Princezna

Trailer 1

Ve filmu Princezna se krásná, mladá a odhodlaná královská dcera odmítne provdat za krutého sociopata, s nímž je zasnoubená. Unesou ji a zavřou v odlehlé věži otcova hradu. Její zhrzený, pomstychtivý nápadník se chystá zmocnit trůnu, a tak musí princezna ochránit svou rodinu a zachránit království, ať to stojí, co to stojí. (Disney+)

Trailer 1

Astaroth12

K tomuto filmu som sa dostal celkom náhodou, ale keď som ho už zapol , tak ho aj dopozerám. Začiatok bol celkom cool a filmová Fiona to tam celkom dobre zvládala, ale po čase sa film dostal do šedi, klišé a nezáživnosti. Fakt od začiatku som vedel, ako film bude plynúť a čo sa tam bude diať. Nemôžem filmu uprieť snahu urobiť takú ľahko akčnú stredoveku vybíjanú o jednej princeznej, ktorá chcela zachrániť svoje kráľovstvo. Nie je to nič prevratné, ale na jedno pozretie to je postačujúce, ale druhýkrát to už vidieť nebudem mať potrebu. Slabé 3*. ()

Lacike

Parádna prakticky nonstop akčná jazda, ktorá štruktúrou pripomína arénovky alebo videohry, keďže hlavná hrdinka neustále prekonáva jedného zloducha za druhým v stále obtiažnejších a dostatočne rôznorodých  leveloch. Len sa nepostupuje v nekonečnej veži smerom nahor, ale nadol. Karty ohľadom zápletky sú rozdané behom pár minút a neskôr sa vo flashbackoch dozvieme už len to, prečo je princezná tak dobrá v kung-fu. Jednoduché, strohé ako v každej arénovke, ale dokonale funkčné. Kto chce filozofovanie nad nesmrteľnosťou chrústa, tak nech hľadá inde. To podstatné, na čom v tomto žánri záleží, je akcia. A tá je sa vydarila. Fantastické bitky s akurátnou mierou brutality. Žiadne nechutné gore, ale krvi si užijeme neúrekom. Bulharskí kaskadéri so sebou hádžu o zem poriadne brutálne na x spôsobov a nadpozemsky krásna Joey Kingová vyzerá pri máchaní mečom dokonale uveriteľne. Neskôr sa k nej pridá aj vietnamská fúria Van Veronica Ngo a predvedú fantastické bitky. Až vám nakoniec démonického záporáka Dominica Coopera bude ľúto. Chudák sa chcel len oženiť a Joey nie a nie povedať áno. Za zmienku ešte stojí jeho poskok Olga Kurylenková, ktorá sa oháňa bičom lepšie ako Indy. Takže, kto chce vidieť vydarenú akčnú jazdu, hurá do toho. P.S: Komická figúrka tučného vojaka stojí za to. A že vraj obezita nemôže zachrániť život. Pritom keď idete do schodov a od únavy nič okolo seba nevnímate, tak môže. Hehe. 8/10. ()

Anet21

⚪Esencia všetkého, čo dnes západný svet miluje. Teda až na zastúpenie 4% komunity, no aj to by sa dalo v istej nadinterpretácii brať za splnené.⚪Film je teda plný plnenia si kvót, jednak tých rasových (princeznina majsterka v boji je Aziatka, kráľ na dvor prijal černochov, záporák zase nemá rád diverzitu na dvore a preto je záporák atď.) a jednak tých feministicko-genderových, kedy hodinu tridsať minút pôsobí ako feministický mokrý sen, v ktorom je 99% mužov nímandov, neschopákov či mizogýnov , to len dobré, silné, nezávislé a statočné ženy ich musia zachraňovať, usmerňovať a myslieť za nich.⚪Tu teda 1,60m vysoká princezná bez problémov zloží asi stovku mužských protivníkov, pričom je sama stále ,,celkom ok," nepotrebuje žiadneho chlapa ako kráľa/manžela a nakoniec si korunu prevezme sama.⚪Je zábavné, že popri celej tej sile sa akosi v scenári zabudlo na to vytvoriť hrdinke aspoň nejaký charakter, keďže okrem toho, že sa trénovala od detstva a teraz sa vie slušne biť nemá postava žiadne charakterové vlastnosti, nie je ukázané, že by bola múdra diplomatka či čokoľvek, čo by jej mohlo ako kráľovnej pomôcť, skrátka sila tu úplne nahradila rozum (čo je tiež na zamyslenie, či nie je celkom machovské a späť v návrate do ,,mužského ponímania."⚪Nutno dodať, že film je neskutočne repetetívny, asi do polovice stopáže pôsobí ako scenár videohry (postava sa dostane na stanovisko - izbu, pobije sa s druhou postavou, zo stanoviska odchádza na iné stanovisko, potenciálne nasleduje medziscéna, boj s ďalšou postavou na ďalšom stanovisku a tak neustále), druhá polovica sa zase vlečie a subjektívne trvá nekonečne dlho. Hlavný záporák bez charizmy, všetky ostatné postavy bez charizmy, až je fascinujúce, aký sterilný celý film je.⚪ Pritom je nakrútený dobre, interiéry väčšinu času pôsobia pekne a súboje (občas to pôsobí, že film je len o súbojoch) sú zaujímavé, kontaktné, pôsobia, že ich reálne odohrávajú herci a ich choreografia je často inovatívna. No čo z toho, keď celok je slabučký, Joey King naozaj vyzerá ako Zuzana Šebová (stále som premýšľala, koho mi pripomína a už viem) a jej herectvo sa hodí skôr do tých rom-komédií a celý film vyšumí (aj vďaka pestrej agitke na všetko možné) do prázdna. To už radšej tú Fionu. Ktorou sa to očividne inšpirovalo.⚪ ()

becki_tu

Zapomeňte na princeznu Krasomilu, Elsu nebo Lociku. Teď je tu bezejmenná rusovlasá princezna s tváří Joey King, potřísněná krví a dávající pivo na ex, která si musí probojovat cestu z věže dolů, aby zachránila svoji rodinu. Cestou z věže dolů princezna leveluje, odtrhává si kusy šatů, získává armor a vybavení. Ano, je to vlastně videoherní koncept, ale překvapivě dobře funguje až do finálního bossfightu. Bojové scény, a že jich fakt není málo, mají slušnou choreografii a running joke s tlustým členem stráže je geniálně dotažen až do konce. Já jsem spokojen. ()

Ratemus

Z Joey King se stává schopná herečka a moc pěkně se na ní kouká, hýbat se umí o tom žádná. Role princezny jí sedla. Jedná se o naprosté béčko, kterých před dvaceti lety bylo mraky. Slabý odvar The Raidu, ale o to nejde, prostě tady jde o zábavu a akci a to se daří. Je to fajn akční brutalitka z doby králů a princezen. Všechny postavy jsou o ničem, ale o to tu přeci nejde. Gró je plněno na výbornou a tím je akce, příběh a zápletka jsou stejně idiotské jako u 96 hodin či Johnu Wickovi, ale tam taky o příběh nejde. Já se docela bavil, ale o nic víc než o čirý průměr se zde nedá bavit. ()

• Natáčení započalo v srpnu 2021 a skončilo v září téhož roku a probíhalo v bulharském městě Sofia. Rozpočet pak činil zhruba 26 milionů amerických dolarů. (fiLLthe3DD)