Lev v zimě

TV spot

VOD (1)

Anglie, období Vánoc roku 1183. Stárnoucí král Jindřich II. (Peter O´Toole) vybírá svého následovníka. Každý z jeho synů, Richard, John a Geoffrey, chce trůn získat. Jindřichova žena, Eleanor, je ochotna království rozdělit, král je ovšem proti a usiluje, aby království zůstalo jednotné. V průběhu několika málo dnů je rozehrána komplikovaná hra a v sázce je budoucnost celé říše. (oficiální text distributora)

TV spot

danecek24

26. Zlatý Glóbus za rok 1968 - cena (2) - *Nejlepší film (drama), *Nejlepší herec (drama) - Peter O'Toole + nominace (5) - Nejlepší herečka (drama) - Katharine Hepburn, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jane Morrow, Nejlepší režie - Anthony Harvey, Nejlepší scénář - James Goldman, Nejlepší hudba - John Barry ()

Damiel

Lva v zimě ocení zejména diváci se zájmem o historii, mně trochu vadila jeho přílišná „upovídanost“ a dlouhá stopáž. Podle mého soudu nejlepším prvkem filmu je jeho hvězdné herecké obsazení, kde se tehdejší hvězdy kinopláten potkávají s těmi dnešními: „staří“ Peter O'Toole, Katharine Hepburn (za roli královny získala Oscara) i „mladí“ Anthony Hopkins (jeden z jeho prvních snímků vůbec) a Timothy Dalton podávají velmi dobré výkony. ()

HoneyBunny

K mojí smůle jsem nejdřív viděla remake a stále mám v hlavě neskutečně skvělého Patricka Stewarta, který vypadá životem víc zkoušenější a unavenější než (o nic méně skvělý) Peter O´Toole. Právě Stewartův Jindřich je ale to jediné, v čem novější verze tu původní převyšuje. Zlatá šedesátá nám tady přinesla krásné exteriéry, starosvětskou atmosféru a Katrerine H. v plné síle, která tu dokazuje, jak skvělá byla herečka. A mladičký, mlaďouličký Timothy Dalton s francouzským přízvukem (a bez toho sarkastického úsměvu získaného věkem) je... jakkoli to zní zastarale - okouzlující tak, že byste ho, dámy, chtěly mít doma pod peřinou jako heboučkého medvídka od Sparky´s :-). ()

B!shop

No film svoji divadelni predlohu fakt nezapre, sice je to historickej snimek a odehrava se nekde na hrade, ale stejne tak by se moh odehravat kdekoliv jinde, protoze tady jde hlavne o dialogy. A s tema je to dost rozporuplny. Na jednu stranu jsou napsany fakt perfektne a pokud se da neco takovyho o dialozich rict, tak jsou napinavy a zaroven je celej film docela svizne natocenej a tech prestrelenejch 130 minut nenudi. Na druhou stranu, nemuzu si pomoct, ale pride mi, ze tvurcum bylo uplne fuk, co se resi, hlavne kdyz se furt neco resi. Takze postavam staci jakakoliv zaminka, aby neustale neco resili, nekoho urazeli, s nekym se hadali, vyrvavali, intrikovali a podobne, navic jednu chvily se nekdo hada a druhou chvily uz jsou nejlepsi spojenci. Dalsi problem je, ze ackoliv resi vsechno mozny, resi to tak nak furt dokola. Ale jak uz jsem psal, i presto je film sviznej a napinavej. Navic se muze oprit o perfektni herce. Vetsinu casu tu je totiz jen jedna rodinka, peknej parchant kral, mozna jeste vychcanejsi kralovna, tri synacci, ktery sou teda fakt pekny kousci, obzvlast dobytek Jan. No a obcas se do toho zamota mladej francouzskej kral a mlada milenka. A vsechny tyhle postavy jsou perfektne zahrany, potesi mladej Hopkins v jedny ze svejch prvnich roli, lehce priteplalej Dalton, kterej mel jeste skoro 20 let do Bonda, no a samozrejme naprosto famozni O'Toole podavajici jeden z nejlepsich vykonu a minimalne stejne dobra Hepburn, ktera ale vypada, jak kdyz ji nekdo oparil xicht a zapomnel nalicit. Takze celkove vlastne takova dvouhodinova historicka konverzacka, ale svizna, napinava a docela drsna, ktera me ani na chvily nenudila a zklamal me tu akorat moc se nehodici konec. ()

N.Strauber

Skvěle podané historické drama, které by však, nebýt hlavních hereckých představitelů, bylo poloviční. Prožívání postav, jejich intriky a myšlenky - vše je zde podáno nádherně a myslím, že i lidem z 12. století by se film líbil a ocenili by jeho provedení. Jak už jsem zmínil, celé to stojí především na úplně skvělých hereckých výkonech (a geniálním scénáři) - královna Katharine Hepburn Oscara právem dostala a král Peter O´Toole ho zase neprávem nedostal. Skoro po každém filmu s ním se kvůli tomu rozčílím. Ani mi nepřišlo (a to svědčí o perfektně odvedené práci), že byl pan Peter o celých 25 let mladší než paní Katharine...:-) Jinak v roli budoucího krále Richarda Lví Srdce potěšil mladý Anthony Hopkins - pro zajímavost ale jen o 5 let mladší než představitel jeho otce Jindřicha Peter O´Toole. ()

• Peter O'Toole si již dříve zahrál postavu krále Jindřicha II, a to ve filmu Becket (1964). V obou případech byl za svou roli nominován na Oscara a v obou případech se také jednalo o adaptaci divadelní hry. (Terminer)
  • Vo vedľajších rolách sa predstavili prominentní divadelní herci. (vander19)

Související novinky

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)