Měsíc v kanálu

• Francie

La lune dans le caniveau

• Itálie

Lo specchio del desiderio

• Kanada

• Austrálie

Moon in the Gutter

Francie / Itálie, 1983, 126 min

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(13.9.2006)

Asi za to budu vypískána, ale tohle je pro Bebáčka představa romantického filmu (plného sexuálního napětí, aniž by došlo ke spojení pohlavních orgánů).(1.8.2009)

LFŠ 2009 Beineixova druhotina, která se vyznačuje všemi znaky jeho kriticky i divácky dobře přijatého debutu, ale ty jsou zde dovedeny k dokonalosti (snad jen škoda toho, že na rozdíl od jeho ostatních počinů se nedočkáme delšího režisérského sestřihu, protože vystřižené pasáže byly zničeny). Pokud jste schopni se naladit na pomalý temporytmus vyprávění a přistoupit na to, že styl je nositelem významů, nebudete zklamáni. Nejedná se totiž o manýristický kýč, protože se uvědoměle pracuje s reklamní estetikou: hlavní hrdina touží - stejně jako ostatní titulní postavy filmů francouzského neobaroka - vymanit se z dělnického prostředí, a tak je celý film postav na středu dvou světů (viz billboard z hrdinova pokoje), které představují dvě ženy, mezi kterými si Depardieu není schopen vybrat. Plné hodnocení nedávám proto, že jsem několikrát vypadl a trvalo mi, než jsem se do snímku znovu dostal (především v žánrovějších pasážích). 9/10(1.8.2009)

• Jansen

Tolik bezduchého a samoúčelného manýrismu jsem snad ještě v životě neviděl. Přeplácanost, děj v podstatě o hovně, Gérald Depardieu v roli naivního kokota a neschopnost udělat působivý záběr. Jestli tento film má charakterizovat francouzské neobaroko, tak se můžu jenom smát. Styl, který se chtěl vymezit vůči francouzské nové vlně, filmová romantická báseň :) Ale třeba v tomto filmovém sub žánru existují i filmy, jejichž estetiku nepřebyl kýč. Snad jenom to červené Ferrari a jeho pasažérka za něco stojí. [LFŠ 2009](3.8.2009)

• liborek_

Kdesi v bezejmenném přístavu neznámé země pronásleduje muž ženu v bílých šatech... Úvodní scéna skončí tragicky a bratr oné ženy Gerard (Gerard Depardieu) se vydává hledat domnělého vraha. Doufá, že v podivném "Mikado baru" najde stopy, které ho k němu dovedou. Do cesty se mu však dostane krásná Loretta (Nastassja Kinski), která Gerarda silně přitahuje... Režisér Beineix tenhle film pojal specifickým způsobem - potlačil samotný děj a postavy a soustředil se na vizuální stránku, jakési umělecké vyjádření atmosféry. Moc se mu to ale nepovedlo. Film docela nudí a tento přístup, kdy forma zcela zatlačuje obsah, se tady míjí účinkem. Ostatně tento snímek propadl u diváků i u kritiky a i samotný Depardieu se od filmu distancoval, přičemž Beineixe označil za přeceňovaného režiséra. Váhal jsem mezi 2 a 3 hvězdičkami, ale když uvážím, že jsem se dost nudil a nebavilo mě to... Depardieu hrál dobře, o to nejde (docela nápadná je jeho podobnost s Marlonem Brandonem v Kazanově filmu V přístavu), ale film jako celek je spíš zklamáním...(24.10.2006)