Princové jsou na draka (TV film)

The Prince and the Dragon

(festivalový název)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

Legendární televizní pohádka se známými písničkami (Dělání, Statistika nuda je) a komediálními prvky. Herecké obsazení je skvělé (Menšík, Bohdalová, Čenský aj.) a vůbec se jedná asi o nejlepší pohádku, vyrobenou ryze pro televizi. Z pozdější doby by jí snad mohla konkurovat ještě pohádka O princezně, která ráčkovala.(23.6.2003)

Krásné písně od Uhlíře jsou na celém filmu asi to nejlepší, ještě tedy samozřejmě herecké obsazení. Bohužel jinak zbytek pohádku je pro mě nudný. Příběh není moc poutavý, ani napínavý, je to taková krátká pohádka, u které když usnete tak to nevadí, protože o nic nepřijdete, snad jen o pěkné písně, které se stali klasikou.(25.12.2016)

Podle mě naše nejlepší televizní pohádka. Nejsilnější a nejdojemnjěší začátek, jak jsem kdy v pohádce viděl - úvod, rozhovor při hraní šachu a v následné scéně. Vtip, humor, chytlavé písničky a hlavně, skvělí herci v hlavních rolích, především dvojice Menšík (nejlepší král, kdyby to šlo, volil bych Menšíka na hrad :-) ) - Bohdalová. Skvělé hlášky ("To urážím dudky, protože dudek je proti němu rozjiskřené odpoledne!" :-) ), princ Bachacha, Mireček s gongem, roztomilá Ivana Andrlová...jsem nadšen a dojat zároveň. Když vidím, jak se dnes (2012) pohádky modernizují a přitom zde již před více než třiceti lety hrála princezna na elektrickou kytaru...škoda jen toho nevyřešeného konce v současné době. Zamýšlím se nad tím, čím to je, že dokáže vtipný scénář a Vladimír Menšík udělat ze studiovky se třemi chudými scénami nádherný pohádkový klenot. Asi jsem si sám odpověděl.(31.12.2010)

Jako dítě jsem neměl rád to, čemu se říkávalo "televizní inscenace" - kašírované místnosti, zdi, cokoliv, co svou umělostí v mých očích kazilo veškerou snahu autorů a herců o nějaký příběh. Ale tahle pohádka mne tehdy překvapila. Téhle, snad jediné z té doby, jsem odpustil ty odpudivé kulisy a užil jsem si ji a nebylo to naposledy. Je to herecký koncert několika osobností, zlidovělých písniček od mistrů Uhlíře a Svěráka a příběhu jednoduchého, ale vtipného. Za tento nenápadný malý a stále živý skvost, z dílny Československé televize, plný počet bodů:)(18.8.2013)

Ta princezna má baskytaru! Rekace mé sestry, když viděla fotky z téhle pohádky. Prolínání reality a pohádky i v tom, že si princezna půjčí tatínkovo jablko (jako znak státnosti) jako ladičku. Přiznávám, že mě vůbec nenapadlo uvažovat o rozpočtu téhle pohádky, ty kostýmy jsou hezčí, než v mnohých výpravnějších. No a kromě písniček ještě výborný tanečky, symboliku jejichž choreografie (hlupáku najdu tě) jsem nepochopila dodnes.(3.10.2010)