Ten sportovní život

• Velká Británie This Sporting Life (více)

Adaptácia rovnomenného románu Davida Storeya, predstaviteľa hnutia "mladých rozhnevaných mužov". Príbeh drsného baníka Franka zo severoanglického Yorkshiru, ktorý sa vďaka ragby stane športovou hviezdou. Hoci na štadióne slávi úspechy a okolie kvôli športovým výkonom toleruje jeho hrubosť, v ľúbostnom živote nenachádza naplnenie. Má síce pomer so svojou domácou, vdovou Hammondovou, tá však napriek milostnej afére odmieta akékoľvek city. Frankova impulzívnosť napokon vedie k ich tragickému rozchodu a Frankovi zostáva v živote jediná istota - svet ragby, v ktorom je rešpektovaný len natoľko, ako jeho posledný gól. Na MFF Cannes získal Richard Harris za stvárnenie rozporuplnej postavy Franka cenu za najlepší mužský herecký výkon. (oficiální text distributora)

agassi68

Roky šesťdesiate sa vyznačovali hereckým pátosom a to ja nemusím. Dlhé zábery kamery na tváre hercov, ktorí vehementne hrali moment aj desiatky sekúnd. Do toho bohužiaľ nevydarený dabing znížil moje hodnotenie tejto inak vydarenej drámy. ()

sehe

Výborný čiernobiely film z obdobia anglickej novej vlny 60.rokov.Richard Harris zahral ctižiadostivého,tvrdou drinou postupujúceho baníka k profesionálnemu hráčovi ragby a zistijúceho,že sláva a úspech mu šťastie neprinesie,mimoriadne presvedčivo.Slovenský dabing bol nekvalitný ešte aj po technickej stránke,ale ja som vďačná STV2,že aspoň občas ponúkne takýto autentický,dosť surový film. ()

winstonik

Táto filmová katastrofa sa dala čakať už v momente, kedy z reproduktorov zaznel slovenský dabing niekde zo sedemdesiatych rokov. Ľavicové žvásty v západnom ponímaní si "socialističeskoje ťelevidenie" vychutnávalo vždy, keď sa na západe natočilo niečo, čo mohli použiť. Citový život pána ragbystu ešte ušiel, ale snaha "prišiť" kapitalizmu vinu za jeho neschopnosť riešiť svoje problémy bola naozaj rozkošná. Kostrbaté, hlúpe a celkom od veci. Uveriteľné asi ako výskyt ufónov na Zemi. ()

SAINTS

Ten športovy život je opravnene považovany za jednu z vlajkovych lodi britskej novej vlny.Film ma od začiatku do konca ponuru ,depresivnu atmosferu.Richard Harris velmi dobre zahral hlavnu postavu surovca Franka ktory slavy uspech na ihrisku ako hrač ragby ale v osobnom živote nie je štastny .Jeho domaca vdova Hammondova nedokaže opetovat jeho city a stale nedokaže zabudnut na svojho manžela.Sportova linia je v tomto filme na vedlajšej kolaji .Film ma silny a dost smutny zaver. ()

megajalec

Hrozne zdĺhavé, naťahované. Prvá časť ukazuje vzostup Franka na rugbyového hráča, jedného z ťahúňov mužstva (inak rugbyové zápasy boli hrozne umelo vykreslené). Medzitým sa snaží získať si srdce svojej domácej, ktorá ho najprv odmieta, potom nie a v závere zase áno (keď sa Franka začne chovať ako kretén - nepochopil som, prečo tak odrazu - žeby sa v ňom prebudili pudy, v ktorých vyrastal?). Na podobnú "artovosť" príliš nie som. A hlavný hrdina dosť prehrával svoju postavu. ()

90125

Ze vraj skutočné a realistické. S takymto pátosom ?!? Brandovsko-patetické overacting Richarda Harrisa mi teda moc nevonalo. Hral to ako Shakespeara v divadle a nie ako ozajstneho týpka z ulice. K tomu este hovoril hlasom Ivana Rajniaka. Naviac bol starodavny slovensky dabing technicky zavadny, takze chvilami nebolo nic rozumiet. Tazko pri takejto projekcii nieco vychutnavat. Vo flashbackoch rozpravany pribeh je velmi jednoduchy a znacne do dlzky natahovany. Ak by som prvu polhodinu nevidel, veru o nic by som neprisiel. Sceny akoby sa opakovali. Harris hra rugby, potom sa ožere, je konflktny, arogantny, baba ho nechce a nakoniec Harris trpí. Socialna drama k 60tkovemu anglickemu kapitalizmu sedi, ale so 70tkovym slovenskym dabingom to chutí skoro ako film na komunisticku objednavku. 55 % ()

Ferguson

Na filmu mě zaujala myšlenka, že dělnická třída ze severu Anglie byla (je) hrdá a někteří ad absurdum - nepřijmu lepší život s rugbyovou hvězdou, protože to je "opice ze stadionu" a radši budu hrát ve skromných podmínkách roli truchlící vdovy po mrtvém muži, který umřel při "poctivé" práci. Nevím, zda to byla hlavní myšlenka tohoto filmu, ale mě to nakonec tak vyšlo. ()