Příběh muže, který se usilovně snaží odlišit sny od skutečnosti. Při toulkách světem každý, s nímž se setkal, chtěl diskutovat o smyslu života a on někdy odpovídal, jindy jen naslouchal lidem, kteří pohlíželi na život z nejrůznějších úhlů sociologického, náboženského, vědeckého, uměleckého. Je přesto možné, že se mu všichni snažili sdělit to samé? Pozorujeme svět skutečnosti a fantazie očima tohoto poutníka, aniž bychom si i my byli jistí, kde leží hranice, jež tyto dva světy odděluje. Experimentální zpracování, doplněné zajímavými animačními postupy, dělá z tohoto snímku podivuhodnou a jedinečnou tvůrčí vizi. (oficiální text distributora)

18kacena18

Tento animák ma naozaj dostal a hodnotila som jednoznačne 5-timi hviezdičkami. Príbeh jedného chlapca prebúdzajúceho sa zo sna do ďalšieho sna. Tam sa stretáva s ľuďmi rôznej osobnosti a z ich myšlienkovými pochodmi. Rozhodne na jeden krát si ho pustiť nestačí. ()

P@\/EL

Určitě pozoruhodný animovaný film, který mě potěšil hlavně svoji výjimečností a originalitou. Ať už se jedná o zcela netradiční animaci nebo děj, který je poskládán z útržovitých scén. Někdy ono to hluboké filozofování bylo docela zajímavé jindy mě ale taky dost nudilo. Podle mého se jedná o opravdu jedinečný pohled na snový svět člověka. ()

Pesamenteiro

Pokus o intelektuální taškařici s jemným přesahem doprovázená pěkným vizuálem. Co by se mohlo pokazit? No, úplně všechno. V podstatě všechen intelektuální obsah se vyprázdní během prvních pár minut a pak následuje dlouhý sled roztodivných monologů oproštěných o jakoukoli vlastní myšlenku, názor nebo alespoň náznak zaujetí. Ke konci dokonce film dochází k určité formě sebereflexe, ta je ovšem bohužel tak falešná až to bolí. Přesah se nekoná, ten "mindfuck", na který Linklater sázel, se utopí v moři klišé a ubohém pokusu o příběh. A jak již někdo napsal, vizuál se okouká, a já už v něm pak hledal spíše chyby a to ošklivé. Takhle to asi dopadá, když se intelektuální obsah vyrábí pro uspokojení mas. A to opravdu nejde. ()

ssarka

vizuál mi nevadí,mám ráda animaci....ale tohle je film pro prváky z fildy,kteří jsou plní nadšení z nově získaných informací a kteří ty svoje načtené znalosti a nabušený intelekt chtějí exhibovat uplně každému i pošťákovi,který ráno zazvoní nebo prodavačce v potravinách,když jsi jdou koupit tofu,aby si to ve svém prvním studentském bytě uvařili s kuskusem...jen na 3 sekundy se otočíte,aby jste odehnali mouchu a už ztratíte niť v tom dlouhééém předlouhéém monologu nějakých postav...myšlenky jsou to krásné,ale slepit z toho celý film je sadismus pro diváka...krátkometrážní byl byl ideální ()

foils

Richard Linklater je typem tvůrce, který si rád na začátku stanoví určitá (většinou poměrně zajímavá) pravidla a následně nechá věcem volný průběh. Nejmarkantnější ukázku představuje samozřejmě Boyhood, ale i Waking Life dokládá, že slibná myšlenka může vyústit v poměrně mělký výsledek. Hledání či posouvání hranic mezi Sním či bdím? a přemítání nad jejich společným smyslem se přes přítomnost podnětných myšlenek bohužel rozplizává ve spoustu tlachání o nesmrtelnosti chrousta, důvěrně známého z amerických (nejen) nezávislých filmů. Žádnou výhru nepředstavuje ani vizuální stránka: Zatímco v "Temném obrazu" rotoskopie vtipně posloužila sci-fi rovině námětu, zde místo takřka ničím neomezených možností vytváření atmosféry říše snů přináší obrazy velmi ploché, až je možné se ptát, zda se autor nepokouší sdělit, že sny nemají potřebnou hloubku - což ovšem trochu popírá samotné hlavní téma filmu. Poměrně nezvykle na mě působila též pasáž, kdy režisér přirovnává své publikum ke stádu opic, ale je možné, že jsem to jen špatně pochopil :) Jedna věc se Linklaterovi nicméně podařila - a sice navodit v divákovi stav někde mezi bdělostí a sněním... Přes všechny uvedené výhrady si tvůrcovy snahy cením a někdy v budoucnu dám snímku druhou šanci přesvědčit mě, že je v něm ve skutečnosti víc než jen ploché užvaněné hlavy. ()

Milo384

Forma za 5 hvězd, obsah horší. Rád nad filmy přemýšlím, ale toto mně přišlo až moc neuchopitelné a složené jen z intelektuálních, filozofických a náboženských myšlenek , (to jsem mohl čekat z obsahu filmu), někdy až složitě a divně podané. Nenudil jsem se, proto tři hvězdy. ()

dragon'88

Obsah nevhodný na sfilmovanie. Forma vyvolá epileptické záchvaty aj u ľudí netrpiacich epilepsiou (najmä keď chcete čítať titulky). ()

triscimy

Film pro všechny, kdo rádi občas přemýšlejí o sobě samém, o tom, co je to život, a jestli naše přítomnost zde je vůbec životem, či teprve čekáním na probuzení. Nebo snad sní někdo jiný a my jsme jeho výtvorem? Je to filozofický film, který ani tak nehledá odpovědi, ale spíš nabízí různé pohledy na to, kde začíná realita a kde končí, existuje-li vůbec nějaká. Je to celé postavené na dialozích, forma není tolik důležitá, ale myslím, že je povedená, taková správně snová. Každopádně je to mazec, já si přišel na své. O spoustě věcí, co tam řeší, jsem kolikrát přemýšlel (přiznávám, že někdy pod vlivem jisté oblíbené zelené rostlinky, a kdo někdy absolvoval "výlet", bude u tohoto experimentu jako doma:-). ()

SunnyToby

Zajímavé filozofické postřehy s pozoruhodnou animací, dohromady vás to rozhodně nenechá usnout. Příběh filmu je sám o sobě přirozeně slabý, protože tím hlavním se stávají myšlenkové pochody postav. Trochu halucinogenní nevšední zpracování. Nicméně je určen spíš intošům než komukoli jinému. ()

stuj

Oficiální popis filmu docela sedí. Film je haluz animace živých herců, kteří mezi sebou řeší filosofické otázky. Hlavní hrdina se pohybuje ve svém snu a naráží na nové a nové postavy, kdy každá prezentuje svůj názor na stav věcí, času, života, lidstva, vnímání, reality, vývoje, techniky atd. atd. Hrdina většinou jen naslouchá, ale párkrát je mluvčím i on. Dějově jde o to, že se snaží probudit ze svého snu, ale když se tak stane, tak zjistí, že je jen v dalším snu. 4 odřené hvězdičky - musí na to být přemýšlecí nálada. ()