Jezinky a bezinky

Arsenic and Old Lace

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1944, 118 min

Velmi roztomilá a velmi černá komedie mě bavila hlavně díky pro mě nezvyklé poloze Caryho Granta. Jeho velmi expresivní komediální výkon (který by možná citlivější jedinec označil za přehrávání) mi vyloženě učaroval. A vražednické tety taky nemají chybu. Jestli mi něco vadilo, tak hlavně přílišná divadelnost.(10.2.2007)

Podmanivá čierno-čierna komédia, ktorá naplno využíva originalitu tvorcov. Znova stará dobrá schéma, kde prakticky v jednej izbe, na pár metroch štvorcových, sa odohráva celý dej, dnes by takéto niečo nenatočil nikto. Čo scéna, to nefalšovaný a zaručený sarkazmus, morbídny humor a jedinečné dialógy. Herci sú ako z tej najdrahšej výkladnej skrine, nešiel som sa na nich vynadívať, spočiatku mi trošku vadilo uletené herectvo Caryho Granta, ale tie jeho pohľady si ma postupom času získali. No a čo sa týka úvodu, do bodky súhlasím s kolegom 'Cimr'om, k impozantnému zvyšku deja sa ten úvod jednoducho nehodí. Ale kto odhalí čaro tejto nezameniteľne okúzľujúcej komédia, nebude ľutovať. 85%.(4.5.2009)

Můj teřich byl zase jednou vděčný, že se mohl napnout smíchy. A že měl k tomu setsakramentský důvod: viděl Granta v nejfantastičtější roli ever! Už se z toho pomalu stává obyčej, ale nemůžu si pomoct a musím, musím to zařvat: "CARY, BLESS YOU!"(13.8.2010)

Cary Grant předvádí velmi kvalitní výkon plný hromady grimas a hraných údivů. Jeho tetičky jsou perfektní a je strašně vtipné pozorovat jejich nezlomnou víru v konání dobra. Jako thriller nemyslitelné, ale jako komedie opravdu kvalitní zábava a nejen pro milovníky starších filmů.(12.8.2006)

Další divadelní hra převedená na plátno, která si zachovala všechny své prvky, aby nebylo pochyb, že scénář není psán původně pro film. Tuto skutečnost nelze přehlédnout stejně jako fakt, že Cary Grant tentokrát nehorázně přehrává. Já to nemůžu považovat za zcela geniální výkon, když hollywoodskou hvězdu prvního formátu hravě překryje famózní Peter Lorre. Není film, kde by nezapůsobil více než hlavní hrdina (mimo Maltézského sokola). Nicméně to jsou jen malinké negace v jinak nádherně vyfigurkovaném snímku, kde každá postava dostala tolik místa, kolik si zasloužila.(6.2.2006)

• - Cary Grant ve filmu přehrával a byl to jeho nejméně oblíbený film, ve kterém hrál. (Kulmon)

• - Jediná spolupráce Franka Capry s Carym Grantem. (Kulmon)

• - Roli Mortimera Brewstera odmítl pozdější prezident Ronald Reagan. (Kulmon)