Soumrak

• Japonsko Tasogare Seibei (více)

Samuraj Seibei je čerstvý vdovec, kterému zůstaly na starost dvě dcery a stará matka. Nepatří k nejvyšší šlechtě, dluží, kam se podívá a jeho postavení není nijak uspokojivé. Přestože má prvotřídní výcvik pro boj s mečem, netouží po slávě bojovníka a vyhovuje mu práce skladníka. Jeho hlavní starostí je rodina, které věnuje veškerý volný čas a vůbec se chová pro své okolí velmi výstředně, pročež je vystavován posměškům. Přezdívku Soumrak si vysloužil za to, že po službě nechodí pít jako ostatní, ale rovnou cestou domů, starat se o dcery a nemocnou matku. Jako samuraj však zcela podléhá příkazům svého pána a ten jeho meč spát nenechá.
Nejen netradiční pohled na život nižších samurajů a jejich reálný život v polovině 19. století, kdy se staletý feudální systém pomalu blíží ke svému zániku, skvělý scénář (adaptace románu Šuheje Fudžisawy) a zkušená režie dovedly tento film až k nominaci na Cenu americké akademie za nejlepší zahraniční film. Velkou měrou se na působivém obrazu "podivínského samuraje" podílí především představitel hlavní role Hirojuki Sanada, jehož polohy oddanosti, přemýšlivého odstupu i pevné síly v situaci, kdy je třeba splnit úkol, jsou naprosto přesvědčivé. V tomto netradičně pojatém samurajském příběhu nemluví zbraně, ale srdce. Netradičně a působivě.
Soumrak (Tasogare Seibei, 2002) patří k režisérovým největším mezinárodním úspěchům. Kromě nominace na Oscara získal film dalších 37 cen a 6 nominací na mezinárodní a národní ceny. (oficiální text distributora)

siloalampa

Krásny film, kde sa cení česť, skromnosť a dobré mravy. Niekedy to s tou hrou na dobro hlavný hrdina až preháňa a to ma možno spoločne s predzáverečnou scénou súboja, ktorá sa odohrávala v šere a nie v súmraku štvalo najviac. ()

Chauncey

Krásný film o dobrém chudém samuraji a době, kdy se zásadně měnilo celé Japonsko...Skvělý Hiroyuki Sanada! Velká škoda, že se tento film vyhnul našim kinům. ()

diodoros

Netradičný film o jednoduchom samurajovi, ktorí nie je zabijak ani nestojí o slávu, ale snaží sa postarať o svoje dcéry a matku. Tomuto zámeru odpovedá celé vyznenie filmu, ktorý je mierumilovný, tichý a realistický v zobrazení vtedajšieho samurajského života obdobia Edo, ktorý určite nebol plný gigantických bitiek, ale najmä byrokracie, správy provincie a hlavne bezhraničnej oddanosti klanu, ktorý mohol prikázať čokoľvek. To znamená aj zabitie, ktoré tu síce má svoje miesto a je spracované perfektne (realisticky aj technicky zručne), ale divák si naň musí počkať do záveru. Dovtedy má však možnosť obdivovať výborných hercov, skvelú kameru, dobrú hudbu a hlavne pekný príbeh o ľudoch snažiacich sa prežiť na konci samurajskej éry. Dej si ide svojím pomalým tempom, ale určite nenudí a podáva iný realistický pohľad na samurajskú spoločnosť než na aký je väčšina ľudí zvyknutá. Miernu patetickosť a romantiku (hlavne v závere) možno odpustiť, vo väčšine je to výborný ľudský film o útrapách, absurdnosti a krátkosti života pravého samuraja. ()

SatuPeka

Moc pěkný film, oceňuji zejména citlivou práci s kamerou bez zbytečných parádiček a efektů. Herecké výkony velmi dobré. Jediná věc, za kterou ubírám půl hvězdy, je snad až příliš dobrácký a morálně dokonalý hlavní hrdina... ()

JohnyTrava

Nádherný príbeh o tom, že samurajovia v skutočnosti neboli elitou, ale naopak často boli na tom za rovno z hladujúcimi roľníkmi, viazaní silnou dogmou. Keď bola vojna umierali mečom, keď mier tak hladom. A čo viac neboli to vraždiace stroje, ako nám to vsúvajú "akčné filmy" ale ľudia často z vlastnou osobnosťou, ktorím sa ich spôsob živobytia často priečil. Povinné zhliadnutie pre každého. 5* ()

sawyer5200

Naozaj zvlastny film zaujimavy pribeh o samurajovi, ktory to v zivote nema lahke stara sa sam o dve dcery a choru matku. Neskor vstupy do jeho zivota zena, priatelka z detsva, Ale Seibei sa dostane do zlozitej situacie, ked nanho zacne tlacit klan aby vykonal popravu ineho samuraja, ktory sa zabarikadoval v dome. Bohuzial na mna tento film akosi nezaposobil, vacsinu casu som sa nudil a nezachranil to ani zaver. ()

wege

Často si v práci říkáme, jaké by to bylo pracovat pro druhou stranu. Nedokážeme si to moc představit, protože to znamená, že člověk začně pokřivovat argumenty, neříkat pravdu, stane se z něj zkrátka zmrd. Celý film je vlastně o tom samém, jak nebýt zmrd. Nebo jinak řečeno, jak chovat tak, abych se na sebe mohl večer podívat do zrcadla. Seibei takový přesně je, chová se správně, chová krásně ke svým dcerám. Je čestný natolik, že dokonce nechce ublížit milované ženě tím, že by jí uvrhl do větší chudoby. Obětování je totiž největší akt lásky, Seibei to předvádí dokonale. Navíc film moc krásně ukazuje (starou) japonskou kulturu, ze svým podřízeným postavením žen, přehnanou úctou z autorit, apod. ()

nula87

Nádherné citlivé samurajské drama s perfektně prokreslenými postavami, příběhem a mnohdy celých pasáží beze slov, které vyprávějí těžký životní úděl níže postaveného samuraje. Už jenom to by stačilo na skvělý film, ale když dojde na velkolepé finále v domě Yogo Zenemona, nezbývá než dát plně zasloužené 5* hodnocení. 100% ()

Gallienus

Viděl jsem spoustu filmů na tématiku samurajů, ale tento mám nejraději. Zde nejsou žádné velké bitevní scény, nerozhoduje se zde o osudu císařství, to co vidíme, je příběh muže, jehož jedinou ambicí je udržet na živu svou rodinu. Doba samurajů se blíží ke svému konci, poslední křeče Tokugawské dynastie a hodnoty na kterých stálo celé Japonsko vezmou brzy za své a hlavní hrdina, jehož postavení je zoufalé neváhá prodat své meče, symbol svého stavu, pro něco, co má v jeho očích větší důležitost, než je kasta ke které patří. Film je dost melancholický, přesto jsou zde i okamžiky, kdy se divák alespoň pousměje. ()

RigorMortis

Nádhera. Pohľad na život samuraja inými očami. Príbeh samuraja v ťažkej životnej situácii, ktorý napriek všetkému zostáva verný svojmu povolaniu (ak sa to tak dá nazvať). Na samurajský film možno "málo bojovné"- dokonca aj tie súboje, ktoré tu sú skončia inak - , to však vôbec nevadí. Záverečný monológ už dospelej Seibeiovej dcéry je krásnym zakončením celého filmu. ()

Phex

Japonci prostě nezklamou. Marně pátrám co špatnýho jsem od nich viděl. Perfektní ukázka osobní rozpolcenosti - povinost vs. cit, která se naplno projeví ve strhujícím šermířském finále. ()

Infalín

Místo komentáře pár náhodných myšlenek, které mě oslovily: 1. Forma je nicota, nicota se neliší od formy. 2. "Proč ryby berou jen tobě? Máme stejnou návnadu." "Moc se snažíš, ryby to vycítí." 3. Opravdový boj, zabíjení, vyžaduje zvířecí dravost a chladné pohrdání vlastním životem. ()

Gor'seye

Úžasné, že ešte stále existujú ľudia, ktorí dokážu urobiť samurajský film bez 200 litrov krvi a bojovej scény každých 5 min. ()

gezper

Skvělý civilní samurajský film. Víc civilní než samurajský. A rodinný k tomu. Moc nových fint s mečem zde neokoukáte, ale to vůbec nevadí. [80%] ()