Princové jsou na draka (TV film)

The Prince and the Dragon

(festivalový název)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

Jako dítě jsem neměl rád to, čemu se říkávalo "televizní inscenace" - kašírované místnosti, zdi, cokoliv, co svou umělostí v mých očích kazilo veškerou snahu autorů a herců o nějaký příběh. Ale tahle pohádka mne tehdy překvapila. Téhle, snad jediné z té doby, jsem odpustil ty odpudivé kulisy a užil jsem si ji a nebylo to naposledy. Je to herecký koncert několika osobností, zlidovělých písniček od mistrů Uhlíře a Svěráka a příběhu jednoduchého, ale vtipného. Za tento nenápadný malý a stále živý skvost, z dílny Československé televize, plný počet bodů:)(18.8.2013)

Finále, vrcholící v Slunce nám svítí atd., dosahuje velkoleposti Let the sunshine Formanových Vlasů. Nejraději mám ale princezny Lenky Jsou tady zlé časy. Eine Bemerkung k písni Hlupáku najdu tě: Teprve před několika lety jsem si všiml, že se zde nezpívá "sotva byl náš svět stvořen", nýbrž "...váš...". Pořád mě to tahá za uši. Stvoření "vašeho světa" působí v tomto kontextu natolik nepřirozeně, že jsem nakloněn vidět v něm zásah komunistické cenzury, pro niž muselo být stvoření našeho světa (tedy světa jako takového) nepřípustné, nemarxistické (a tedy nevědecké), tmářské a kleroreakční. Naproti tomu změnou na stvoření "vašeho světa" se dostává do hry třídní antagonismus: hloupost patří do světa prohnilé vládnoucí třídy. Navíc je naznačeno, že její "svět" byl "stvořen", tedy je něčím nepřirozeným. Případná námitka, že "vaším světem" mohl Svěrák mínit svět nadutců, neobstojí pro svou vratkost, neboť sotva lze stanovit, čím by tento jejich "svět" byl konstituován. Pokud jde o nepísňovou složku: Najdeme jinou pohádku, v níž by na tak malém prostoru byla každá postava kultovní, včetně marginálních? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Nebo pohádku orámovanou černobílým, šedivě všedním a veskrze smutným (neukočeným) příběhem? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo. Čenského postava je sice ještě víc na přesdržku než samotný Čenský, ale mění to na věci něco? Zajisté ne, Vaše Veličenstvo.(1.3.2015)

Roman Skamene jako PR manažer draka šestnáctihlavce - nářez! Jinak tak trochu mravokárné nůďo typu zpívej, směj se, pracuj, než Tě sežere drak, a běda jak ne - na to já nikdy úplně nebyl. Andrlová se tu celou dobu tváří jak po kolonoskopii a nezachrání to ani osvědčené pohádkové prostestsongy dvojice Svěrák/Uhlíř, byť oslavují natolik nosná témata jako jsou pracovní terapie či statistická analýza dat. Avšak neodolatelně dementní konferenciér "Mireček" Vlastimila Bedrny je k zulíbání, o tom žádná!(7.5.2012)

Když jsem Princové jsou na draka viděl jako kluk, tak se mi to tak zalíbilo, že po mnoho let jsem si v sobě nesl onen hřejivý nepopsaný pocit, který stále seděl na svém místě; i když už jsem si vlastně moc nepamatoval, o čem to bylo, a ani hlavní zápletka se mi jaksi vykouřila z hlavy, tak i přesto onen krásný pocit stále zůstával. ■ Po mnoha letech jsem se jal prověřit svou odvahu: podívat se na tuto tak trochu jinou pohádku. Hned na začátku, jak je ta černobílá část reprezentující skutečnost, jsem byl docela v šoku, ale jen v takovém malém, protože tuto pasáž jsem si vůbec nepamatoval; když pak začala ta část barevná, tak už jsem se pomaličku začínal rozpomínat, ale přišlo mi, že je to strašně krátký; pak když následovala ona černobílá část, tak jsem si říkal, že je to vlastně strašně smutný. Nechal jsem si to šrotovat hlavištěm a silně jsem zapřemýšlel nad tím, že mi to něco připomnělo, viz můj komentář k filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. ■ Je skutečně zajímavé, jak vnímáme stejné věci v dětství a v dospělosti jinak, a jak reagujeme na to, když jsme konfrontováni sami se sebou. Film se mi samozřejmě líbil, ale ono vnímání jemných nuancí, které jsem kdysi jaksi neviděl, je až bijící do očí. Je to krásné, ale je to smutné... ◢ ■ ◣ (R) [95/100] ■ (K) [95/100] ■ (V) [80/100] ■ (H) Ivana ANDRLOVÁ [95/100] ● Jan ČENSKÝ [90/100] ● Jan KANĚRA [90/100] ● Vladimír MENŠÍK [84/100] ● Roman SKAMENE [81/100] ● Jiřina BOHDALOVÁ [75/100] ● Laďka KOZDERKOVÁ [70/100] ● Vlastimil BEDRNA [75/100] ■ (♫) [95/100] ■ (E) Ať žijí duchové! (1977) ● Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977) ● Co takhle svatba, princi? (1986) ● Tchyně / Nevěsta (1985) ● Ať přiletí čáp, královno! (1987) ● Jak dostat tatínka do polepšovny (1978) ● Příliš mladí na lásku (1980) ● Plaváček (1986) ● Lásky mezi kapkami deště (1979) ● Koloběžka první (1984) ● Vítr v kapse (1982) ● Můj brácha má prima bráchu (1975) ● Láska z pasáže (1984) ● Ladyhawke (1985) ● Král Drozdí brada / König Drosselbart (1984) ● Ten svetr si nesvlíkej (1980) ● Jediná na světě (1995) ● Rakovina vůle (1989) ● S čerty nejsou žerty (1984) ● Šíleně smutná princezna (1968) ● O štěstí a kráse (1986) ● Sen to Chihiro no kamikakushi (2001) ● O princezně, která ráčkovala (1986) ● Za humny je drak (1982) ● Excalibur (1981) ● O princezně na klíček (1987) ● Princ Bajaja (1971) ● O líném Honzovi (1977) ● Princ a Večernice (1978) ● Princezna se zlatou hvězdou (1959) ● O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987) ● Legend (1985) ● Chytrá princezna (1984) ■ (Č) 2 ■ (P) [TV] [PZ] [95/100] ■ (N) [SD] [ϿϾ] [PZ] [90/100] ■ (CSFD) blackrainMistr119maestrumdead.meatmelicaDanulindacurfew77(C) [93/100](25.10.2017)

Z původně nevinné televizní hříčky do Studia Kamarád se během let stala kultovní pohádka. Alespoň tedy mé generace. Je plná štěpných songů, které zlidověly a hrajou se po večírcích, je plná pitoreskních postaviček a výborných dialogů. Úvodní sekvence rozhovoru matky se synem tomu dává i hlubší rozměr. Je to Chalupovo životní dílo. A skvělý muzikál. 100%(23.11.2015)

• - V titulcích je chybně uvedené jméno herce, který ztvárnil pana rádce. Uvedeno je Josef Čáp místo Bohuslava Čápa. (Tomajko1)

• - Ivana Andrlová v pohádce skutečně zpívá, nikdo ji nedabuje. (M.B)

• - Podle stejného scénáře vznikla v roce 1990 v režii Petra Obdržálka i stejnojmenná rozhlasová pohádka. (Miggi90)