Druhá světová válka 5: Bitva o Rusko

World War II - 5: The Battle of Russia

Dokumentární / Válečný

USA, 1943, 83 min

• Houdini

NFR 2000, Oscar 1 nominace: Dokument(2.4.2004)

• Marius

Naprostá šialenosť. Keď som to náhodou zapol na youtube tak som si po dvadsiatich minútach hovoril, že toto musí byť propagandistický film natočený tesne po druhej svetovej vojne ale skutočný rok vydania tomu dáva ešte lepší zmysel. Na jednej strane neuveriteľné množstvo dobového materiálu a vyzdvihovanie obetavosti Rusov, na strane druhej "taktné" mlčanie alebo eufemistické pomenovania ruského vpádu do Poľska v septembri 1939. Vzhľadom na rok vzniku sa dajú odpustiť roztomilé blbosti typu prečo sa blitzkrieg zastavil ale ten propagandistický náter spojenectva je neuveriteľný. Dokumentaristická hodnota tam je, skôr než o histórii však film vypovedá o tom, ako si spojenci želali, aby bolo Rusko vnímané vtedy, keď ho potrebovali. 5/10(14.9.2018)

Dokumentů o druhé světové je už tolik, že se pro jejich inflaci už snad ani nedají sledovat. Tenhle komplex je však opravdu mimořádný.(11.11.2014)