Princové jsou na draka (TV film)

The Prince and the Dragon

(festivalový název)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

Předně musím podotknout, že nesnáším atelierové pohádky, kterých v 80tých letech vzniklo nějak moc. Charakteristickým jevem těchto "pohádek", je podivné nereálné prostředí, divný herci, divný příběh a celé je to takové nějaké divné. Ale tato pohádka, je světlou vyjímkou. Určitě je to zapříčiněno skvělým Menšíkem a výborně napsanou a otextovanou hudbou zaručené dvojky Svěrák-Uhlíř. Ano dámy a pánové, tohle se skutečně povedlo a potvrzuje staré rčení, že vyjímka potvrzuje pravidlo. Tzn. že jiné ateliérovky radši ne.(2.11.2008)

Rok před tím nežli jsem se narodil, vzniknul tento studiový skvost plný laskavého humoru a písniček, které si pobrukují celé generace :) krásná, kouzelná, jednoduchá, zatraceně pohádková pohádka :) naprosto skvělej mistr Menšík, Bohdalová, Čenský a Andrlová a v neposlední řadě opravdu nechápu jak dokázal pan Svěrák a Uhlíř vtěsnat tolik luxusních písniček, které zná snad každý :) do tak krátkého příběhu. Dávám 6 hvězdiček :)(31.12.2012)

Asi každý si vybaví výborné písničky dvojice Uhlíř/Svěrák - především prvně jmenovanému tady vyšla životní forma, hudba je totiž jednoduše fantastická. Co ale v mých očích tuhle relativně skromnou televizní produkci staví až na úplný vrchol české dětské tvorby, nad všechny filmové klasiky, to je nádherně dojemný černobílý úvod a závěr, který celý scénář hravě, stručně a přitom tak nádherně hořkosladce zasadí do reality všedních dnů. Částečně na tom má asi zásluhu Adamec, který přinejmenším v osmdesátkách atmosféru prostě uměl, větší podíl bych ale přičítal dnes trochu neprávem zapomenutému scénáristovi Jiřímu Chalupovi - pro pamětníky, to je ten chlapík, co nám celé ty roky uváděl naše nedělní Studio Kamarád :) Pochopitelně výteční herci: Andrlová jako bosá princezna s elektrickou kytarou je tady nejvíc sexy, co kdy byla, Čenský typově přesný, Bohdalka uměřená, snad jen Menšíka mohli paradoxně spíš krotit, protože si půlku stopáže krade pro sebe na úkor scénáře, což tady nebylo zapotřebí. A jako bonus "smokin hot" dvorní dáma v podání televizní hlasatelky Wetlinské. 100 % a pro mě opravdu bez nadsázky nejlepší česká pohádka všech dob. Král: Království je na mizině, nemáme peníze. Kubíčková: A my je snad máme? Král: No jo, ale vy jste na to zvyklí! ;)(19.8.2012)

Pěkná pohádka, která je příjemná na podívání s nezapomenutelnými písněmi, herci a scénami. Je to prostě etalon všech hudebních TV pohádek a jen málokterá se ji vyrovná nebo ji sahá aspoň po pás. Ač netradiční a poměrně malým formátem má něco do sebe, sice má pár bláznivostí a nelogičností, ale celkově působí jako celkem sladěný celek. Hodnocení: 65 %(11.2.2008)

Jako malá jsem měla tuto pohádku velmi ráda, jako velká už méně. Úvod je děsný (asi jsem to vždycky viděla bez něho, jinak bych utekla od televize). Příliš socialistické motivy o mládeži bez práce. A princ Čenský bude raději opravovat zeď, než aby šel zachránit princeznu před drakem? Ale co pořád zůstává, to jsou krásné písničky, Mireček s gongem a pan Hlaváček, vyslanec draka Šestnáctihlavce: "Pro tento případ tu mám samozřejmě vzkaz číslo dvě...". Na rozdíl od útlého dětství jsem už přišla na chuť i princi Bachachovi.(31.12.2013)

• - V titulcích je chybně uvedené jméno herce, který ztvárnil pana rádce. Uvedeno je Josef Čáp místo Bohuslava Čápa. (Tomajko1)

• - Ivana Andrlová v pohádce skutečně zpívá, nikdo ji nedabuje. (M.B)

• - Režisér Jiří Adamec natočil film za pouhé tři dny. (dopita)