Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

gogo76

Mal som to možnosť vidieť už veľmi dávno na VHS, pravdepodobne kratšia verzia, ale nelákalo ma to. V trafike som nedávno zazrel rozšírenú edíciu, tak si hovorím, že tej krvi a erotiky tam bude viac a jednoducho som zvedavý, čo v tej kratšej verzii nemohlo byť. A už je mi to jasné...Úchyl, Tinto Brass mal radšej točiť čisté porno, pretože sa miestami zdá, že príbeh je tu až na druhom mieste. Často sa stáva, že dialógy sú prestrihávané sekundovými zábermi na "kocúrov" a "chlpaté mačky", čo ma hrozne rozčuľovalo. Od druhej polovice je to miestami nefalšované porno plné orálneho sexu. V týchto momentoch je Caligula vztýčenými penismi úplne zatienený a to ma sralo. Nevadila mi erotika, porno už áno, vadilo mi, že som nedostal dostatočne silný príbeh, krv ani brutalitu akou bol Caligula preslávený. Niečo málo samozrejme dostaneme, napríklad krvavý záver na schodišti je výborný, rovnako ako výkon M. McDowella, ale je to málo. Nevidím veľký rozdiel medzi Brassovým Caligulom a bežným pornom v historických kostýmoch. Slabé tri hviezdy. 50%. ()

WANDRWALL

Film, který mám hodně na dně ve své filmotéce. Když jsem ho viděl naposledy, to jsem si ho zrovna ten den koupil, tak mě hodně zklamal. A přece dříve tomu tak nebylo... Když jsem ho viděl prvně, tak jsem na něho dostal doporučení slovy: "Jen se na to podívej, jak to v Římě chodilo!" Ano, přišlo mi to vzrušující. Až později jsem zjistil, že vše bylo dost jinak, že to byl jen výňatek autora ze života osob, které pokud by byli jen to, co je ukazováno v tomhle filmu, tak by to jejich celý lidský život nebyl. Ale především, když si člověk, když už má víc rozumu tak přečte o nich a jak žili, popřípadě co napsali, tak vše je JINAK. Až potom mohu taky posuzovat jak ve kterém filmu jsou ukazováni. Tedy až dostanu do sebe jisté kvantum informají o životě jednotlivých lidí v té či oné době. Když jsem ten film viděl podruhé, tak jsme si ho půjčili s bratrancem v POPRADĚ v jedné videopůjčovně, to tenkrát ještě existovali, a obsluha nám řekla: "Ale to je porno!" a usmála se tak, že na to by jste se chlapci neměli asi dívat. Já jí na to řekl: "To není řžádné porno, jaké pak porno, to je pravda, a pravda a porno, to je snad rozdíl, ne?"A koukali jsme se na to i s ženou od bratrance z Popradu, takže ta se smála až slzela přitom, jak šílel Caligula, jak už nevěděl co roupama dělat, a tím lezl na nervy kdekomu. Úvod filmu a než CALIGULOVI zemře jeho hlavní láska, tak je půvabný, pak se zlomí a hrabe mu. Při posledním shlédnutí tohoto filmu už vidím, jak je ten film vlastně slátanina, a divím se sám sobě, že jsem to neviděl dříve. Pak jsem si říkal, že je to tím, že jsem starší, že i tenhle film je důkazem jakou cestouve svém životě jsem prošel, a že vše je asi tak jak má být! ()

honajz

Viz podrobna recenze zde: http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/caligula-imperial-edition.html O čem se vám zdávalo jako puberťákům, o tom Tinto Brass natočil celovečerák - v nezkrácené verzi jde o sadomaso porno, ve zkrácené o soft porno, obohacené nějakými historickými prvky. FILM Heleďte, co si budem mazat med kolem huby - i kdyby Tinto Brass milionkrát tvrdil, že ho nikdo nechápe a že natočil věrný historický obraz císaře Caliguly a jeho perverzí, tak jsou to jen obezličky, aby sám sobě a světu obhájil, že on sám sobě chtěl natočit nějaké svoje perverzní sny. Některé jsou dokonce na pováženou, zda už něco nemají společného s úchylkami. A i kdyby se zaklínal, že jde o historická fakta, tak taky kecá. Caligula byl regulérní šílenec, v podání Malcolma McDowella jde spíše o výstředního pošuka s perverzními sklony. Caligulovi se přezdívalo kozel, protože byl chlupatý, přihrbený a nosil bradku. McDowell má krásné modré oči. Samotné orgie jsou nejspíše natočeny regulérně - zvracení, soulože, přežírání se... Ale popravdě, jak dlouho se vydržíte dívat - sami střízliví - na to, jak na plátně někdo neustále vylučuje, blije nebo souloží? Kouzlo skutečných pornofilmů je v tom, že si na nic nehrají a jsou krátké - jak se na scéně objeví holka s kozama, je vám jasné, že do pěti minut bude svlečená ouplně donaha a vzdychat rozkoší. Všechno bude ve sterilni čisté ložnici, růžově nasvícené. Caligula je porno, které si hraje na to, že není porno, a když se někdo objeví na scéně, tak buď krutě zhebne (podvážou mu pinďoura a pak propíchnou močák), nebo souloží či je osouložen mnoha různými způsoby, včetně oněch zmíněných sadomaso. Nechybí pissing, sodomie, nekrofilie atd. atd. A to vše v papundeklových kulisách českotelevizních pohádek, s maximálně dvěma exteriérovými scénami, možná třemi. Hm, tak to bychom měli porno exkurzi, a teď snad něco k ději filmu, který by se měl za veškerou tou parádou skrývat. Nu nevím, přišlo mi, že děj je o tom, že jeden dementní a perverzní císař je umřen, druhý nastoupí a je taky dementní a perverzní, a nakonec ho taky rozčtvrtěj a místo něho zvolej císařem nějakýho tlustýho dementa. A když budu chvilku mluvit vážně - chcete-li něco o skutečně dějinných souvislostech, pusťte si seriál Řím z produkce HBO. Taky si na nic nehraje, ale filmaři to dokázali natočit tak, že divákovi není hned na zvracení, navíc věci chápe v širších souvislostech. Caligula je kultovní, a aby nebyl - viděli jste už pornofilm za 17 milionů dolarů? Takový pornofilm přece musí nějak vypadat! A abych nebyl za hnidpociha jenom já, pár ohlasů z ČSFD: "Tři shakespearovští herci uprostřed komparsu z Penthouse. Papundeklové studiové kulisy laděné do stylu červené lucerny. Je pravda, že co se týče historických zdrojů, film je nijak nepřekrucuje, ale zobrazování orgií je vlastně nudné pro toho, kdo se jen kouká. A nějak nejsem voyeur." "Přijde mi divné, že by ve starověkém Římě, jakkoliv byl úpadkový, žili pouze úchyláci a nadržené kurvy (což mi přijde jako klišé - ovšem nejsem historik, tak to tak nedokážu posoudit). A kdo nebyl úchylný nebo bláznivý, z toho úchyláka nebo blázna udělali, popř. ho popravili. Viděla jsem pouze cenzurovanou verzi, takže podle toho moje hodnocení vypadá. Snad jsem ale zas o tolik nepřišla. Zvrácenost se dá vystihnout i jinak, než explicitním zobrazením sexu a násilí a mě se bohužel zdálo, že film je založen právě na něm. Když ty nejkontroverznější scény vystříhali, je tak nějak o ničem..." DVD V Imperial Edition najdete tři disky, ale nejde o ono vyčerpávající vydání Penthouse Video, jež nabízí o hodně více bonusů, komentáře herců i tvůrců, dokumenty o natáčení jednotlivých scén, výpravě, příjezdu pornohereček do Říma, výuce tance apod. Ani DVD-ROM funkce na českém vydání nenajdete (tedy scénáře, biografie, skeny časopisu Penthouse z 80. let atd.) První disk českého vydání obsahuje kinoverzi filmu, jež má 102 minut a formát obrazu 1,85:1 - vystřiženo je 54 minut záběrů na vagíny, penisy, detaily násilí. Díky tomu lze poznat, jak neskutečně plochý a nudný film ve skutečnosti Caligula je. Zvuk anglický i český dabing jsou ve stereo, titulky české, jako bonus tři trailery v jednom (3:57) - s CZ titulky. Disk č. 2 načíná protipirát a reklama, následuje plná filmová verze, jež čítá 156 min. Má lepší obraz, formát 1,78:1, a je delší o záběry vagín a penisů a detailů vražd a násilí. Jako bonus další trailery v jednom (4:03) - s CZ titulky, ve špatném naformátování. A konečně třetí disk je bonusový. Najdeme zde vystřižené scény (31:34, různé sadomaso, např. sex v mučírně na napíchnutých hácích, či co to bylo), původní film o filmu (1:01:49 - docela nudná a ukecaná záležitost s pár scénami z natáčení) a zkrácená verze filmu o filmu (9:58 - v podstatě vystříhané nejžhavější scény z filmu s obviněním, že pokud se vám nelíbí, jste prudérní), dále je zde rozhovor s realitním agentem Johnem Steinerem (24:23 - fakt jsem nějak ty jeho historky nepochopil ani nepobral) a konečně s režisérem Tinto Brassem (34:29), který se obhajuje, jak jen to jde, a komu se jeho film nelíbí, tak je prostě pitomec. Hezké je, že všechny bonusy mají CZ titulky. Jo, a ještě je tu skrytý bonus - v hlavním menu stiskněte šipku nahoru - prosvítí se hlava na minci. Klikněte na Enter a spustí se scéna se sekáním hlav, v italštině (4:20) a bez titulků. Publikováno: 16.10.2008 () (méně) (více)

Chrustyn

Historické drama zabývající se perverzí, erotikou, sexem a násilím. Nic jiného se ve filmu neděje (a to trvá dvě a půl hodiny!!!). Hrají zde špatní herci, výprava je špatná a kulisy jsou jak z laciné divadelní hry. Možná jsem to tak úplně nepochopil ale vůbec mi to nevadí. Film se mi nelíbil ani trochu a nechci ho už nikdy vidět. ()

MM_Ramone

Gaius Caesar Augustus Germanicus bol v poradí tretím rímskym cisárom. Vládol počas rokov 37 až 41. Obdobie jeho vlády je spojované s násilím, politickými vraždami, incestom a sexuálnymi orgiami. Svet si tohto divokého cisára pamätá pod jeho prezívkou "Caligula". V roku 1979 natočil taliansky režisér Tinto Brass snímok, ktorý mapuje život a charakter tohto panovníka. Je to silne kontroverzné filmové dielo balancujúce na hrane pornografie. Titulnú úlohu stvárnil anglický herec Malcolm McDowell. *** ()

• Americká asociace filmů zařadila snímek do kategorie X. (Zetwenka)
  • Necenzurovaná verzia sa objavila až o 29 rokov neskôr, a to už je naozaj celkom regulárne porno. Film sa so svojim rozpočtom 17,5 miliónov dolárov zaradil na prvé miesto ako najdrahší pornofilm doterajšej histórie. (Raccoon.city)

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (více)