Barbar

• USA Barbarian (více)
Trailer 2

Mladá žena odjíždí do Detroitu na pracovní pohovor. Má sjednaný pronájem domu, ale když dorazí pozdě večer na místo, zjistí, že si stejné ubytování rezervoval neznámý muž. I když jí opatrnost radí, aby to nedělala, rozhodne se v domě strávit noc. Brzy jí dojde, že neočekávaný spolubydlící není zdaleka tím jediným, čeho by se měla obávat. (Disney+)

Trailer 2

luka4615

Ano, i já se zde připojuji s tvrzením, že tento snímek si nejlépe vychutnáte tak, že si o něm předem nic nezjistíte a ani se nekouknete na žádné trailery. Barbarian Vás pak totiž vtáhne daleko intenzivněji, jelikož je právě o to více nepředvídatelný, přičemž jsem ani neodvažoval hádat, jak se vlastně zpočátku jednoduchá premisa bude dále rozvíjet. Pokud tedy hledáte svěží hororovou jízdu, která Vás v lecčems dokáže velmi příjemně překvapit, vězte, že jste ji právě našli. Tohle se totiž vážně moc povedlo. Skvělá práce! (Disney+) ()

J*A*S*M

Hlavně si to nenechte vyspoilerovat, opravdu nechcete vědět, kudy se zprvu poměrně jednoduše vyhlížíjící premisa vydá. Už těch pár komentářů, co tu teď je, by mi bývala zážitek lehce pokazila.  Barbarian je hororovej debut snů. Nejlepší a nejméně předvídatelná žánrovka za poslední roky, o Zacha Creggera by se teď měli hollywoodští producenti porvat. Bez spoilerů se o tomhle filmu každopádně velmi špatně mluví, tak snad jen velmi náznakově uvedu, že je to snímek tří částí. První z nich přetéká napětím a vrcholí infarktovou a kurevsky strašidelnou sekvencí. Druhá část tón snímku odlehčí, humor ale není nijak vlezlý, vyplývá spíše z toho, že se fokus přesune na zábavnou postavu. Třetí část je pak hororová jízda s kapkou gore. Celková storka je možná ve výsledku lehce divoká, člověk tomu musí jít trochu naproti, aby "uvěřil". Což je jediná výtka, kterou k tomuhle zjevení můžu mít. Za zvláštní zmínku pak stojí zvuk - toho si obyčejně moc nevšímám, ale Barbarian je opravdu skvostně nazvučen, že to až trkne do uší. ()

novoten

Nevědomost je opravdu sladká. Málokdy se už dnes stane, že bych šel do filmu naslepo, bez sebemenší znalosti premisy nebo hereckých účastí. U Barbara je to výhoda dvojnásobná, protože se otazníky začnou kupit hned v prvních minutách. Škoda, že právě úvodní kapitola je i zdaleka nejlepší. Každý sebemenší zvrat umí přivodit prvotřídní mrazení a poslední dvě minuty mě přikovaly tak pevně, že jsem chvíli ani nechtěl pokračovat dál. Bohužel druhá i třetí část jsou v přímém srovnání jen naředěnou podvratně vyprávěnou báchorkou, která je tím slabší, čím je jasnější, co, kdo a jak. Když se ve finále začnou porušovat i vlastní sympaticky racionální pravidla a showdown se spustí tak náhle, až jsem se musel ujišťovat, že jsem omylem nepřeskočil patnáct minut stopáže, přišlo mi to vzhledem k obřímu a relativně brzy vystřílenému potenciálu skoro líto. ()

Marigold

Semknutá první třetina s báječným Billem vládne, druhá má nečekaný komediální edge (při twistu z jumpscaru do realitní frašky jsem zařval smíchy), třetí třetina je guláš s pěti knedlema, ale... originální směsice inverzního home invasionu, laktační instruktáže, VHS snuff sběratelství, dramatu o krutém mateřství a černé komedie o MeToo mě prostě držela uvnitř, i když některé dramaturgické volby jsou hodně pochybné a film místy sotva drží pohromadě. Jako další z kánonu detroitských high concept hororů (zmiňme skvostné a v lecčems příbuzné Smrt ve tmě či alegoričtější It Follows) opravdu víc než důstojný počin. Místo, kde se rozložila společnost, přeje barbarství. ()

Frajer42

Na tomto hororu mě nejvíce bavila totální nepředvídatelnost děje zejména v dlouhém úvodu. Poté už přeci jen snímek sklouzl do známých šablonovitých vod, které však díky režisérově hravosti rozhodně nenudily. Líbila se mi myšlenka i vyústění. Líbilo se mi, kterak byl film nesmírně hravý, jak dokázal mistrně přepínat z jednoho žánru do druhého a strašně mě bavilo, jak v úvodu hlavní černá hrdinka bořila veškerá hororová klišé, když si v neznámém domě počínala s maximální opatrností. Mohu upřímně říct, že po velmi dlouhé době jsem viděl thriller, který bych se nebál doporučit. [80 %] ()

• I když se oficiálně na snímku nepodílel, vliv na příběh měl i Jordan Peele, jenž je dobrým přítelem s režisérem snímku Zachem Creggerem. Podle Georginy Campbell spolu Clegger a Peele často hovořili během tvorby scénáře. (NiWi)
  • Dům, ve kterém se příběh odehrává, stojí na adrese 476 Barbary Street. 476 je rok, ve kterém zanikla Západořímská říše poté, co byla dvakrát po sobě v témže století vypleněna barbary. (NiWi)

Související novinky

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Po turbulentním období, příchodu nového vedení a nově naleznuté stabilitě to vypadá, že studio Warner Bros. opět hodlá začít pečovat o vztahy s uznávanými filmaři. Ty byly narušeny během pandemie a… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)