Reklama

Reklama

VOD (1)

V pátém dílu série se poprvé v historii této války rozplynula legenda o nacistické neporazitelnosti. Hitler začal realizovat svůj největší sen - získat pro Říši nedozírné zásoby potravin, nerostného bohatství a surovin. 22. června 1941 po vítězství nacistů na Balkáně dal povel k začátku operace Barbarossa. Ta začala dobře, avšak podle plánu měla trvat 6 týdnů. Po 6ti měsících však Hitler zjistil, že zlom v jeho válečném tažení je definitivní. Došlo k dobytí velkého množství území, ale nedošlo k rozhodujícímu proražení fronty. Stalinem vyhlášená Velká vlastenecká válka připravila Hitlera v této historické fázi o více než 800 tisíc vojáků a došlo k největším zvratu ve válečných dějinách. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (7)

Marius 

všechny recenze uživatele

Naprostá šialenosť. Keď som to náhodou zapol na youtube tak som si po dvadsiatich minútach hovoril, že toto musí byť propagandistický film natočený tesne po druhej svetovej vojne ale skutočný rok vydania tomu dáva ešte lepší zmysel. Na jednej strane neuveriteľné množstvo dobového materiálu a vyzdvihovanie obetavosti Rusov, na strane druhej "taktné" mlčanie alebo eufemistické pomenovania ruského vpádu do Poľska v septembri 1939. Vzhľadom na rok vzniku sa dajú odpustiť roztomilé blbosti typu prečo sa blitzkrieg zastavil ale ten propagandistický náter spojenectva je neuveriteľný. Dokumentaristická hodnota tam je, skôr než o histórii však film vypovedá o tom, ako si spojenci želali, aby bolo Rusko vnímané vtedy, keď ho potrebovali. 5/10 ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Dokumentů o druhé světové je už tolik, že se pro jejich inflaci už snad ani nedají sledovat. Tenhle komplex je však opravdu mimořádný. ()

Una111 

všechny recenze uživatele

Protože film vznikl r. 1943, tedy uprostřed války ještě zdaleka nevyhrané, ale už nabírající dech na konečnou porážku německých vojsk, mám z něj velmi zvláštní dojem. Velká autentičnost (záběry z filmových týdeníků) a hlavně to americko-britsko-ruské spojenectví! Kam se podělo? Dnes po něm není ani stopa, ba co víc v Kanadě rozkvétá nacismus, USA mají Rusko za svého úhlavního nepřítele, s nímž vedou zástupnou válku na území Ukrajiny a Britové v ničem nezaostávají za svými zaoceánskými bratříčky! Z toho dobového pohledu působí film trochu naivně, ale naivní  rozhodně není. A jako dokument má velkou výpovědní hodnotu! ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Pokud se tvrdí, že Bitva o Rusko je dokumentem, rozhodně si lepší hodnocení nezaslouží. Pátý, dvoudílný, filmový kousek z propagandistického cyklu amerického ministerstva války s dokumentárním puncem pod vedením náčelníka štábu George Marshalla, velícího generála, je ojedinělým paradoxem své doby. Režisérem informačního filmu Bitva o Rusko byl Anatole Litvak, sovětský rodák. Capra to celé dozoroval. Komunismus je přísně zakázaným slovním termínem, účelově vynechává pro celkový obrázek podstatné skutečnosti, Polsko a Pobaltí asi nikoho nezajímaly, Rumunsko stálo na nesprávné straně a ruské válečné tažení proti Finsku, zahájeného posledního listopadového dne, bylo tabu. Chvíli se zdá, že jsou Spokojené státy americké náhle u vytržení z přírodních a lidských krás i rozmanitostí a do nejrozlehlejší země světa zvou své svobodu a demokracii milující občany k turistickým zážitkům, každý by přeci v Sovětském svazu chtěl žít. Je zde proto nutné zmínit všechna neúspěšná tažení, pokoušející se uchvátit ruskou zemi a pochopitelně se začíná německými řádovými rytíři ve 13. století. Obsazení Balkánu je pouhou připomínkou, mnohem více prostoru ve filmu logicky dostává udatný boj rudé armády u Moskvy, Leningradu a Stalingradu, zdůrazňují se zvěrstva a destrukce nacistické agrese, partyzán je mocným symbolem a sibiřské nerostné bohatství dnes nenechává chladným ani samotné Američany. Ruský lid je tu dobrosrdečný, pokrokový a radikálně vlastenecký, Stalin pojal hrdinské obětování vlasti v monumentální podobě. Nakonec nezbývá, než pochvalně kvitovat hloubku ruského umění, noty Čajkovského hudby v sobě skrývají širokou duši odhodlání a nadšeně se plesá nad rozhodujícím zlomem světového válečného konfliktu. Propaganda je seskládána velice chytře, útočí všemi dostupnými a známými prostředky na city a k slzám dojímá sebeobětováním. Inu, paradox tehdejší doby není dokumentem, byť se tak tváří a většina nastavené vymezení bez námitek přijímá. Pozoruhodně úchvatná to manipulace! ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

4,5 Nesmierne pôsobivé dielo, pri sledovaní ktorého som ani nedýchal. Isteže, môžeme sa sporiť o tom, že mnohé bolo prikrášlené, či taktne zamlčané, avšak jedná sa o propagandistický film, tak sa to dá odpustiť. Predsa len, to hlavné, čo prináša tento dokument, je nespochybniteľné. A síce vyzdvihnutie obrovského podielu Červenej armády na porazení jedného z najväčších ziel novodobej histórie ľudstva - hitlerovského Nemecká. Vtedy to ešte Američania chápali, dnes už na to akosi pozabudli (a určite nie len oni!). ()

Reklama

Reklama