Soumrak

• Japonsko Tasogare Seibei (více)

Samuraj Seibei je čerstvý vdovec, kterému zůstaly na starost dvě dcery a stará matka. Nepatří k nejvyšší šlechtě, dluží, kam se podívá a jeho postavení není nijak uspokojivé. Přestože má prvotřídní výcvik pro boj s mečem, netouží po slávě bojovníka a vyhovuje mu práce skladníka. Jeho hlavní starostí je rodina, které věnuje veškerý volný čas a vůbec se chová pro své okolí velmi výstředně, pročež je vystavován posměškům. Přezdívku Soumrak si vysloužil za to, že po službě nechodí pít jako ostatní, ale rovnou cestou domů, starat se o dcery a nemocnou matku. Jako samuraj však zcela podléhá příkazům svého pána a ten jeho meč spát nenechá.
Nejen netradiční pohled na život nižších samurajů a jejich reálný život v polovině 19. století, kdy se staletý feudální systém pomalu blíží ke svému zániku, skvělý scénář (adaptace románu Šuheje Fudžisawy) a zkušená režie dovedly tento film až k nominaci na Cenu americké akademie za nejlepší zahraniční film. Velkou měrou se na působivém obrazu "podivínského samuraje" podílí především představitel hlavní role Hirojuki Sanada, jehož polohy oddanosti, přemýšlivého odstupu i pevné síly v situaci, kdy je třeba splnit úkol, jsou naprosto přesvědčivé. V tomto netradičně pojatém samurajském příběhu nemluví zbraně, ale srdce. Netradičně a působivě.
Soumrak (Tasogare Seibei, 2002) patří k režisérovým největším mezinárodním úspěchům. Kromě nominace na Oscara získal film dalších 37 cen a 6 nominací na mezinárodní a národní ceny. (oficiální text distributora)

Chejpao

Čekala jsem víc. Příjemný historický snímek, který v mých očích kazí občasná limonádovitost a sem tam nějaké to klišé („dobrý“ tatínek podporuje dceru ve snaze se vzdělávat, zatímco „špatný“ strýček tvrdí, že je to pro dívku škodlivé) - podobné momenty, ačkoli jich není mnoho, bohužel sráží film k povrchnosti. Slabší 4*. ()

kpt.Marťas

Blaho, filmové blaho. Nádherně vyprávěný příběh obyčejného chudého samuraje, který musel prodat svůj meč, aby zaplatil pohřeb svojí ženy, stará se o dvě dcerky a senilní matku. Ostatní se mu smějí, on je však spokojený. Nádherné historické vyprávění, vynikající hrdinové. Včetně finále, ve kterém se dočkáme i opravdové samurajské scény. To je za pět hvězd bez sebemenšího zaváhání. ()

josmart

Samurajské filmy jsou většinou o cti, obětování se a o boji. Mně v nich chybí humanismus. Neúcta k životu, zabíjení bez servítek - tohle mi nesedí, jsem pacifista. Hrdina tohoto filmu umí bojovat, nicméně je to spíše filozof, který vychovává své dcery, tře bídu s nouzí, nesnaží se o kariérní postup. A i když ho životem provázejí samé nesnáze, uvnitř je v pohodě. Krásný lidský příběh a náhled do tehdejší japonské společnosti. ()

ghostwo

Krása. Jako bezvýznamnému služebníkovi mi nepřísluší se více k tomuto skvělému filmu vyjařovat. Ne vážně, něco tak precizního jsem dlouho neviděl.Každý detail a každý záběr je vypilovaný k dokonalosti. Aby mě film, který plyne takovým poklidným tempem pohltil od začátku až do konce se stává málokdy. Kdo neviděl si těžko dokáže představit s jaký citem je film podáván (hlavně vztah Tamao k dcerám). Souhlas s komentáři ostatních,hlavně s Flipnicem. ()

Von Kempelen

Samurajskej film jak víno bez nutnosti lít na kameru litry krve a házet do vzduchu atrapy useknutých hlav. Spíš než o svalech je o vnitřní síle, skutečných hodnotách a zodpovědnosti k životu vlastnímu i těch druhých. ()

MagyG

Martrix a Flipnic vo svojom komentári vyjadrili fakticky všetko, čo by som napísal aj ja. Úžasný film, ktorý je jedným z mojich favoritov, aj kvôli Sanadovi. //// (btw, ktorý z filmov si zvyknete pustiť len tak "do pozadia", proste aby niečo šlo v telke/na kompe, zatiaľ čo robíte niečo iné? U mňa takto Tasogare Seibei šiel už asi 100x a minimálne v každom jednom prípade som aspoň na pár minút prestal robiť, čo som robil a zadíval sa na dlhé minúty...) ()

lineker

Film lze hodnotit i z pohledu exurze do nitra Japonských hodnot, rodinných vazeb a morálky, které nám středoevropanům připadají naprosto out. ()

Sadova302b50

Nemám, co dodat. Závažný, konfrontační film, kde mi rozhodně nevadila jeho stopáž, navíc ponurá, poslední část v domě mě nenechala dýchat. 88% ()