Příběh muže, který se usilovně snaží odlišit sny od skutečnosti. Při toulkách světem každý, s nímž se setkal, chtěl diskutovat o smyslu života a on někdy odpovídal, jindy jen naslouchal lidem, kteří pohlíželi na život z nejrůznějších úhlů sociologického, náboženského, vědeckého, uměleckého. Je přesto možné, že se mu všichni snažili sdělit to samé? Pozorujeme svět skutečnosti a fantazie očima tohoto poutníka, aniž bychom si i my byli jistí, kde leží hranice, jež tyto dva světy odděluje. Experimentální zpracování, doplněné zajímavými animačními postupy, dělá z tohoto snímku podivuhodnou a jedinečnou tvůrčí vizi. (oficiální text distributora)

Deryll

Když koukáte na tenhle film,připadá vám to jak kdyby ste byly na Tripu................................kort když na něm fakt ste!!:) ()

Fony

Velmi zajímavý a zájmu hodný filmový experiment, u kterého jsem byl místy uchvácen a místy přecejenom trochu znuděn. Linklater tvoří většinou hodně ukecané filmy a Waking Life není výjimkou. V tomto případě se však veškeré rozhovory točí především okolo filozofie a hranicí mezi realitou a sněním. Hodnotit obsah filmu není snadné, chybí zde totiž klasická kostra příběhu. Divák společně s hlavním hrdinou proplouvá snovými dialogy, konfrontuje se s různými filozofickými postoji k životu či realitě a snaží se v tom najít smysl své cesty. (Mě osobně potěšila i závěrečná rozprava o jednom z děl Philipa K. Dicka.) K vizuální stránce filmu nemám žádných výhrad. Animace jsou správně halucinogenní a líbily se mi ještě více než ty z pozdějšího Linklaterova filmu Temný obraz. ()

standsiller

Keď sa ustáli zrak z animácií a podvedomie rezignovane prijme fakt. že žiadna postava definitívne zo svojho rozprávkového alter ega neožije ani po desiatich minútach, následne sa uši začnú koncentrovať aby si mohli po tomto filme dať s mozgom vysokých 5 a vtedy začne všetko fungovať až elektrizujúcim dojmom. Kto to videl prvý krát a nemal na to nervy nevadí, mama spraví v nedeľu koláč. Ale kto tomu dá šancu aj druhý krát sa stane možno na takomto IQ porne závislý. ()

vincent

Súhlasím s BlueZero , že to skôr súbor rôznych filozofií a pohľadov na svet. Formálna stránka je naozaj zaujímavá. Na zažiatku možno trochu rušivá ale po čase začne pôsobiť príjemne. Tiež ma potešila kvalitná hudba počas filmu. Tento film sa nedá pozrieť na jeden krát, pretože nemá skoro žiadnu dejovú osnovu. Film sa nepohybuje vertikálne, naopak skôr horizontálne a to spôsobom ponorenie sa - rýchle vynorenie, a znova ponorenie - rýchle vynoreniem, a znova... Mne tento film dal všetko už dobrých 20-30 minút pred koncom. Samozrejme je v tom cítiť psotmodernu ale v nej koniec koncov žijeme (či to chceme alebo nie), všakže?! Je to trošku ako filozofia drive-in. Zastavíte sa pri autom pri menu, postojíte tam 90 minút, a je už na vás či si niečo objednáte alebo odídete. Ja som si vybral a po skončení filmu zo mňa trieštili jedna myšlienka za druhou až som si ich musel zapisovať na papier. Toľko k tomuto filmu. Možno nekompaktný komentár, ale ono to pri tomto filme nešlo. Už sa teším ako si ho pozriem zas. ()

Circumscriptor

“The worst mistake that you can make is to think you're alive when really you're asleep in life's waiting room...” Ak niekto povie, že Waking Life je iba pseudofilozofická uspávacia prehliadka nezmyselných dialógov na pozadí snového sveta, tak by som si dovolil povedať, že sa šeredne mýli. Mimo to, že je tento filmík audiovizuálne dokonalý, tak všetky jeho obsahové prvky sú neuveriteľne obohacujúce, symbolické a krásne. Dialógy, ktoré tu odznejú, nie sú ničím plytkým, naozaj dávajú zmysel a nielenže potešujú chúťky priemerného elitno-fajnšmekrovského diváka, ale sú aj veľmi poučné. Doposiaľ jediné (a veľmi kultúrne podceňované) dielo svojho druhu s ohromným posolstvom. ()

Rafael

Myslienky boli sice hlboke, ale film za vela nestal. Scenarista asi len vypisoval mudrosti z fylozofickych a psychologickych prac, ale najako mu uslo, ze mu tam chyba nejaky ten pribeh, ktory by to drzal po kope. ()

masr

S úctou k Linklaterovi nebudu tvrdit, že tenhle snímek je absolutním nepochopením možností a omezení daných žánrem a prostředky animace, ale budu se domnívat, že je pokusem o jejich vědomé překročení, rozleptání. Pochopitelně pokusem odsouzeným k neúspěchu - tento animovaný film jakožto vážně míněná "přednáška" tak dopadá podobně hloupě, jako bychom chtěli točit vážný animovaný western nebo klasicky horor. Chybí možnost vcítění do postav, protože animace nemá nástroje k tomu, vyjádřit naplno pocity člověka, naléhavost jeho tváře atd. Chybí zásadní symbolické prvky, které by příběh nějak zarámovaly a nedělaly z něj jen přemoudřelé povídání v podobě nahazování tezí - navíc v rámci žánru, kde obvykle zcela přirozeně a účelně dominuje vizuální stránka... Pokus překročit meze animace, kterého si sice pro jeho odvahu vážím, ale na který bych se už dívat nechtěl. Nakonce bych měl ještě příspěvek do zdejší debaty o pseudo či ne-pseudofilosofičnosti prezentované "filosofie": podobné žvásty vedu po desátém pivu v hospodě taky. Tyhle generalizující blafy pak mají největší úspěch u hloupějších přírodovědců, techniků, informatiků a podobně, protože tito mají pocit, že během chvíle nahlédli tolik "filozofie", že už je vlastně všechno jasné, nerozporné a vyřešené... ()

casioa....

Veľmi zaujímavý experiment..plný podnetných viet..a citátov....ktoré dokopy...síce tvoria akúci mozaiku....ALE..to...čo v nej každý uvidí /alebo..či v nej niečo uvidí/ je už na každom konkrétnom divákovi. Je to NENAsilne....ale predsa..SILNE !!! ()

Lisabellla

Moje sestra řekla "Buď se ti to líbit bude nebo ne, nic mezi tím není." Neměla tak docela pravdu. Líbil se mi nápad, nelíbilo se mi zpracování. Líbila se mi snaha, nelíbilo se mi pozérství. A pak se mi plno dalších věcí nelíbilo. Nelíbilo se mi, že jsem měla celý film nutkání zavírat oči a klimbat i přes to, že občasná hloubka jakýchsi myšlenek se mi drala pod kůži. Líbila se mi zakomponovaná grafická hra všeho i ničeho. Líbila se mi zvláštnost celého .. co že to bylo? Ach ano .... dramatické fantasy. A to to tedy bylo. Klíčové myšlenky se snažily drát až na kost každému, kdo se pokusil vydržet až do konce. A to i přes skutečnost, že není nutné s každou tou myšlenkou zcela souhlasit. Násilím se snažily zavrtat do hlavy. Filozofické bláboly. Nesmysly oděné v elegantním kabátě. Násilníci. Provokatéři. Myšlenky nehodné zapracovaní do celku, protože taková snaha by přišla v šednost, nudnost. A to se také stalo. A musím říct, že se mi nelíbí ani fakt, že na mě moje sestra pomalu křičela jen proto, že se jí nelíbil můj odmítavý postoj k jedné z nich. Rozervěte toto dílo na kusy a každý z nich zasaďte do zlata. Jako celek to stojí za hovno. ()

MilkyA

tak tie"zaujímavé animačné postupy" si radšej mohli strčiť za klobúk a možno by som sa sústredila na niečo iné ako na bolesť očí :D a celkovo takéto zhustené kecanie o všeličom možnom aj nemožnom pre mňa nakoniec vôbec nevyznie...vo väčšine prípadov je menej skutočne viacej :D a ten wiggins si teda zahral... :D ()

jennie

Priepasť medzi realitou a snom plná vizuálnej mnohoznačnosti, verbálnej presnosti a pravdy. Takej, ktorá dáva zmysel, len keď ju počujete všetku nakopenú, stiesnenú a vyslovenú. Poháňa nás spoločné vedomie, spomienky a mozgy a občas si treba spomenúť, že aj ak nepoznáme svoje meno a adresu, všetko ostatné tu je a stojí a čaká. Fantastická možnosť presvedčiť sa o vlastnej (ne)stálosti a o tom, že aj iní sa sami so sebou rozprávajú o jazyku, filme a smrti. A Picasso. A Chopin. ()

melkor323

Vyborna vec k lahkým drogam, zaujimave teorie tu a tam, ale dokopy priliš pseudointellektualne... ano, a po pozretí odporučam navštevu optika. ()

Prochy38

Nejde se nějak zvlášť bavit o zklamání, protože očekávání byla naprosto nulová. Ale za mě obrovská škoda. Nic jiného. Série nekonečných filozofických úvah, která ze sebe na jeden nádech chrlí postavy + pro mě naprosto nesnesitelný vizuál = ano, dokoukal, ale už jen ze slušnosti a tak nějak asi abych vzdal hold tvůrcům, protože věřím, že na tom bylo mrtě práce. Ale!! Realita nula, protože to, co každá postava ze sebe pouští, nejde takto prostě valit. Ani vysokoškolský profesor to takto nadrcené mít nemůže. Tímto byl snímek šíleně náročný, protože mě třeba ty úvahy zajímaly. Ale narvat toho tolik do už tak dlouhé stopáže.... Za mě ne. Super nápad, realizace mimo moji notu, ale hlavně přepal, šílený přepal... ()

Magnetto

Nuda, nuda, šeď, šeď, ale v barvě...možná jsem udělal chybu, že jsem na tento film koukal pouze nadvakrát, ale víc večerů jsem si opravdu kazit nechtěl. Největší zážitek z emotivní hudby. ()

Shogin

Opravdu těžko hodnotit. Scanner Darkly naprosto miluji a považuji ho za jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Proto má očekávání ze snímku Waking Life byla velká. Filosofii mám rád, mám rád Nietzscheho, Sartreho a Philip K. Dick je můj nejoblíbenější spisovatel. Vizuální stránka ještě není zdaleka tak propracovaná jako u SD. Každopádně rozvlněnost, přidává na snové atmosféře. Takže kde je problém? Mnoho filosofických myšlenek v neskutečném sletu, kdy člověk nemá šanci se nad nějakou na chvíli pozastavit. Tvoří to v divácích zmatenost, což byl jistě Linklaterův záměr. To ale nic nemění na tom, že bylo a je ve filmu jen málo míst, které mě opravdu zaujaly (začátek a konec, myšlenka neustálého se probouzení do dalších snů, rudý chlápek, filsofující pár v posteli, auto-loď, monolog o Dickovi u pinballu.) a jako celek mě příliš nebavil. ()