Reklama

Reklama