Jezinky a bezinky

Arsenic and Old Lace

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1944, 118 min

Velmi roztomilá a velmi černá komedie mě bavila hlavně díky pro mě nezvyklé poloze Caryho Granta. Jeho velmi expresivní komediální výkon (který by možná citlivější jedinec označil za přehrávání) mi vyloženě učaroval. A vražednické tety taky nemají chybu. Jestli mi něco vadilo, tak hlavně přílišná divadelnost.(10.2.2007)

Caprovy filmy mám hodně ráda, on sám patří mezi mé nejoblíbenější režiséry. A Cary Grant se navíc řadí k mým oblíbeným hercům, takže u Jezinek a bezinek nebylo proč váhat. Sice mi Grantova herecká poloha v tomto snímku příliš nesedla, ale na druhou stranu je potřeba uznat, že jeho přehrávání se do filmu jako celku vlastně hodí. Tak v dobrém slova smyslu šílený snímek jsem neviděla už dlouho. V podobných případech je docela snadné sklouznout a dostat se za hranu, avšak Capra drží režisérské otěže pevně, nikam nepadá a jeho Jezinky a bezinky fungují a drží pohromadě.(22.7.2012)

Skvělá černohumorná komedie, ve které je tolik charakteristických postaviček, jako v žádném jiném filmu. Cary Grant zde má snad svou nejhumornější postavu své kariéry a jeho herecký výkon je jedinečný. Dále jsou zde dvě skvělé tětičky, které vraždí starší osamělé pány. Asi nejvtipnější postavičkou je však Teddy Roosevelt, ten mě fakt rozesmál. Galerie nekončí - malý mužík s obrovskýma smutnýma očima - Dr. Einstein - ale je jich víc. Takže opakuji - komedie, která nemá obdoby!(11.5.2009)

Nejvíc mi to připomínalo takový americký mix mezi naším Čtyři vraždy stačí drahoušku a Evou, co tropí hlouposti. Spousta mrtvol, popletených situací, roztomilých starých tetiček a trochu více přehrávající Cary Grant, což ale v rámci podobného typu crazy komedií nijak zvlášt' neruší. Zkrátka výborná odlehčená konverzačka, která si nebere za cíl nic většího než jen pobavit, což zvláště po perném dni spolehlivě potěší.(27.3.2014)

Strašne zábavné, dokonca až príliš. Gag, gag, gag, gag, gag, gag, gag ZVRATgag, gag, gag, gag, gag, gag ZVRATgag, gag, gag, gag, gag, gag ZVRAT....a toto dokolečka v úple šialenom tempe takmer dve hodiny bez šance si vydýchnuť. Po Bringing up baby ďlašia klasická komédia trpiaca TF3 syndromom. Fakt by som uvítal pár stop timov, pretože niekde za polovicou som celú tú masu vynikajúcich fórov, úžasných postavičiek a prekombinovaných dejových línií nezvládal vstrebávať a tým pádom sa začal nudiť. Nemyslel som, že to niekedy poviem ale vidieť to v komerčnej telke prerušované reklamou, páčilo by sa mi to viac. Škoda pretože táto Adamsova rodina na steroidoch mohla byť úplne dokonalá. Menej je niekedy viac 7/10(1.3.2015)

• - Na Broadwayi se divadelní hra, podle které byl film natočen, uváděla od 10. ledna 1941 do 17. 6. 1944 a dostalo se jí celkem 1444 repríz. (liquido26)

• - Režisér Frank Capra použil jako testovací publikum pro film americké vojenské oddíly. (M.B)

• - Role Mortimera Brewstera byla nabídnuta i Jacku Bennymu a Bobu Hopeovi. Benny jí odmítl. Hope přijal, ale Paramount Pictures, se kterými měl smlouvu, ho nehodlalo zapůjčit konkurenčním Warnerům. (liquido26)