Úžasná událost

USA, 1936, 115 min

Frank Capra

Robert Riskin

Joseph Walker

Gary Cooper, Jean Arthur, George Bancroft, Lionel Stander, Douglass Dumbrille, Raymond Walburn, H.B. Warner, Ruth Donnelly, John Wray, Dennis O'Keefe, Ann Doran, Cecil Cunningham, Jameson Thomas, John Williams, Gustav von Seyffertitz, Paul Porcasi, Mayo Methot, George Meeker, Billy Bevan, Franklin Pangborn, George 'Gabby' Hayes, Charles K. French, Warren Hymer, Bess Flowers, Jack Mower, Irving Bacon, Walter Catlett, Charles Sullivan, Emma Dunn, Mike Lally, Bert Stevens, Dale Van Sickel, Sam Harris, Harold Miller, Pierre Watkin, Chuck Hamilton, Gino Corrado, James Millican, Stanley Andrews, Paul Hurst, Sherry Hall, Brick Sullivan, Arthur Hoyt, Charles C. Wilson, Larry Steers, Harry C. Bradley, James Conaty, Hank Bell, Oliver Eckhardt, Carlton Griffin, Frank Holliday, William Irving, Hal Price, Ky Robinson, S.S. Simon, Bud Osborne, Charles Lane, Edward Keane, Frank O'Connor, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Edmund Mortimer, Edward LeSaint, Joe Bordeaux, Arthur Rankin, Bobby Dunn, Barnett Parker, Jay Eaton, Eddie Kane, Broderick O'Farrell, Adolph Faylauer, Ellinor Vanderveer, Florence Wix, Edwin Maxwell, Gertrude Pedlar, Christian Rub, George Cooper, Ralph McCullough, Frank Mclure, Spencer Charters, Edward Gargan, Ann Kunde, John Tyrrell, Sammy Blum, Alphonse Martell, Larry Wheat, Boyd Davis, Florence Dudley, Robert Milasch, Arthur Stuart Hull, James Carlisle, Tex Driscoll, Wyrley Birch, Fay Holderness, Gene Morgan, William 'Bill' Phillips, Paul Everton, Charles Brinley

Frank Capra

Gene Havlick

Scénografie:

Stephen Goossón

Kostýmy:

Samuel Lange

Hrdina dňa? Skôr hrdina storočia. Úprimný, srdečný, ´´šotkovaný´´ a hlavne slušný človek, ktorému netrvá dlho zistiť, že svet je jedna veľká, jemne povedané, podlá banda. Sandlerov remake je taškarica, Caprov originál je komediálna dráma plná emócií ( ich vrchol je v súdnej sieni v závere ) a lightkového, príjemného humoru.(28.10.2014)

Zacinam tomu cernobilemu idealismu Franka Capry, kde dobro zvitezi docela prichazet na chut. Tohle je vyborna zalezitost, pro me trosku zdistortovana faktem, ze jsem uz driv videl Sandleruv remake, takze jsem znal predem koncept, ale na druhou stranu o to vic ocenuji olschool eleganci mnohem lepsiho originalu, ktera se line celym filmem s obema vybronymi protagonisty v cele. Zatimco Sandler je tradicni moderni sasek, Gary Cooper je herec z jine ligy, o ukazkove retro blondyne Jean Arthur ani nemluve. I'm pixilated. 8/10(26.1.2013)

Dickensovský model převrácen z bosých nohou chudinské čtvrti do haciendy s hladce naleštěným zábradlím, po němž s oblibou klouzá venkovský prosťáček, průměrný hráč na tubu (merci, Berg), podprůměrný poeta a majitel imaginární přítelkyně Longfellow Deeds. Po úmrtí bohatého strýčka putuje do velkého zlého města, v němž na něj čeká dědictví a zlotřilá novinářská čmuchalka, která Pana Popelku Garyho Coopera vláčí bahnem, ale při putování poznává, že zlatý americký hoch má platinové srdce a železné ruce jako stvořené k pravým i levým hákům. Komediálně na výši, romanticky na vlně a sociálně nepřepjaté. Snad proto, že Capra konečně využil nadsázku, v níž chudí farmáři uctívají svého chlebodárce toastem od paňmámy. Půvabně zlobivá hlavní hrdinka Jean Arthur viděla svůj film až v o 36 let později na filmovém festivalu. Vy tak dlouho nečekejte, Gary Cooper je muž do každého počasí a závěrečná scéna u soudu jednou z nejhumornějších přestřelek v soudní síni...Are you pixilated?:-) 90%(26.3.2008)

Jedna z najlepších "ztreštených" komédií, aké Hollywood vo svojej najslávnejšej dobe vyprodukoval. Mňa tu najviac pobavilo okrem záverečného súdneho pojednania, že ak by sa podobne dnes zachoval dedič takéhoto majetku (zarátavam aj infláciu), tak takmer všetci by sme ho považovali za blázna. Tým pádom považujem záverečnú Deedsovu reč za facku aj dnešnému nenažranému kapitalizmu a zároveň nám všetkým. Mnohým ľuďom sa určite bude film páčiť, aj jeho ústredná myšlienka, ale tiež by sa takto nezachovali. Asi ani ja nie a asi ani k tomu nebudem mať nikdy príležitosť. V podstate je tu to najčistejšie dobro ukázané takým prirodzeným spôsobom, až z toho nie že hreje, ale skôr mrazí. Po všetkých stránkach dotiahnutá záležitosť a tá pravá filmová klasika, ktorú myslím by si mal doplniť každý skutočný filmový fanúšik do zbierky videného.(18.7.2014)

Mám rád Adama Sandlera a líbil se mi i remake tohoto filmu, ale Frank Capra má prostě svoje kouzlo a vytvořil tak úžasné filmy, že se s tím jen těžko může něco rovnat. "Úžasná událost" je skvělou komedií, které nechybějí vážné momenty, a vše je zde přitom výborně srovnáno do celku, který výborně funguje. Komedie i drama souzní.(12.8.2014)

• - Film byl nominován na Oscara v celkem pěti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, herec v hlavní roli a zvuk) a jednu proměnil; pozlacenou sošku si odnesl Frank Capra za režii. (Trainspotter)

• - Ve filmu pan Deeds nemůže přjít na rým ke jménu Budington, ve skutečnosti je to prostřední jméno autora povídkové předlohy Clarence Budingtona Kellanda. (Trainspotter)

• - Film stál na svou dobu závratných 800 000 dolarů. (Trainspotter)