Una farfalla con le ali insanguinate

The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

Mysteriózní / Thriller

Itálie, 1971, 95 min

Krásný název, ale upřímně jde o giallo které mě osobně moc nechytlo, a to i přes velmi realistické vykreslené policejního vyšetření (forensní patologie+soudní proces, muž držen v kleci v soudní síni-nevídané!, velkých a důvtipných záběrů do minulosti, pro důležitost a objasnění celého případu). Dwi řekl první větou vše, a já jen dodám že kdyby tu bylo více akce, méně dialogu, více vražd a explicitího násilí a obrazně velkých scén, případně větší nahoty, hodnotil bych nejspíš jinak, ale jinak neuvěřiteně bohatý a rozmanitý hudební doprovod, včetně Tschajkovského klavirní klasiky B Minor, byl parádní a krásně splynul s příběhem a originální Ferrio hudbou, tady sem nakonec musel dát přeci jenom o hvězdičku víc. Herecké výkony a jednotlivé charaktery mě tentokrát ale vůbec nezaujaly. Titulní postava byla docela prkenná. Neříkám však že film po technické a umělecké stránce nebyl parádní, ale za velký a zásadní film v žánru jej rozhodně nepovažuji, náhlý konec byl docela zklamáním. Přednost dám spíše Tessariho poliziesco kouskům (celkem 6 záležitostí).(11.5.2011)

Béžový kabát, rukavice, nůž nořící se pětkrát do dívčina těla. Ač je vrah dopaden, divák si není jist, zda je tím pravým. Záhy vyjde najevo, že byl zatčen nevinný. Zatímco seděl podezřelý Marchi ve vězení, umírají další mladé ženy. Trochu protřelý divák má už stejně jako policie jasno, kdo je skutečným vrahem. Jenže tvůrci si nechali překvapení na konec. Solidní, byť ne zcela výtvarná kamera, standardně dobrá muzika - pokud někomu přijde, že klíčový hudební motiv již slyšel, pak si stačí poslechnout znělku k seriálu Tajuplný ostrov 1973, ke kterému složil hudbu rovněž G.Ferrio - téměř nulové gore, nahota jen v náznacích. Žlutější než film jsou však kalhoty Marty Clericové (Lorella De Luca). Nejzajímavější je práce forenzních kriminalistů a její srovnání s dnešními možnostmi. Průměr vylepšil závěr - 3,5*.(7.8.2018)

Musím říct, že film mě už od začátku dostal použitím Čajkovského hudby, která je prostě nádherná. Jedná se o jeho první klavírní koncert a myslím, že většina z vás zná už tu úvodní, dramatickou melodii. Italové, podobně jako Japonci, dokáží propojit nádhernou vážnou hudbu s děsivými scénami. Tohle je něco, co se rozhodně nedaří každému. Zde je to podpořeno i dobrým příběhem.(1.3.2014)

Tessari splnil, co jsem od něho očekával a dodal precizně zrežírovaný film. Zaujala mě první polovina, která se zabývá vyšetřováním, policejními teoriemi a soudním procesem. Teď budu za ignoranta, jenže si nemůžu pomoci, prostě nemám rád klasiku 19. století. Jak něco takového slyším propadám se do deprese. Ta melodramatičnost mi vůbec nesedí k tomuhle stylu. Na jiných místech se mi hudba docela líbila, jako třeba při honičce městskými uličkami. Modernější hudba padne giallu lépe. Ten zvrat mě moc neoslnil a spíš dodal nevyváženosti. Od té chvíle mě to přestalo bavit. Mimochodem mříže u soudu nebyly v Itálii zas tak nezvyklé a viděl jsem je i v dokumentech o italských procesech.(28.3.2015)

Netradičné giallo so silnými prvkami súdnej drámy. Už v prvých minútach sa hrajúce sa deti nájdu mŕtvolu dievčaťa a polícia okamžite prichádza. Nasleduje prekvapivo dlhé a detailné vyšetrovanie, ktoré ozvláštňuje hlavne nadpriemerne kvalitný hudobný motív od Gianniho Ferrioa spoločne s klasickou symfóniou Čajkovského. A práve tento hudobný motív v kombinácii s veľmi profesionálnou, často nápaditou kamerou a realistickým vykreslením súdneho procesu sú hlavnými tromfami tohto filmového dielka. Obľúbený herec režiséra Viscontiho Helmut Berger tu podáva svoj štandardný výkon, spolu s ďalšími slušnými hereckými postavami. Skutočne toho nie veľa čo vytknúť, pointa je správne zašmodrchaná, snáď okrem absencie akýchkoľvek "estetizujúcich" prvkov "alla" Fulci, Martino alebo Argento. Zabudnite teda na hutnú mysterióznu atmosféru a veľký počet krvavých vrážd.(25.3.2020)