Úžasná událost

USA, 1936, 115 min

Frank Capra

Robert Riskin

Joseph Walker

Gary Cooper, Jean Arthur, George Bancroft, Lionel Stander, Douglass Dumbrille, Raymond Walburn, H.B. Warner, Ruth Donnelly, John Wray, Dennis O'Keefe, Ann Doran, Cecil Cunningham, Jameson Thomas, John Williams, Gustav von Seyffertitz, Paul Porcasi, Mayo Methot, George Meeker, Billy Bevan, Franklin Pangborn, George 'Gabby' Hayes, Charles K. French, Warren Hymer, Bess Flowers, Jack Mower, Irving Bacon, Walter Catlett, Charles Sullivan, Emma Dunn, Mike Lally, Bert Stevens, Dale Van Sickel, Sam Harris, Harold Miller, Pierre Watkin, Chuck Hamilton, Gino Corrado, James Millican, Stanley Andrews, Paul Hurst, Sherry Hall, Brick Sullivan, Arthur Hoyt, Charles C. Wilson, Larry Steers, Harry C. Bradley, James Conaty, Hank Bell, Oliver Eckhardt, Carlton Griffin, Frank Holliday, William Irving, Hal Price, Ky Robinson, S.S. Simon, Bud Osborne, Charles Lane, Edward Keane, Frank O'Connor, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Edmund Mortimer, Edward LeSaint, Joe Bordeaux, Arthur Rankin, Bobby Dunn, Barnett Parker, Jay Eaton, Eddie Kane, Broderick O'Farrell, Adolph Faylauer, Ellinor Vanderveer, Florence Wix, Edwin Maxwell, Gertrude Pedlar, Christian Rub, George Cooper, Ralph McCullough, Frank Mclure, Spencer Charters, Edward Gargan, Ann Kunde, John Tyrrell, Sammy Blum, Alphonse Martell, Larry Wheat, Boyd Davis, Florence Dudley, Robert Milasch, Arthur Stuart Hull, James Carlisle, Tex Driscoll, Wyrley Birch, Fay Holderness, Gene Morgan, William 'Bill' Phillips

Frank Capra

Gene Havlick

Scénografie:

Stephen Goossón

Kostýmy:

Samuel Lange

Pohádkové schéma na bázi "Jak Honzík ke štěstí přišel" převrácené ku potřebám i časoprostoru klasického hollywoodského snímku, jehož upřímný charakter patří navzdory a možná i zásluhou strašáku tehdejší hospodářské krize k tomu nejkrásnějšímu v dosavadních dějinách filmu. Úžasně natočený, ještě lépe zahraný a nesmírně oslovující nadčasový příběh o tom, že peníze jsou všechno, ale zároveň nic. Geniální v zábavných a inteligentních dialozích, v citlivě vsugerované romantické linii a v onom upřímném vyobrazení střetu dvou světů - neutišitelné hamižnosti s přirozenou laskavostí a solidaritou, který si speciálně zaslouží veškeré komplimenty, jaké může dát obyčejný divák obdařený alespoň špetkou sociální empatie a filmové lásky dohromady... 100%(6.12.2015)

Klasická ukázka Caprovštiny. Chudák zachraňující svět způsobem, jaký by v reálném životě nefungoval ani na vteřinu. Ale, když on to Capra umí tak líbezně podat, až se člověku chce věřit, že většina lidí je vlastně dobrých a chce to jen pár velkorysých gest a spolupráce a svět se promění v ráj. Zvláštní charakter pana Longfellowa Deedse jako prosťáčka z venkova, který se nenechá sežrat chamtivým světem a svou přímočarostí přechytračí všechny podvodníky, kteří se na něj lepí. Připomínal mi Karotku z Úžasné Zeměplochy. I když ho Cooper zahrál dobře, tak na můj vkus byl až moc mužný, zajíkavý chlapecký James Stewart by se mi v roli líbil víc.(7.7.2015)

O tomto filmu jsem se dozvěděl díky Bohumilu Hrabalovi, který o něm moc hezky píše ve svém textu Krasosmutnění (úžasná historka o tom, jak na tomto filmu byli jeho rodiče a tatínek žárlil na Garyho Coopera: "Mlč, mlč, proboha mlč, já jsem viděl, jak jsi se dívala na Garyho Coopera, takhle se slušná ženská nedívá, takhle se má dívat jedině na svého muže!.. - "Ale vždyť je to biograf, a pak ten Gary, vždyť po něm všechny ženy touží... krasavec a přitom tak chlapecký." - "Cože", zakřičel otec, "tak ty se přiznáváš, že po něm toužíš? Na kolena, a přiznej se! Kdybys ho někde potkala, že bys byla jeho, přiznej se!" - "Těžko bych se asi ubránila, ten Gary je silnější než všechny předsudky."). Když jsem si fim pustil, zjistil jsem, že je docela podobný jinému Caprovu filmu Život je krásný, který jsem už viděl v minulosti a který figuruje v TOP 300. V obou filmech se objevuje výrazné morální poselství a oba mohou působit z dnešního pohledu až naivně, ale stejně se mi to líbí, a jen málokoho ty filmy nechají chladným i po tolika letech od jejich vzniku. Viděl jsem od Capry jenom dva filmy, ale už soudím, že to byl pozoruhodný chlapík, který se navždy zapsal do filmové historie, a jeho filmy jsou dnes velká libovka (nejen) pro každého správného fandu starých zlatých časů Hollywoodu. Mně osobně se tam sice občas vkrádala nuda či pobavená přezíravost, ale stejně mě ten film oslovil a bavil - skutečnost, že film přežil všechny své tvůrce a oslovuje lidi i v novém století, je nejlepším dokladem jeho nesmrtelnosti. Gary Cooper byl vážně skvělý herec, člověk chápe Hrabalovu maminku i po těch letech :)(14.4.2016)

Špatné to nebylo, ale po úvodu jsem čekal víc. Naiva z prdelákova zdědí 20 milionů a dostane se do New Yorku, kde se chová, řekněme, divně. Byl to jednoduchý, čitelný romantický příběh, který kousek za půlkou zaškobrtnul, byl trochu fraškovitá a v mých očích klesl. V závěru opět šlápl na plyn, ale zanechal na mě dojem slabé zápletky. Ale ruku na srdce - kolik podobných našich prvorepublikových filmů má přes 80% hodnocení... # [viděno: TV, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 6 | humor 4 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(14.7.2012)

"THIS FILM IS PIXILATED. IT SURE IS." --- První hodina filmu na mě působila jako milá a svižná komedie, plná povedených forků --- "-YOU ARE DRUNK. -YOU ARE RIGHT." --- Pak se to přehouplo do milé lovestory se slaďočkou Jean Arthur, pak do toho vlítl ten hladovej vidlák a položil živnou půdu pro závěrečný holubník, tj. soud, u kterýho jsem fakt nestíhal, být taková každá epizoda Perryho Masona nebo Matlocka, tak je mám mezi oblíbenými seriály. Prostě klasický Hollywood s docela originálním námětem, dost dobrou kamerou a happyendem - čtyři hvězdy za příjemně strávené dvě hodiny, ačkoliv jsem musel celou dobu číst anglický titulky (bez nich bych byl v háji, už tak mi plno věcí unikalo). AR: 1,37:1 - Academy Ratio(13.1.2009)

• - Studio Columbia a Frank Capra chtěli natočit pokračování filmu opět s Garym Cooperem a Jean Arthur s názvem „Mr. Deeds Goes to Washington“ na základě příběhu „The Gentleman from Wyoming“ od Lewise Fostera, na místo toho však Capra v roce 1939 natočil film Pan Smith přichází s Jamesem Stewartem. (Trainspotter)

• - Ve filmu pan Deeds nemůže přjít na rým ke jménu Budington, ve skutečnosti je to prostřední jméno autora povídkové předlohy Clarence Budingtona Kellanda. (Trainspotter)

• - Původně se Frank Capra chystal natočit po filmu Dostihy smrti snímek Ztracený obzor, ale Ronald Colman měl zrovna plno práce s jiným filmem, tak Capra, aby nezahálel, natočil Úžasnou událost. (Trainspotter)