Ďáblova čísla (TV film)

The Devil's Arithmetic

Drama / Válečný

USA, 1999, 95 min

Co by se dalo s tak vynikajícím námětem udělat ! Jenže : to musí být režisér osobnost a též někdo, kdo v té době žil a dokáže se do té hrůzy vžít ! A též je povinná réžie divákovi aspoň naznačit, že je určitá pasáž snem mladé dívky, která na svatbě vypije více vína než je zdrávo. No, podle mě, to mělo dost chyb. Takový film nemůže být rébus, aby divák hádal co se stalo s novorozenětem a jeho matkou, atd. atd.(18.12.2010)

Musím uznat, že dlouho mě žádný film nedostal a jsem o to více překvapen, že je to zrovna film na téma druhé světové války ze strany židů a koncentračního tábora. Určitě to bude tím, jak moc film dokázaly utáhnout herecké výkony, byť film jako takový dost zaostával a určitě z něho šlo vytěžit daleko, daleko více. Už jen samotný přechod do minulosti Kirsten Dunst mohl mít lepší podobu. Roztomilá Brittany Murphy (R.I.P) dokázala i v počátcích své herecké (a bohužel nepříliš dlouhé) kariéře vydat ze sebe tak úžasně procítěný emoční výkon, že jsem nestačil koukat. Naopak Kirsten to trochu více trvalo v mých očích, než jsem jí dokázal její herectví věřit, protože se mi v první půlhodině než se dostavili do tábora zdála taková bezzubá ve své roli. Ovšem v táboře to napravila a její optimistický pojem vězně/otroka, který dokázal držet při smyslech ostatní se mi moc zamlouval, až mi těch lidí bylo i líto, čím si museli prožít. No a konec filmu mě dostal už totálně, takže říkám, že toto byl zatím nejlepší film na téma WWII. + co bych ještě na závěr filmu vytknul je jeho název.(23.6.2014)

• majo25

Čo nemožno uprieť tomuto televíznemu filmu je jeho silný záver a fantasy zápletka. I keď aj ona je už toľkokrát obohratá platňa. Bohužiaľ, obsahuje také množstvo prvoplánovosti a toľko logických miniprešľapov, že ani televízne spracovanie ich nemôže ospravedlniť. K tomu ešte ten zlý názov. Z hercov stojí za povšimnutie iba Louise Fletcherová.(23.2.2016)

Ale jo. Ušlo to. Ani dnešní generaci by neškodilo, kdyby si nějaký ten čas s bolševikem či náckem prožila. Pak by mnozí snad přestali podobná ultralevičácká uskupení podporovat. Takže pokud chtěli tvůrci pomocí cesty v čase zdůraznit, že je důležité nezapomínat na dějiny, tak se jim to celkem povedlo. A slušná byla i atmosféra tábora, ačkoliv oproti tomu, co se v nich ve skutečnosti dělo to místy připomínalo selanku a vězněným procházely takřka nemyslitelné "drzosti". Zvládnuté to bylo i herecky a zase jsem si připomněl, jaká je škoda Brittany Murphy. Je jen škoda, že ten televizní frak byl až příliš okatý, ale i tak říkám víc podobných filmů. 60%(1.2.2014)

Souhlasím, že jde o citlivě natočený film a ukazuje nám opět brutální a pohrdavé chování nacistů k židům. Jediné co mi brání dát poslední hvězdičku je fakt, že někteří herci, kteří jsou v ústraní, jsou skoprnělí a úplně minimálně se hýbou a nebo čučí někam do prázdna či do podlahy. Prostě takové nepřítomné pohledy a strnulé pohyby. To mi vadilo a nemohl jsem si na tento fakt zvyknout. 70%(11.1.2012)

• - Po přečtení scénáře se stal Dustin Hoffman také jedním z producentů filmu. (Asmodin)