Úžasná událost

USA, 1936, 115 min

Frank Capra

Robert Riskin

Joseph Walker

Gary Cooper, Jean Arthur, George Bancroft, Lionel Stander, Douglass Dumbrille, Raymond Walburn, H.B. Warner, Ruth Donnelly, John Wray, Dennis O'Keefe, Ann Doran, Cecil Cunningham, Jameson Thomas, John Williams, Gustav von Seyffertitz, Paul Porcasi, Mayo Methot, George Meeker, Billy Bevan, Franklin Pangborn, George 'Gabby' Hayes, Charles K. French, Warren Hymer, Bess Flowers, Jack Mower, Irving Bacon, Walter Catlett, Charles Sullivan, Emma Dunn, Mike Lally, Bert Stevens, Dale Van Sickel, Sam Harris, Harold Miller, Pierre Watkin, Chuck Hamilton, Gino Corrado, James Millican, Stanley Andrews, Paul Hurst, Sherry Hall, Brick Sullivan, Arthur Hoyt, Charles C. Wilson, Larry Steers, Harry C. Bradley, James Conaty, Hank Bell, Oliver Eckhardt, Carlton Griffin, Frank Holliday, William Irving, Hal Price, Ky Robinson, S.S. Simon, Bud Osborne, Charles Lane, Edward Keane, Frank O'Connor, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Edmund Mortimer, Edward LeSaint, Joe Bordeaux, Arthur Rankin, Bobby Dunn, Barnett Parker, Jay Eaton, Eddie Kane, Broderick O'Farrell, Adolph Faylauer, Ellinor Vanderveer, Florence Wix, Edwin Maxwell, Gertrude Pedlar, Christian Rub, George Cooper, Ralph McCullough, Frank Mclure, Spencer Charters, Edward Gargan, Ann Kunde, John Tyrrell, Sammy Blum, Alphonse Martell, Larry Wheat, Boyd Davis, Florence Dudley, Robert Milasch, Arthur Stuart Hull, James Carlisle, Tex Driscoll

Frank Capra

Gene Havlick

Scénografie:

Stephen Goossón

Kostýmy:

Samuel Lange

Špatné to nebylo, ale po úvodu jsem čekal víc. Naiva z prdelákova zdědí 20 milionů a dostane se do New Yorku, kde se chová, řekněme, divně. Byl to jednoduchý, čitelný romantický příběh, který kousek za půlkou zaškobrtnul, byl trochu fraškovitá a v mých očích klesl. V závěru opět šlápl na plyn, ale zanechal na mě dojem slabé zápletky. Ale ruku na srdce - kolik podobných našich prvorepublikových filmů má přes 80% hodnocení... # [viděno: TV, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 6 | humor 4 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(14.7.2012)

Rozprávka pre dospelých s enormnou snahou idealizovať kladného hrdinu može pripadať ako naivný čin, ale v časoch bezcharakterných hajzlíkov, ktorí sa chcú nažrať z cudzieho, je príjemným spestrením. Z tohto pohľadu je Caprova komédia nadčasovým dielkom a hoci nepatrí medzi jeho najlepšie filmy, oplatí sa ho vidieť. Gary Cooper ako jednoduchý mladík z malého mestečka je prototypom čestnosti, ľudskosti, aj tej dobrosrdečnej naivity je ideálnym predstaviteľom a svojej úlohy sa zhostil na výbornú.(13.2.2014)

Klasická ukázka Caprovštiny. Chudák zachraňující svět způsobem, jaký by v reálném životě nefungoval ani na vteřinu. Ale, když on to Capra umí tak líbezně podat, až se člověku chce věřit, že většina lidí je vlastně dobrých a chce to jen pár velkorysých gest a spolupráce a svět se promění v ráj. Zvláštní charakter pana Longfellowa Deedse jako prosťáčka z venkova, který se nenechá sežrat chamtivým světem a svou přímočarostí přechytračí všechny podvodníky, kteří se na něj lepí. Připomínal mi Karotku z Úžasné Zeměplochy. I když ho Cooper zahrál dobře, tak na můj vkus byl až moc mužný, zajíkavý chlapecký James Stewart by se mi v roli líbil víc.(7.7.2015)

2 filmy v jednom. Prvý je perfektná romantická komédia a druhý je veľmi dobrá odľahčená súdna dráma s myšlienkou. Oba sú skvelé ale rozdielnym spôsobom a pohromade ich drží hlavne fantastický Gary Cooper . Výborný film akurát škoda tej rozpoltenosti 8/10 P.S. Remake s Adamom Sandlerom, ktorý patrí k jeho 3 najlepším komédiám a prekvapivo ma neštval a celkom sa mi páčil ale toto je aj napriek svojim chybám asi tak miliónkrát lepšie(27.2.2015)

• Hejtmy

{98/1001} Další z idealistických komedií Franka Capry. Hlavním hrdinou je tentokrát pan Deeds (nic moc hrající Gary Cooper), muž žijící na malém venkovském městě, který zdědí 20 milionů dolarů po svém vzdáleném strýci. Za všeobecného nadšení v rodném městečku odjíždí do New Yorku, kde se musí vyrovnávat se spoustou problémů, které mu jeho nečekané zbohatnutí přineslo. Capra nevynechal nic ze svého typického stylu, tzn. kombinaci humoru, romantiky, originálních nápadů a závěrečného totálního happy-endu. 45%(16.11.2010)

• - Film byl nominován na Oscara v celkem pěti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, herec v hlavní roli a zvuk) a jednu proměnil; pozlacenou sošku si odnesl Frank Capra za režii. (Trainspotter)

• - Harry Cohn byl ze začátku proti obsazení Jean Arthur do hlavní role. Režisér Capra nakonec Cohna přesvědčil tak, že trval na tom, aby se Cohn zaměřil na její hlas, nikoliv obličej. (Trainspotter)

• - Původně se Frank Capra chystal natočit po filmu Dostihy smrti snímek Ztracený obzor, ale Ronald Colman měl zrovna plno práce s jiným filmem, tak Capra, aby nezahálel, natočil Úžasnou událost. (Trainspotter)