Dýka

• Česko Jack Dýka (více)

Joseph „Dýka“ Megessey je vietnamský veterán. Jizev na duši má nepočítaně, ale nikoho s nimi neotravuje. Problém nastane ve chvíli, kdy se rozhodne svou osamělost řešit návštěvou kamaráda ve zbrani. David "Středoškolák" Flannigan ho sice přivítá s otevřenou náručí, ale postupem času mezi oběma muži začne růst napětí, Joseph je totiž pro Dana živou připomínkou těch nejhorších chvilek v jeho životě a navíc se zakoukal do jeho sestry, což by mohlo jeho zdejší pobyt notně prodloužit. (oficiální text distributora)

kkarx

Megs (De Niro) a David (Harris) jsou kamarádi z Vietnamu. David se nedokáže s Vietnamem srovnat a snaží se zlé vzpomínky utopit v alkoholu. Drží se jen díky tomu, že žije se svoji sestrou, která se o něho stará. I Megs má potíže v osobním životě, neumí navazovat vztahy, a tak se po letech rozhodne navštívit Davida. Všichni tři spolu stráví nějaký čas a Megs se do Davidovy sestry zamiluje. S příchodem Megse se ale Davidův stav zhorší a i přes množství prolitého lihu se mu vrací nejhorší moment z války, při kterém zemřel jeho kamarád Bobby. David se k Megsovi od počátku chová chladně a snaží se sestře vztah s Megsem rozmluvit. Megs tuší, co Davida žere, ale ani jeden z nich nemá sílu na konfrontaci s minulostí. Davidův hněv však roste až k bodu, kdy nic nemůže zůstat nevyřčené a musí se vypořádat těžkými vzpomínkami. Film se řadí do poslední vlny vyrovnávání se s Vietnamem a je to možná i nejlíp udělané drama o PTSD z Vietnamu. Dýka se (stejně jako In Country) odehrává až 20 let po válce. Musím jednoznačně vyzdvihnout Eda Harrise, možná to je vůbec jeho nejemotivnější role, výbušná scéna z plesu mi dodnes leží v hlavě. Viděno před několika lety a nezapomenuto. ()

BDMarty007

S vietnamským traumatem se tady režisér utkává s velkým zpožděním. Rozjezd je trochu pomalý a teprve v druhé půli to celé začne dávat smysl. Herecké výkony jsou slušné a jsou asi hlavní předností filmu. Není to špatný film, ale proti Lovci jelenů a několika dalším filmům je to slabší odvar. ()

kubilov

Vietnamský syndrom, vděčné to téma pro americké filmaře, v osmdesátých letech obzvlášť. Jacknife De Niro nebyl vůbec špatnej, dokázal zajímavě skloubit šílenství, optimismus, ale i ztrátu pusu sebezáchovy, o který ho Vietnam připravil. Ed Harris, mimochodem nominovaný na Zlatý Glóbus, také předvedl obdivuhodný výkon, dokonce takový, že bych mu byť jen jeden večer bez alku nevěřil. Ve filmu se toho zase moc neděje na to, aby se pro někoho stal nenapodobitelným, ale jemné dvoření se hlavní dvojice je alespoň docela milé. ()

Winster

Film z řady filmů líčící návrat z vietnamské války jako: Lovec jelenů, Návrat domů, Narozen 4. července apod. Nechápu proč má tak nízké hodnocení. ()

Indio

Tenhle druh filmu mam rad ale zde mi chybí jen trošku hutnější atmoféra. To je vše. Jinak doporučuji všem vnímavím. ()

andy60

Další americká variace na vietnamský syndrom. Viděl jsem jich již nespočet a tenhle bych zařadil mezi průměr. Ze začátku má film příliš vlažné tempo, od půlky se to rozjede a je konečně na co koukat. ()