poster

Muž, který dopadl Eichmanna (TV film)

 • USA

  Man Who Captured Eichmann, The

Drama / Historický

USA, 1996, 93 min

Předloha:

Peter Z. Malkin (kniha), Harry Stein (kniha)

Scénář:

Lionel Chetwynd

Kamera:

Robert Steadman

Střih:

Drake Silliman
(další profese)
 • borsalino
  *

  Režisér Graham by se měl dostat do filmových učebnic jako odstrašující případ, jak lze dokonale nevyužít potenciál dramatického příběhu, který se skutečně stal. Kromě naprostých nesmyslů (poznání pana E. podle vody po holení či identifikaci postavenou na výročí E. březnové svatby z jakýchsi důvodů odehrávající se v květnu) jsou navíc agenti Mosadu líčeni jako banda amatérů, kteří si na ulici povídají o dopadení E., hádají se, jeden týpek s foťákem E. život v podstatě zdokumentuje a ostatní agenti při práci vlastně vůbec nejsou vidět. Malou jiskřičkou je výkon Duvalla, jeho prostor byl však velmi omezený. A přitom příběh sám je silný až dost, od úplného počátku, kdy na E. upozornil Lothar Hermann úplně z jiných důvodů než kvůli vodě po holení, přes Fritze Bauera až k Isseru Harelovi, který celou akci řídil, včetně odletu do Tel Avivu vládním letadlem, které letělo do Argentiny na jejich dny nezávislosti, ale to je taky Harelova práce, to nebyla žádná náhoda. Chápu, že jde o film a ne dokumentaci událostí. Ale z tak dobrého tématu udělat tohle... Film je prostě mizerný.(1.10.2016)

 • waits
  ***

  "Agent Mossadu Maxim během dozoru v argentinském domě: Byl to můj kamarád a vy jste ho zabil. Eichmann (s mírným, účastným úsměvem) Ano, ale byl to žid nebo ne? A byl to zákon." Předně bych rád zdůraznil, že mít k ruce pro roli Eichmanna Roberta Duvalla a nabídnout jen TV film je do nebe volající marnotratností. Na druhou stranu, i v tomto trochu suchém a naprosto nedynamickém zpracování se daří alespon trochu přiblížit myšlení nejvyššího úředníka v Říši, zodpodvědného za smrt milionů lidí. Pokorný, zdvořilý úředník, který nechápe, co je špatného na plnění rozkazů, na čemž založil i svou obhajobu ("Plnil jsem jen rozkazy''). Bez emocí (snad s výjimkou es war unser Gott- Spoilerující citace, ale to asi nevadí (S nehybností sfingy sledoval sestřih z koncentračních táborů, který u soudu pouštěli„Byl úplně nezúčastněný. Jedinkrát ožil a dal najevo emoce - když vyčítal strážnému, že mu slíbili, že bude moci mít tmavomodrý oblek a u soudu ho nutili mít šedivý. To pro něj bylo typické,“ vzpomínal soudce Bach.) Pokud někdo sledoval film se zájmem, třeba si pak sám nastuduje detaily jeho úniku přes nacistickou organizaci Tichá pomoc, přejde na historii druhé světové války, koncentrační tábory a další historické momenty, které by měl každý znát. Encyklopedická data Eichmannova únosu viz https://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%9Anos_Adolfa_Eichmanna(1.12.2017)

 • zigy
  *****

  Pět hvězdiček dávám za sympatický přístup k věci, kdy se režisér vykašlal na pokusy o nějaké velké umění a soustředil se na podstatu - plánování akce, akci a čekání na útěk. Všechno s velkou dávkou napětí. Prostí, obyčejné lidé - jako agenti a překvapivě i Eichmann. jeho rozhovory s agentem o válce jsou velmi zajímavé a dávají nám nahlédnout do otázky zásadního významu - JAK se to vůbec v Německu mohlo stát?(26.5.2017)

 • pafka
  **

  Takovy obrovsky namet a nejsilnejsi sceny filmu byly slaboucke, jako caj. Kdy jeden s mosadovskych unoscu rozmlouva s Eichmanem. Z toho by se dalo vymacka t strasne moc i s nejakyma flashbackama. Ale tady? Jen prostrihy na Eichmanovy syny, jak naprosto impotentne jako hledaji sveho otce. Skoda a doufam, ze to nekdo natoci tak, aby jsme si z toho sedli na zadek. Tohle je skutecne hodne malo,(25.5.2017)

 • Rakosnicek77
  ****

  Dokonale rozehraná partie izraelské tajné služby mossad, při pátrání po jednom z nejhorších nacistických pohlavárů všech dob! Tak jak si poradili i po Mnichovské olympiádě, tak i tentokrát šli systematicky za svým cílem a taky úspěšně! Na to že jde o televizní film, tak i má opravdu velmi vysokou úroveň...(12.1.2015)