Princové jsou na draka (TV film)

The Prince and the Dragon

(festivalový název)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

Ona ta pohádka vlastně není špatná, odehrává se v kulisách pozdějšího "Co takhle svatba, princi?", jsou si jistým způsobem podobné i zápletkou, ale narozdíl od výš zmíněné mi zde chybí mnou tak oblíbený motiv sbližování královského potomka a příslušníka nižšího stavu, jedna píseň a chvilka blbnutí u opravy zdi mi opravdu nestačily. Doufala jsem rovněž, že dojde k nějakému slibnějšímu rozvinutí černobílého prologu... Ale já vím, je to televizní pohádka, a navíc taková, která neurazí.(28.12.2011)

Co se písniček týče, trumfne tuhle pohádku jen Šíleně smutná princezna..."Dělání", "Kdyby se v komnatách", "Není to příjemné pomyšlení", "Hlupáku najdu tě", "Statistika",... na televizní produkci opravdu neuvěřitelné... Herecké obsazení je milé, za sebe chci jen vyzdvihnout Ivanu Andrlovou, která je nejen pěkná, milá a solidně herecky vybavená, ale především svoje kusy skvěle odzpívala, má krásný hlas. Jinak - teď zas k pohádce - nic světoborného, ale těma písničkama se posouvá vysoko 80%(21.6.2006)

Krásné písně od Uhlíře jsou na celém filmu asi to nejlepší, ještě tedy samozřejmě herecké obsazení. Bohužel jinak zbytek pohádku je pro mě nudný. Příběh není moc poutavý, ani napínavý, je to taková krátká pohádka, u které když usnete tak to nevadí, protože o nic nepřijdete, snad jen o pěkné písně, které se stali klasikou.(25.12.2016)

Jak by to mohlo dopadnout s tak dobrým obsazením, to prostě ani nejde, aby to bylo špatné. Ještě v doprovodu s velmi výbornými písničkami od pánů Svěrák + Uhlíř a úžasným scénářem. Neznám nikoho, kdo by si nepobrukoval aspoň jednu písničku. No přiznejte se, že všichni víte, že dělání všechny smutky zahání a statistika nuda je! Moje neoblíbenější: Hlupáku, najdu tě, tváříš se nadutě, když lezeš na kutě, když ráno vstáváš.(23.2.2008)

velice úsporná pohádka. Menšík celou dobu pobíhá v noční košili a snaží se to maskovat královským pláštěm, chudina je oblečená v bílých montérkách, případně riflích. Přesto je na královském dvoře fůra zbytečné stafáže, včetně čaroděje, pseudoakrobatů a strážného Hérakla(!!!), celou dobu stojícího nehnutě u dveří s hrncem na hlavě. Zápletka je taky hodně vachrlatá, ale co chtít od Jirky Chalupy, že. Honzovi stačí ke získání princezny pouze společný duet, výtka, že princezna zpívá falešně a pár ne příliš přesvědčivých slov o tom, že kdyby to teda bylo nutné, tak klidně na draka půjde. Vcelku zábavná je taky Honzova "práce," která spočívá hlavně neustálém promíchávání malty. Ale nepopírám, že v dětství se mi ta pohádka docela líbila, patrně vinou celkem zdařilých Uhlířovo-Svěrákových písní.(8.6.2016)