Princové jsou na draka (TV film)

The Prince and the Dragon

(festivalový název)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

Finále, vrcholící v Slunce nám svítí atd., dosahuje velkoleposti Let the sunshine Formanových Vlasů. Nejraději mám ale princezny Lenky Jsou tady zlé časy. Eine Bemerkung k písni Hlupáku najdu tě: Teprve před několika lety jsem si všiml, že se zde nezpívá "sotva byl náš svět stvořen", nýbrž "...váš...". Pořád mě to tahá za uši. Stvoření "vašeho světa" působí v tomto kontextu natolik nepřirozeně, že jsem nakloněn vidět v něm zásah komunistické cenzury, pro niž muselo být stvoření našeho světa (tedy světa jako takového) nepřípustné, nemarxistické (a tedy nevědecké), tmářské a kleroreakční. Naproti tomu změnou na stvoření "vašeho světa" se dostává do hry třídní antagonismus: hloupost patří do světa prohnilé vládnoucí třídy. Navíc je naznačeno, že její "svět" byl "stvořen", tedy je něčím nepřirozeným. Případná námitka, že "vaším světem" mohl Svěrák mínit svět nadutců, neobstojí pro svou vratkost, neboť sotva lze stanovit, čím by tento jejich "svět" byl konstituován. Pokud jde o nepísňovou složku: Najdeme jinou pohádku, v níž by na tak malém prostoru byla každá postava kultovní, včetně marginálních? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Nebo pohádku orámovanou černobílým, šedivě všedním a veskrze smutným (neukočeným) příběhem? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Čenského postava je sice ještě víc na přesdržku než samotný Čenský, ale mění to na věci něco? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo.(1.3.2015)

• Oyer

Celá pohádka je tak trochu na draka. Vydím v tom nějakou kýčovitost, zpívání falešné, hlavní představitelé nic moc (výjma pana Menšíka samozřejmě !). Vubec mě tato "kultovní" pohádka nenadchla. Možná se hodí k nedělnímu odpoledni, kdy si dám nohy na stůl a budu si pročítat noviny. Možná u toho budu dělat taky jiné věci, ale cihlu k cihle už neeee !(9.1.2009)

Nejoblíbenější televizní pohádka mého dětství. Ivana Andrlová byla pro mne v tu dobu tou nejhezčí princeznou. Vlastně od té doby se stejně asi hezčí již neukázala, hmm. A hele on to natočil "umělec" Adamec. Takže opět jasná ukázka toho, že svoboda uměleckého projevu stojí za hovno. A nesmím zapomenout, skvělé a chytlavé písničky.(24.9.2011)

• BoredSeal

Hrůzostrašnej shit. Tuhle pohádku jsem nesnášel už v osmi letech. Považte ten příběh. Drak vzkáže po Skamenovi, že chce sežrat princeznu Andrlovou. Král Menšík na radu fracka sežene prince Lábuse. Ten je ale na nic. Mezitím přijde vesničanka Bohdalová a sprdne Menšíka, že její syn Čenský nemá práci. Král Menšík dá Čenskému opravit zeď. Přijde tam princezna Andrlová, chce taky budovat zeď a zamilujou se. Spratek poradí Menšíkovi podruhé - ať zahrozí drakovi setnout hlavy. Vyjde to - Skamene se lekne existence Honzy Čenského. Všichni se naženou ke šťastnému páru. Konec pohádky. Plus hromada písniček s šíleně neladícím Čenským a hrozným zpěvem spratka ve Statistika nuda je a nějaké krátké drama z reálného života na začátku pohádky a po, to jsem zaječel cynickým smíchem na celej obejvák. Tohle snad nemůžou sežrat ani malý děti, takovejhle podfuk, takovej naředěnej příběh! Ty dvě hvězdičky jsou za těch pár nostalgických hitovek a šílený tanec Čenského u "Hlupáku najdu tě!"... jo a rád jsem zase viděl Menšíka a Bohdalovou, ale byla to teda masochistická repríza.(16.12.2009)

Když jsem Princové jsou na draka viděl jako kluk, tak se mi to tak zalíbilo, že po mnoho let jsem si v sobě nesl onen hřejivý nepopsaný pocit, který stále seděl na svém místě; i když už jsem si vlastně moc nepamatoval, o čem to bylo, a ani hlavní zápletka se mi jaksi vykouřila z hlavy, tak i přesto onen krásný pocit stále zůstával. ■ Po mnoha letech jsem se jal prověřit svou odvahu: podívat se na tuto tak trochu jinou pohádku. Hned na začátku, jak je ta černobílá část reprezentující skutečnost, jsem byl docela v šoku, ale jen v takovém malém, protože tuto pasáž jsem si vůbec nepamatoval; když pak začala ta část barevná, tak už jsem se pomaličku začínal rozpomínat, ale přišlo mi, že je to strašně krátký; pak když následovala ona černobílá část, tak jsem si říkal, že je to vlastně strašně smutný. Nechal jsem si to šrotovat hlavištěm a silně jsem zapřemýšlel nad tím, že mi to něco připomnělo, viz můj komentář k filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. ■ Je skutečně zajímavé, jak vnímáme stejné věci v dětství a v dospělosti jinak, a jak reagujeme na to, když jsme konfrontováni sami se sebou. Film se mi samozřejmě líbil, ale ono vnímání jemných nuancí, které jsem kdysi jaksi neviděl, je až bijící do očí. Je to krásné, ale je to smutné... ◢ ■ ◣ (R) [95/100] ■ (K) [95/100] ■ (V) [80/100] ■ (H) Ivana ANDRLOVÁ [95/100] ● Jan ČENSKÝ [90/100] ● Jan KANĚRA [90/100] ● Vladimír MENŠÍK [84/100] ● Roman SKAMENE [81/100] ● Jiřina BOHDALOVÁ [75/100] ● Laďka KOZDERKOVÁ [70/100] ● Vlastimil BEDRNA [75/100] ■ (♫) [95/100] ■ (E) Ať žijí duchové! (1977) ● Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) ● Co takhle svatba, princi? (1986) ● Tchyně / Nevěsta (1985) ● Ať přiletí čáp, královno! (1987) ● Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) ● Příliš mladí na lásku (1980) ● Plaváček (1986) ● Lásky mezi kapkami deště (1979) ● Koloběžka první (1984) ● Vítr v kapse (1982) ● Můj brácha má prima bráchu (1975) ● Láska z pasáže (1984) ● Ladyhawke (1985) ● Král Drozdí brada / König Drosselbart (1984) ● Ten svetr si nesvlíkej (1980) ● Jediná na světě (1995) ● Rakovina vůle (1989) ● S čerty nejsou žerty (1984) ● Šíleně smutná princezna (1968) ● O štěstí a kráse (1986) ● Sen to Chihiro no kamikakushi (2001) ● O princezně, která ráčkovala (1986) ● Za humny je drak (1982) ● Excalibur (1981) ● O princezně na klíček (1987) ● Princ Bajaja (1971) ● O líném Honzovi (1977) ● Princ a Večernice (1978) ● Princezna se zlatou hvězdou (1959) ● O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) ● Legend (1985) ● Chytrá princezna (1984) ■ (Č) 2 ■ (P) [TV] [PZ] [95/100] ■ (N) [SD] [ϿϾ] [PZ] [90/100] ■ (CSFD) blackrainMistr119maestrumdead.meatmelicaDanulindacurfew77(C) [93/100](25.10.2017)