poster

Řeka

 • anglický

  The River

 • slovenský

  Rieka

Drama

USA, 1984, 122 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Tommassi3
  ***

  "Dřív nebo později přijdou další povodně, bude moc vlhko, nebo moc sucho.. nebo moc kukuřice.. Já počkám !!" Že "farmáři těžkej chleba maj" všude na světě jistě nebude příliš originální nosná myšlenka, ale trio Mel Gibson, Sissy Spacek a Scott Glenn, nutno říci, že všichni tři odehrají výborné party, přesně jak jsme od nich zvyklí, mě přeci jen donutilo odškrtnout si další kousek z filmografie mého oblíbence Mela.. Čekal jsem poctivé drama podobné Slepému hněvu, přičemž Řeka ho minimálně svojí syrovostí a realističností kvalitativně jasně poráží, bohužel však jde spíš o nudnou sondu do života farmářů stižených hospodářskou krizí s minimem akce i silnějších momentů, byť dva tři zde jistě najdeme, přičemž mám na myslím především uličku hanby před továrnou, scénu s rozzuřeným býkem a tu se srnkou.. Režisér Mark Rydell rozehrává podivně melancholickou studii do úmoru se lopotícího Američana, patriota a starousedlíka, aniž by se odhodlal malinko přitlačit na pilu, nechává příběh plynout stejně jako onu řeku přinášející dobré a zároveň i zlé.. Kamera Vilmose Zsigmonda chvílemi maluje parádní podzimní obrazy, byť i velmi znepokojivé, ale především John Williams tradičně svým parádním soundtrackem odvede víc práce než tisíc stávkokazů a udržuje snímku alespoň minimální napětí.. A tak kromě reklamní vložky Scotta Glenna: "Víš, Oreo jsou moje nejoblíbenější sušenky na celým světě !!" ;) zaujme především fakt, že když už v závěru filmu tvůrci nechají Mela hrát svého typicky pološíleného Maxe, ke všemu odhodlaného naštvaného muže, celé to utnou tou velmi nereálnou a sentimentálně devalvující pointou..(4.8.2013)

 • filipvrbik
  ****

  Docela hustej snímen o tvrdém životě jednoho farmáře a jeho rodiny...Docela se divím, že ho papaláši za časů reálného socialismu nedávali v televizi jako příklad, jak dovede být kapitalismus krutý..Ale k filmu- skvělé záběry střídá svělý Mel Gibson (Tom Garvey), který je dost zmítán osudem a zlovůlí Joe Wada (Scott Glenn), který chce mermomocí postavit na jejich pozemku přehradu, no a Tom se za nic na světě nechce vzdát a odejít- což přináší tvrdá střetnutí...Film je dost naturalistický, ale nic nového pod Sluncem a úplně na plný počet mi to nevýjde...80%(14.8.2019)

 • T2
  ***

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $11,489,982Tržby Celosvetovo $11,650,000║ Mel Gibson ako vždy fajn, len škoda že nemá takmer čo hrať, dej mohol aspoň zatlačiť o niečo viac na dramatickú nôtu, lebo dej sa tvári prevažne dosť pasívne bez skutočného napätia, potom ani záver nevyznie tak dramaticky očistne voči byrokracii ako by mal. Film má bližšie v spracovaní k televíznej produkcii bez vyšších cieľov. /55%/(26.1.2010)

 • lennyd
  ***

  Tom Garvey (Mel Gibson) se svojí rodinou žije na farmě poblíž velké řeky. Jelikož v okolí zuří hospodářská krize, snaží se uživit jak to jen jde (prodej osobních věcí v dražbě, bankovní půjčky, zaměstnání v továrně poté co místní zaměstnanci začnou stávkovat). Někteří slabší jedinci povolí, a farmy prodávají místnímu podnikateli Joe Wadeovi (Scott Glenn), který skupuje pozemky v údolí, aby zde mohl postavit velkou přehradu. Tom se ale nedá, a dál jde za svým cílem, i když to vypadá, že i sama příroda se vrhla do boje proti němu ... Drsný film o žití a přežití zemědělců v době krize, kdy i prodej domácích věcí pomáhal zachránit úrodu. Skvělý Mel Gibson v hlavní roli,Sissy Spacek v roli jeho ženy a takřka dokonalý padouch Scott Glenn pomáhají vytáhnout film z až skoro dokumentárního pojetí. A těch posledních 15 minut, škoda mluvit ... ale jinak + - průměr ...(5.10.2004)

 • pakobylka
  ****

  Kdepak, vážení ! Půjčku nedostanete pro své krásné oči či jiné fyzické, popřípadě dušení přednosti ... dokonce ani proto, že si ji (dle vašeho subjektivního názoru) ZASLOUŽÍTE. Za prvé musíte být SOLVENTNÍ - a za druhé by váš majetek měl mít dostatečnou hodnotu ... to aby vám mohl být zabaven - kdyby se někde něco zvrtlo ... jelikož váš bankovní ústav nemíní kvůli vám a vaší nezodpovědnosti přijít na buben. Neboť je to KAPITÁL, kdo vládne světem - a ti, kdož se domnívají, že vládnou kapitálem, mu ve skutečnosti i slouží. Takový přepych, jakým jsou city, si tudíž nemůžou dovolit - a ve jménu svého pána a jeho svobodného trhu zneužívají ty nejbědnější a štvou je proti sobě... aby se čirou náhodou proti nim (a nedejbože proti NĚMU) nespojili. "Řeka" je taková pěkná názorná ukázka koloběhu života pod prapory pokroku. Jen s jednou jedinou výhradou: Podle všech dobrých zvyklostí po celou stopáž směřuje k velkému dramatickému finále - a na poslední chvíli nečekaně zakolísá a drobným úhybným manévrem ho obejde ... jakoby se najednou zalekla vlastní odvahy. Promrhá tak svou sílu a přitom si vymůže jen nevýznamný odklad, který teoreticky ani prakticky nic neřeší. P.S.: Taková přehrada je věru impozantní - a mnohde potřebná věc ... ale neměla by vám jen brát, měla by vám nabídnout nějakou kompenzaci ... východisko ... příležitost ... důstojnou variantu, jak žít dál.(29.1.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace