Muž do nepohody (TV film)

Man for All Seasons, A

USA / Velká Británie, 1988, 150 min

Charlton Heston

Robert Bolt (scénář, divadelní hra)

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

S hanbou přiznávám, že až do shlénutí Zinnemannovy verze jsem vlastně nevěděl, že tyto filmy jsou dva, což se dá omluvit tím, že tuto verzi jsem viděl před nějakými 12 lety, tudíž později, když jsem se začal o filmy zajímat, měl jsem za to, že jsem tehdy viděl verzi z roku 1966 :((. Srovnání je díky tomuto odstupu dosti nejisté, přesto se opatrně pokusím tuto verzi vyzdvihnout o něco více. Ne snad, že by byla lepší z filmařského hlediska, ale styl vyprávění a dialogy mi zde seděly více.(27.7.2006)

Historicky zřejmě velice věrný snímek o neústupnosti Thomase Moora v hájení vlastní pravdy až za hranici života. Opakovaně ztvárňovaná epizoda britských dějin má v tomto provedení díky ohromného jak režisérskému tak hereckému Hestonovu nasazení patrně největší přesvědčivost.(14.5.2011)

Som ešte plná dojmov z filmu a žasnem s akým citom a zmyslom pre pravdivé historické fakty bol tento príbeh natočený. Všetka česť, vážený pán Heston! Vynikajúca práca, vrátane scenára a hereckých výkonov. Som nesmierne rada, že sa točia aj takéto filmy. Je to pravdivý príbeh vzácneho muža - Thomasa Moora. Žiadna fantázia, nikto si to nevymyslel. Thomas to žil! A keď som pred časom napísala, že film Gándi by mal byť povinným videním pre každého budúceho politika, tak tento film by mal byť povinným videním pre všetkých politikov - a nielen pre nich. Každý z nás by si mal aspoň občas pripomenúť, aké dôležité je svedomie, zásady a rešpektovanie Zákona, ktorý je nad všetky zákony.(1.4.2009)

Český distribuční název "Muž do nepohody". Na VHS v roce 1999 v distribuci Hollywood Classic Entertainment.(21.1.2009)

• danecek24

46. Zlatý Glóbus za rok 1988 - nominace (1) - Nejlepší herečka v minisérii / TV filmu - Vanessa Redgrave(2.3.2009)

Ďalšie skvelá adaptácia o zásadovom a svedomitom človeku menom Thomas Moore. Videl som už tretie spracovanie tejto témy a stále ma neomrzí. Už z povahy témy ani celkom nemože - tá to jednoznačne ťahá. Pritom ani tejto televíznej verzii nie je čo uprieť jak po stránke hereckej, tak po stránke dialógovej. Heston nesklame ani na jednom z frontov, aj keď ten režisérsky je pochopiteľne limitovaný televíznym spracovaním. Škoda, že mu herecky sekunduje iba Vanessa Redgraveová, a nie je tých hercov oveľa viac. Vzhľadom na námet, ktorý vychádza z divadelnej hry, sa divák musí nutne pripraviť na to, že film bude poriadne ukecaný. Ale slovné prekáračky a rôzne filozofické experimenty sú úžasné a keď si človek k tomu pridá, že takýto človek v tej dobe aj naozaj žil, musí sňať klobúk.(5.7.2019)

Nechci srovnávat s filmem od F. Zinnemanna s Paulem Scofieldem (který je skvělý!!!!!!!!!!!!), ale tato verze mě mimořádně oslovila. Heston se tu více odkazuje k divadelní atmosféře. Jde tedy o příběh vyjímečného člověka a politika sira Thomase Moora, který se stává bojovníkem za právo na své svědomí ve známé aféře kolem rozvodu krále Jindřicha XIII. Je to nádherná hra a nádherný příběh. Zajímavé shlédnout zvláště ve vztahu k naší politické scéně.(7.3.2005)