Reklama

Reklama

Kůň

  • Slovensko Kôň
Trailer

Obsahy(1)

Zakřiknutý učitel Dušička nemá právě nejlepší životní období. Prožívá krizi s přítelkyní, která ho chce vlastnit. Má problémy ve škole, kde ho nutí změnit způsob jeho výuky. Trápí se se sousedy, kteří mu vnucují měšťácké principy. A k tomu všemu najde na Vánoce u sebe doma živého koně. Situace je o to absurdnější, že bydlí v bytě ve druhém patře činžáku. Dušička netuší, jak se k němu bělouš dostal, čí by mohl být a už vůbec si neví rady s tím, jak se ho zbavit. Jenže přítomnost cirkusového šimla se stává nejen zdrojem bizarně komických situací, ale i katalyzátorem jeho vztahů. Dušička poznává skutečnou tvář lidí, kteří ho obklopují. Protože ve vyhrocené situaci všichni ztrácí své masky. Začíná chápat, že okolí ho nutí ke kompromisům, které se mu příčí. Uvědomuje si, že se nechává manipulovat okolím a postupně schází z cesty, kterou si v mládí vybral. (Bioscop)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

Psice 

všechny recenze uživatele

Jako, kdyby se Martin Šulík vracel tímto snímkem k poetice Zahrady. Šulík si nemohl vybrat příhodnější dobu pro „konání zázraků“, než tu vánoční. Vždyť to je čas velkého očekávání - příchod světla a naděje. Co ale v tom filmu dělá ten kůň? Vnímám jej jako symbol duše, která touží po svobodě. Kůň slouží hlavnímu hrdinovi jako zrcadlo – vidí v jeho očích cirkus, tvrdou drezuru, a přitom by byl nejraději, kdyby měl  volnost a mohl pobíhat v krajině. Dle jungiánského výkladu pohádek je kůň symbolem bytostného Já, které volá jedince k individuaci. ~ Teprve ve chvíli, kdy se vnitřní konflikt hlavního hrdiny zhmotní v podobě koně (už ho nemůže více přehlížet), získá odstup a možnost náhledu – pozoruje, jak se druzí ke koni vztahují. Uvědomí si, že vlastně neví, co cítí ke své současné partnerce - ta jej bude milovat, až se změní k jejímu obrazu. Zároveň mu vyčítá, že s ní nechce založit rodinu, byť má (jako učitel) k dětem kladný vztah. Následně se ukáže, že je jeho partnerka sama pro takovouto úlohu ještě nezralá, protože je stále „tátova holčička“. Je zjevné, že hlavní hrdina musí udělat při konfrontaci s jejím otcem něco jinak – vzepřít se, zabojovat, bouchnout do stolu … ukázat, kým skutečně je a co si přeje. Jakmile učiní tento rázný krok, přijde změna – do jeho života vstoupí nová žena, která ho přijímá takového, jaký je. A kůň? Ten dostane tolik vytouženou svobodu, i když vrhá svůj stín ... ()

ecceHOMMO 

všechny recenze uživatele

Absurdná situácia a pohľad do zmýšľania dnešnej spoločnosti, ktorá hneď odsudzuje a súdi. A vidí skôr to zlé, než aby hľadala to dobré, pričom vo filme je to krásne odľahčené a vlastne príjemné..........................................................................."Všetci zháňajú kapra a ty máš koňa." ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Napriek predpojatosti voči obsadeniu musím silne pochváliť. Dokonca pri lepšom závere by som neváhal dať film do lepších čísel, škoda však, že tam akosi došli nápady resp. neprišla žiadna idea, ktorá by film efektne zakončila. Scenárista Marek Leščák prináša zaujímavé nápady do filmov ale pravidelne a myslím, že to dielo je hlavne jeho práca a jeho zásluha. V každom prípade pre mňa zaujímavý a pozoruhodný počin. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Těchto přizdisráčských filmů vzniká kupodivu hodně. Tady ten není vyloženě blbej, jenom je to celé od začátku až do konce wtf, aniž by si divák něco odnesl. Fischer je sympatickej, jeho holka taky, tchán taky nepůsobí jako kretén, ale celé to dohromady sice nenudí, ale ani nebaví. Docela dobrý je výstup s dvojicí měsťáků - malej a velkej. ()

milos.bradik 

všechny recenze uživatele

Nádherný poetický film. Vypovídá o lidské malosti i o touze udělat něco jinak pouze na základě toho, jak to člověk cítí. Skvěle také funguje zasazení děje do vánoční doby. Jak svědčí některé komentáře, tak je dost lidí, kteří by se chovali jako většina obyvatel toho činžáku a postavila by se na odpor proti něčemu co se přece nedělá a i když to nikoho neobtěžuje, tak jim vadí, že se někdo chová jinak. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama