Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Král Štěpán je maďarským národním světcem. Rocková opera o jeho životě vychází z nejstarších legend a zobrazuje příchod křesťanství do Uher a Štěpánův nástup k vládě. Král nemá jednoduchou situaci. Musí se vypořádat s odbojným knížetem Koppányem, který má velkou podporu lidu, protože bojuje za staré tradice a původní náboženství. To vše doplňuje povedená rocková hudba vycházející z domácích maďarských tradic a nápaditá výprava exteriéru. (YSantiago)

(více)

Recenze (10)

TeeAge 

všechny recenze uživatele

|| Scenár: Boldizsár Miklós | Hudba: Szörényi Levente | Texty: Bródy János || To, čo znamená pre Čechov sv. Václav, to je pre maĎarov kráľ Štefan (István), alebo pre katolíkov Ježíš Kristus. Ako urobil A.L.Webber svetový kult z Jesus Christ Superstar, tak urobil Szörényi legendu z rockovej opery István, a király v maĎarsku. Niektoré pesníčky by obstáli z hudobno-textovej stránky aj na svetových doskách, ako celok je to dielo vysoko nadpriemerné. Dodnes najlepšia maĎarská rocková opera. Jeden duet z neho spievavame aj s otcom. :) ()

Manhatten 

všechny recenze uživatele

Kočovní Maďaři se roku 896 usadili v Panonské nížině a bylo z toho velké haló. István, který se hezky po pohansku jmenoval Vajk, přijal křest a stal se velkým svatým Štěpánem, no a měl problém s tradičním pohanským kultem, včele s Koppánym. O tisíc let později v roce 1896, Maďaři slavili velké 1000-leté výročí záboru, no a o necelých 100 let později o tom natočili i muzikál. Tu v Maďarsku (píšu to, když jsem tu studijním pobytu), populární kousek. Děti na tom vyrůstají, písničky znají nazpaměť a je to prostě kult. No, beztoho, abych ten film viděl na projekci na univerzitě a pak o něm měl ještě zajímavou přednášku, která to vše zasadila do kontextu, bych řekl, že je to celkem nuda. Takže ty dvě hvězdy jsou vlastně spíš za to, co ten film představuje (něco jako naše legendy o sv. Václavovi, nezasloužil by si Václav taky svůj muzikál, ve kterém by za zvuků rockové balady byl vražděn bratrem Boleslavem?), písničky mě nebavily, popravdě jsem u toho usínal (zpívaná maďarština mi pořád přijde dost nezvyklá). Jesus Christ Superstar vlastně taky nemusím, operní prostředí zasazené do městského parku ve mě taky žádné filmové nadšení nevzbudilo, no subjektivně prostě žádná sláva. Ale budiž: István, István, István! Koppány, Koppány, Koppány! ()

Reklama

Douglas 

všechny recenze uživatele

Rockový muzikál (či spíše opera), který možná hrál ve své době důležitou roli pro (sub)kulturní identifikaci určitého segmentu publika, ale v porovnání s Jesus Christ Superstar nebo Tyranovým srdcem působí jeho křečovitá stylizace ve spojení s jednoduchým příběhem jako nijak zvlášť invenční už v době vzniku. Možná jsem se však prostě jen nenaladil na vlnu maďarské rockové hudby, která mi stejně jako film připadala dost nerytmická. Objevil jsem nicméně, že maďarština je ještě nezpěvnější jazyk než čeština a občas mi snaha vyzpívat slova, která se z fonetického hlediska pro zpěv zoufale nehodí, skutečně imponovala. ()

WwiwW 

všechny recenze uživatele

Král Štěpán je rocková opera, která je pro lidi s maďarskou národností pravděpodobně velmi silným tématem. Jedná se o příchod křesťanství do země. Štěpán se má ujmout vlády, ale přichází so střetu s knížetem Koppánym, který má velký zájem o trůn a o vládu. Film Štěpána podává jako člověka s velmi pozitivními vlastnostmi téměř jako svatého. Koppány je podán naprosto v opačné negativní pozici. Zajímavou je mizanscéna – celý děj se odehrává na stejných místech v exteriéru a navíc v noci, s výrazným osvětlením. Snímek podává klasické dílo (kostými, příběh) ve velmi moderním pojetí (mizanscéna, hudba). Ve výsledku však poslouchat zpěv v maďarštině bylo trochu mučením a Štěpán na mě působil velmi apaticky. Dobrovolně bych si takový film asi nepouštěla, ale věřím že Maďaři jsou na své dílo pyšní. ()

pm 

všechny recenze uživatele

Hudebně v zásadě bomba. Do opery chodím, rock poslouchám. Chtěla jsem to vidět, a jsem vážně nadšená. Škoda, že jsem film neznala v době vzniku, zajímalo by mně, jak bych reagovala tehdy, ale jistě by si mi fyzicky nelíbili hlavní představitelé, což platí i dnes. Ano, jsem povrchní. Vůbec jsem netušila, že Maďaři mají rockovou hudbu, jejich hudební scénu pravda nesleduji. Spolu s filmem „Paní Eskymačka mrzne“ a obecně s filmy skladatele Mihályho Víga hudebně nejzajímavější maďarský film, který jsem kdy viděla. Pro mne je ale zajímavé „Krále Štěpána“ sledovat právě v kontextu doby vzniku: živě si pamatuji všechny hudební filmy, co šly tehdá v našich kinech i mé dojmy z nich… v tom roce jsem měla první desky Queen a Bowieho, které hudebně nějakým způsobem pořád můžu, takže jsem přesvědčená, že by mne film zaujal už tenkrát, kdy českou hudební scénu nejen v kinech reprezentovaly skoro samé břečky. Každopádně: už znám i tv divadelní záznam Krále Štěpána z 90. let: taky dobré, stejná nálada. ()

Zajímavosti (1)

  • Film vznikl pod vědeckým dohledem György Györffyho, soudobé špičky v oboru uherských středověkých dějin. (YSantiago)

Reklama

Reklama