Dostihy smrti

USA, 1934, 104 min

Frank Capra

Robert Riskin

Joseph Walker

Warner Baxter, Myrna Loy, Walter Connolly, Helen Vinson, Douglass Dumbrille, Raymond Walburn, Lynne Overman, Clarence Muse, Margaret Hamilton, Frankie Darro, George Meeker, Jason Robards Sr., Edmund Breese, Clara Blandick, Dennis O'Keefe, Alan Hale, Ward Bond, Lucille Ball, Louis Natheaux, Claude Gillingwater, Herman Bing, Ernie Adams, Inez Courtney, Bess Flowers, Irving Bacon, Paul Harvey, Philo McCullough, Frank Mills, Charles King, Jack Mulhall, Frank Yaconelli, Gino Corrado, Charles Middleton, Sherry Hall, George Morrell, Emmett Vogan, Charles C. Wilson, Harry C. Bradley, Edmund Burns, Stanley Blystone, Kit Guard, Arthur Richard Haysel, Frank Holliday, Harry Holman, Harry Hume, William Irving, Marvin Loback, Ky Robinson, Rita Ross, Matty Roubert, Harry Semels, Ethel Sykes, Harry Todd, Fred Walton, Charles Lane, Edward Keane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Sam Flint, Elinor Fair, Ruth Hiatt, Heinie Conklin, William H. Strauss, Joe Bordeaux, Sidney Bracey, Arthur Rankin, Bobby Dunn, Otto Fries, Eddy Chandler, Eddie Kane, Robert Allen, Dick Prichard, Spec O'Donnell, Joan Standing, Pat O'Malley, George Cooper, Alice Lake, Irene Coleman, Billie Van Every, Tom Ricketts, Kernan Cripps, Sammy Blum, Jack Kenney, Larry McGrath, Symona Boniface, Phyllis Crane, Harry Dunkinson, Harry Keaton, John Merton, James Bradbury Jr., Charles Brinley

Harry Cohn, Frank Capra

Gene Havlick

Kostýmy:

Robert Kalloch

Tímto snímkem se dostáváme do aristokratické americké společnosti třicátých let. Dva členové velké imperiální rodiny se vzbouří zavedeným pravidlům a vydávají se za svým snem. Tímto snem je vyhrát dostihový závod. Jméno jejich koně je i originálním názvem komediálně laděného dramatu. Milovníci dostihového sportu jistě tento snímek ocení. A myslím, že nejen ti. Film Dostihy smrti je zajímavý pro širší spektrum diváků.(9.3.2008)

70%.. I po těch letech stále svižná, zábavná a nakažlivě optimistická komedie z prostředí dostihového sportu..))(11.2.2008)

Tenhle film je něco neskutečného, pravděpodobně nejlepší komedie co jsem v poslední době viděl. O Franku Caprovi jsem slyšel již mnoho, ale že to všechno bude pravda, to je věru nečekané. Úžasný příběh o muže, přezdívaném imperátor či císař, který se snaží mít pod kontrolou celou svou rodinu až do chvíle, kdy se její dva členové rozhodnou jít proti němu a i přes jeho nesouhlas se dostanou do světa koňských dostihů. Sám nemohu uvěřit, že tento téměř 80 let starý snímek mě dokázal tak strhnout. Neuvěřitelně nadčasovaný a dokonalý v každém svém záběru. Samotné dostihy jsou velmi vtipně podané, hlavně ta obrovská vřava, která nastane po tutovém tipu na Broadway Billa (samotné předávání informací jak o tutovce, tak i o sázce dvou babek od J. P. Chasee). Každé obrazové okénko je opodstatněné, má svou jiskru a snímek díky tomu nenudí ani jednu vteřinku (!). Herecké výkony jsou též výjimečné a jediné, na co bych upozornil v záporném slova smyslu je hudba, sice jsem většinu snímku nevnímal, že by tam nějaká byla (a byla?), ale pokud se rozezněly nějaké podivné rytmy (scéna příjezdu na dostihy), bylo to opravdu otřesné. Též je škoda, že na konci se až moc - v mezích filmu - tlačí na komediální notu a v celkovém kontextu to spíše škodí než přispívá. Samotný závod je pak napínavý tak jak by měl, divák sice tuší výsledek, ale jistota není nikde. To co se stane po té je docela drsné a doufal jsem, že k podobné věci nedojde, Riskin ale nešetří ani hrdiny ani diváka a tak je podobný závěr očekávatelným rozuzlením, neboť se jedná o celkový obraz Dostihů smrti, tedy uvědoměním si vlastních priorit. Celkově jsem opravdu nadšen.(19.5.2007)

Zajímavý snímek, na který jsem se velice těšil, protože jméno Frank Capra vždy bylo pro mě zárukou kvality. I když je to film starý přes 70 let, jeho kvality jsou nesporné. Komedie mísící se s dramatem vás vtáhne do děje velice snadno. Jen ten závěr se ani mně moc nelíbil. Škoda. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami.(20.5.2007)

Reziser Frank Capra /Long Pants, It Happened one Night, It´s a Wonderful Life/ natocil vybornu komediu. Realie USA 30. rokov su na urovni a pre mna hodne fascinujuce, kulisy su prepracovane no a Kapra sam bol rezisersky megatalent. Pribeh zaujme, hned na zaciatku film diviaka vcucne a nepusti, dostihy su len dalsou fascinujucou vlozkou vo filme. Dialogy na urovni a ked si zoberiem hercov ako Warner Baxter /42. ulice 1933/, Myrnu Loy /Nejlepsi leta naseho zivota/ a Georgea Meekera /Casablanca 1942/ tak si mozem len kludne sadnut do kresla, dat si dobru kavu a nechat sa unasat touto vybornou komediou. 76 %(13.2.2016)

• - Úlohu Eddieho Morgana (Douglass Dumbrille) mal hrať Louis Calhern. (Michal74)

• - Herci Clarence Muse (Whitey), Douglas Dumbrille (Eddie Morgan), Margaret Hamilton (Edna), Frankie Darro (Ted Williams), Ward Bond, Raymond Walburn (Colonel Pettigrew) a Irving Bacon si zopakovali svoje pôvodné úlohy aj v remaku filmu, ktorý pod názvom Riding High (1950) režíroval opäť Frank Capra. (Michal74)

• - Režisér Frank Capra sa snažil zapožičať z MGM Lewisa Stonea pre bližšie nešpecifikovanú úlohu. (Michal74)