Princové jsou na draka (TV film)

The Prince and the Dragon

(festivalový název)

Pohádka / Hudební

Československo, 1980, 60 min

Co se písniček týče, trumfne tuhle pohádku jen Šíleně smutná princezna..."Dělání", "Kdyby se v komnatách", "Není to příjemné pomyšlení", "Hlupáku najdu tě", "Statistika",... na televizní produkci opravdu neuvěřitelné... Herecké obsazení je milé, za sebe chci jen vyzdvihnout Ivanu Andrlovou, která je nejen pěkná, milá a solidně herecky vybavená, ale především svoje kusy skvěle odzpívala, má krásný hlas. Jinak - teď zas k pohádce - nic světoborného, ale těma písničkama se posouvá vysoko 80%(21.6.2006)

Nemám dnes moc ty studiové pohádky rád, byť jako malej jsem je miloval. Ale pár opravdu kvalitních kousků se mezi němy najde. A Princové jsou na draka je jedna z nich. Za svou nesmrtelnost vděčí hlavně hereckému obsazení, kvalitním písním a kupodivu originálním konceptem-mixu reality a pohádky dohromady (jako o rok dříve Arabela) a to vše s humorem nám Čechům vlastním. Dokonce ani ona levicovost mě zde nevadí. Jediné co zde silně bije do oči, je studiovost celého filmu. Škoda, protože scénář měl na to, aby utáhl celovečerní verzi a po jisté úpravě i verzi pro kina-hlavně s tím hereckým ensáblem.(11.7.2007)

Legendární televizní pohádka se známými písničkami (Dělání, Statistika nuda je) a komediálními prvky. Herecké obsazení je skvělé (Menšík, Bohdalová, Čenský aj.) a vůbec se jedná asi o nejlepší pohádku, vyrobenou ryze pro televizi. Z pozdější doby by jí snad mohla konkurovat ještě pohádka O princezně, která ráčkovala.(23.6.2003)

Snad nejhezčí televizní pohádka, ve které nešlo ani o příběh, ani efekty, kouzla či kostýmy, ale o sílu slova a moudrosti, respektive zde písní. A ty jsou dokonalé, od rockové hitovky po naprosto "zlidovělé" tutovky. Každopádně je Staticky dokázáno, že Jestli to nebude láska, tak By se v komnatách Princové, co jsou na draka, věnovali Dělání a ne Hlupákově hledání :-))) Všechny tyhle songy jsou pro mne vrcholem Uhlířovy pohádkové hudební tvorby a poráží i Tři veterány!(30.12.2014)

Ona ta pohádka vlastně není špatná, odehrává se v kulisách pozdějšího "Co takhle svatba, princi?", jsou si jistým způsobem podobné i zápletkou, ale narozdíl od výš zmíněné mi zde chybí mnou tak oblíbený motiv sbližování královského potomka a příslušníka nižšího stavu, jedna píseň a chvilka blbnutí u opravy zdi mi opravdu nestačily. Doufala jsem rovněž, že dojde k nějakému slibnějšímu rozvinutí černobílého prologu... Ale já vím, je to televizní pohádka, a navíc taková, která neurazí.(28.12.2011)