KOndoMEDIE

The Closet

Kondomédia

Komedie

Francie, 2001, 84 min

Nechápu kdo vymyslel tak debilní název, protože jsem tím pádem dost dlouho chodila kolem toho filmu po špičkách. A přitom je to fajn komedie i když těch vtipných momentů bych uvítala rozhodně víc. Ale hvězdná sestava v čele s mým oblíbeným Danielem, který byl chvílemi opravdu k nakousnutí, dělala co mohla. A ta Gérardova postupná proměna byla taky okouzlující. Příjemná a pohodová komedie, ale Francisi Vebere dneska je ta čtyřka slabší, protože máš v kapse ještě lepší kousky.(8.8.2013)

Řekl bych, že všeho bylo tak akorát. Žádná třeskutá sranda za každou cenu, rozhodně ne nuda, prostě taková příjemně zábavná komedie. Obsadit do role Pignona Daniela Auteuile, který nepatří zrovna do kategorie komediálních herců, bylo odvážné, nicméně vyplatilo se takhle zariskovat. I když, on nejspíš Veber věděl, co dělá. Vyloženě mi vadil Thierry Lhermitte, a to nejen tím, jak hrál, ale už jen jeho vizáž stačila na to, aby každá scéna s ním srážela body hodně dolů. Nevím, co to s ním bylo. Takový nebýval. O kvalitách Gérarda Depardieua vůbec mluvit nemusím. Ten zde byl naprosto přesný.(8.10.2007)

Tak tak. Když už je nějaká komedie vydařená sama od sebe, je zapotřebí ji alespoň zmrvit název, aby náhodou nenalákala diváky, co chodí do filmů naslepo. Rozdíl mezi francouzskou kuchyní a kuchyní zbytku světa je v tom, že na talíř servírovaný z Francie mně stačí jenom se podívat a už mám na tváři úsměv. A když pak z těch sympatických pro komedii stvořených lidí vypadnou chytré dialogy a skvěle vygradované gagy, moje huba připomíná houpačku zavěšenou na uších. P.S: Mohl bych si u madam Michéle objednat jednu výstupní kontrolu, prosím?(5.3.2013)

Zvláštna francúzska komediálna zmes, ktorá paroduje predsudky, obmedzenosť aj prehnanú politickú korektnosť. Lepšie, ako byť nudným nezaujímavým patrônom, je byť buzerantom a aj pred rokmi si z toho vedeli Francúzi urobiť srandu. Tiež je tu zaujímavý neromantický pohľad na lásku, ktorá môže aj obmedzovať a zaslepovať. Všetko sa napriek pofidernému prekladu názvu zaobíde bez nechutností a v primeranej stopáži na takýto oddychový žáner. –––– Poznám kopu mužov, ktorí by boli nadšení, keby ste ich chceli obťažovať. –––– Po dvoch rokoch som slobodný a vidím, aká si neznesiteľná.(27.4.2015)

Animální a poněkud bezohledná síla humoru z veberovské dílny se opět dotkla absolutna svého žánru. Samozřejmě po shlédnutí nelze očekávat hromadu demonstrativních sebevražd osvícených diváků - je to "jen" přímočará, místy cynická komedie (Thierry Lhermitte - kolega-satan). Jenže právě tyto parametry jí dodávají uragán křečí břišního nebo obličejového svalstva. Nelze též opomenout víc než solidní příběhovou konstrukci a notný společenský přesah - ať už s ohledem na typické francouzské sociologické reálie (pracovní právo, byrokratická reglementace uvnitř organizací atd.) nebo roviny obecnější (ve zvážnělém stylu "homosexualita a společnost"). Gratulace panu režisérovi, totální obdiv messieurs Depardieu et Auteuil! "...chtějí mi na hlavu nasadit kondom. Budu vypadat jako...!"(19.10.2010)

• - V době natáčení ve Francii žádná továrna na kondomy neexistovala. Filmová továrna byla postavena podle japonského vzoru. (Bernhardiner)

• - Natáčení muselo být na pět týdnů pozastaveno, protože Gerard Depardieu musel podstoupit čtyřnásobný bypass. (Bernhardiner)