Režie:
Yorgos LanthimosKamera:
Robbie RyanHudba:
Jerskin FendrixHrají:
Emma Stone, Jesse Plemons, Willem Dafoe, Margaret Qualley, Hong Chau, Joe Alwyn, Mamoudou Athie, Hunter Schafer, Merah Benoit, Susan Elle, Timothy HinrichsObsahy(2)
Muž se snaží vymanit z předurčené cesty, policista zpochybňuje chování své ženy po jejím návratu z domnělého utonutí a žena se snaží najít výjimečného člověka, který se podle proroctví má stát uznávaným duchovním průvodcem. (kriplozoik)
Videa (3)
Recenze (78)
Nevím, co krom řecké ekonomiky upadá stejně rapidně jako jejich kinematografie, že se to musí expandovat do USAÁ, ale Gyros Lanthimos a jeho bizarní notu úplně nešteluju do svého hledáčku, ale co se nedá vytknout jsou Chudáčci, které se narozdíl od Milých laskavostí dá považovat za blockbuster v špatném slova smyslu, a tohle zřejmě psal po večerech, když mu Ema Kameňáková honila tatsiky. Osvědčilo se mi, že Lanthimos je nevyzpytatelnej, a když si myslíte že už znáte jeho hříčky, a přivádění herců do fauxpaux situací, kdy musí například točit párovou terapii přes vložení stožáru do golfové jamky, ale aspoň má nějaké zábavné historky z natáčení. Povídky jsou jak v čem zajímavé, přišlo mi že na papíře můžou znít dobře, ale provedení už není natolik uspokojivé. První a druhá povídka jsou vyloženě něco na způsob creepypast nebo do epizody černého zrcadla, hlavně u druhé ta část ostrova, kterým vládnou psi a řídí teslu s automatic driverem, protože dvakrát neovládají kognitivní funkce. A ta třetí, ani nevím o čem mělo kráčet, ani já neumím ze sebe dělat yntelechtuála 2 hodiny a 44 minut. ()
nový Lanthimos se zasekl někde mezi mainstreamem a svojí klasickou artovou produkcí a výsledkem je trojice bizarních povídek se skvělým obsazením. Nejlepší rozhodně první povídka, po níž Milé laskavosti bohužel negradují, ale spíš degradují a závěr už je solidní haluz. Stopáž je navíc celkem vražedná a ruku v ruce s tím co se na plátně odehrává jde o podívanou pro odvážného diváka...60% ()
Milé laskavosti rozčleněné do tří povídek spojují jednak hlavní postavy (Emma Stone a Jesse Plemons), a druhak téma lidské manipulace, které je v jednotlivých příbězích kombinováno s negativními prvky, s nimiž se ve velkém potýká současná společnost - vydírání, sexuální zneužívání, kanibalismus, náboženský extremismus. To vše je do jednotlivých dějových linek implementováno velmi zdařile a sofistikovaně. Lanthimos nenechá divákovi mozkové závity ani na chvíli vydechnout. 👍 Čtyři hvězdy. (30.06.2024, KVIFF) ()
Na rozdíl od Poor Things je tohle lehce artovější, naopak méně stylizované a především výrazně méně příjemné. Oficiálně tři povídky spojuje postava jakéhosi mystického R.M.F., kterého ale přímo téměř nevidíme a má pro děj zanedbatelný význam. Kromě něj jsou společným jmenovatelem asi témata manipulace, toxické oddanosti a ztráty identity. A společné mají jednotlivé kapitoly i obsazení hlavních postav. Willem Dafoe tradičně válí v roli ústředního slizouna, protagonisty ve všech příbězích ztvárňují Emma Stone, Jesse Plemons, Margaret Qualley a Hong Chau. Jejich postavy představují vždy podobné archetypy, čelící nějaké osudové a zároveň bizarní situaci. A řešení oněch situací, ke kterým se protagonisté uchylují, jsou ještě bizarnější a snad není spoiler, že to s nimi většinou jde od desíti k pěti. Divákovi nezbývá, než hledat v konání (anti)hrdinů jakékoliv zbytky příčetnosti, což je postupně čím dál těžší, ale poměrně zábavné. Udržovat atmosféru Lanthimos umí nejen svěžím střídáním tempa vyprávění, solidně nechutnými či cringe pasážemi, nýbrž i (převážně černým) humorem. Toho je tu ovšem podstatně méně než právě třeba v Poor Things. V tomhle kontextu je celková stopáž 163 minut přeci jen lehce úmorná. Byť i to může být režisérův záměr, koneckonců divákovi nenabídne ani žádné uspokojivé završení představených příběhů. Nicméně kdo nepotřebuje, aby všechno dávalo smysl, a naladí se na autorovu notu, může si tuhle excentrickou dramedii užít. (Viděno v berlínském kině Sputnik) ()
Lanthimosovu tvorbu sleduji od Humra, a tak jsem od něj bezmála deset let zvyklá na bizarní, ale hravé a originální podívané se skvělými herci a funkčním černým humorem. Jeho nejnovější dílo ale bohužel nezachrání ani herci, ani bizár. Ve třech zhruba 50minutových povídkách propojených jednou nevýznamnou vedlejší postavou nedává téměř nic smysl a dlouho jsem z nějaké projekce neodcházela tak otrávená a vyčerpaná. Velké zklamání. Jo, a díky mému hodnocení spadl film o procento dolů. Mám z toho škodolibou radost. ()
Galerie (29)
Zajímavosti (9)
- Yorgos Lanthimos povedal, že film bol inšpirovaný Caligulom a tým, ako existujú aspekty kontroly, ktoré sú na nás (ľuďoch) vynucované, ako aj dôverou, životom a smrťou. Lanthimos tiež uviedol, že nachádza tieto situácie aj v súčasnosti, a preto je príbeh zasadený do dnešnej doby. (Arsenal83)
- Fialový Dodge Challenger, ktorý sa objavuje na poprednom mieste v treťom dejstve filmu, vlastní filmár Dave McCary, manžel Emmy Stone. (Arsenal83)
- Natáčalo sa v New Orleans, Louisiana, od 24. októbra do 16. decembra 2022. (Arsenal83)
Reklama