Jezinky a bezinky

Arsenic and Old Lace

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1944, 118 min

Skvělá, skvělá a ještě jednou skvělá je tahle komedie s Cary Grantem. Ten mimochodem předvádí přímo grandiózní výkon. Jeho obličej sice neoplývá carreyovskou mimikou, ale i těch pár vyjevených výrazů v Grantově provedení u mě spolehlivě vyvolává salvy smíchu. Nikdy v životě by mě nenapadlo, že někdy v polovině 40. let dokázal Capra natočit super bláznivou komedii.(25.7.2002)

Caprovy filmy mám hodně ráda, on sám patří mezi mé nejoblíbenější režiséry. A Cary Grant se navíc řadí k mým oblíbeným hercům, takže u Jezinek a bezinek nebylo proč váhat. Sice mi Grantova herecká poloha v tomto snímku příliš nesedla, ale na druhou stranu je potřeba uznat, že jeho přehrávání se do filmu jako celku vlastně hodí. Tak v dobrém slova smyslu šílený snímek jsem neviděla už dlouho. V podobných případech je docela snadné sklouznout a dostat se za hranu, avšak Capra drží režisérské otěže pevně, nikam nepadá a jeho Jezinky a bezinky fungují a drží pohromadě.(22.7.2012)

Pre tentokrát idem s hodnotením trocha dole, čo mi je u F. Capru zvlášť ľúto, pretože on teda vedel točiť filmy. Humorne ladený krimi príbeh o roztomilej motanici okolo vrážd v jednom dome ešte ušiel, pár scénok ma dokonca aj trochu rozosmialo, avšak nepáčilo sa mi, ako to bolo po formálnej a hlavne tej hereckej stránke poňaté. Postavičky mi boli síce sympatické, ale tej naivity tu bolo na môj vkus až príliš, hlavne čo sa týka Grantovho umelého prehrávania, to už vážne bolo na mňa moc. Keby to točil W. Disney a bolo to určené predovšetkým pre deti tak nič nepoviem. Pretože tak to aj na mňa pôsobilo - naivne infantilne. Lepší priemer. 65/100(7.5.2017)

Filmy Franka Capru /Mr. Deeds goes to Town, Mr. Deeds goes to Washington/ sice mam neskutocne rad, a tato komedia sa nesie opat v pozitivnom a miestami aj sympaticky naivnom duchu, ale na 5 hviezd to tentokrat nebude. Preco? Ponajprv nemam rad Caryho Granta, aj ked uznavam, ze vedel hrat. Za druhe, film sa odohrava len v interieroch, a minimum deja sa odohra v exterieroch. A zamyslanie sa nad kazdou vetou, ktoru kto kedy predniesol, ma zacinalo pekne otravovat. Slusne 4 hviezdy vsak film rozhodne ma : za tie dve tetky /Josephine Hull a Jean Adaire/ a ich komicke kusky a dialogy, dalej sympaticka bola postava blazna, ktory si o sebe myslel, ze je Theodorom Rooseveltom /John Alexander/. No a Caprov rezisersky talent sa proste neda spochybnit. 89 %(15.2.2014)

Podmanivá čierno-čierna komédia, ktorá naplno využíva originalitu tvorcov. Znova stará dobrá schéma, kde prakticky v jednej izbe, na pár metroch štvorcových, sa odohráva celý dej, dnes by takéto niečo nenatočil nikto. Čo scéna, to nefalšovaný a zaručený sarkazmus, morbídny humor a jedinečné dialógy. Herci sú ako z tej najdrahšej výkladnej skrine, nešiel som sa na nich vynadívať, spočiatku mi trošku vadilo uletené herectvo Caryho Granta, ale tie jeho pohľady si ma postupom času získali. No a čo sa týka úvodu, do bodky súhlasím s kolegom 'Cimr'om, k impozantnému zvyšku deja sa ten úvod jednoducho nehodí. Ale kto odhalí čaro tejto nezameniteľne okúzľujúcej komédia, nebude ľutovať. 85%.(4.5.2009)

• - Roli Mortimera Brewstera odmítl pozdější prezident Ronald Reagan. (Kulmon)

• - Režisér Frank Capra použil jako testovací publikum pro film americké vojenské oddíly. (M.B)

• - John Alexander (Teddy Roosevelt) a Josephine Hull a Jean Adair (Brewsterovy sestry) byli kvůli natáčení filmu z divadla uvolněni. Boris Karloff, který měl také zájem zopakovat si ve filmu svou divadelní roli, však povolení nedostal, neboť se divadelní společnost obávala, že by dlouhodobá absence jejich hlavní hvězdy ublížila návštěvnosti. (liquido26)