Lev v zimě

The Lion in Winter

Lev v zime

Velká Británie, 1968, 134 min

Anthony Harvey

James Goldman (scénář, divadelní hra)

John Barry

Martin Poll

John Bloom

Kostýmy:

Margaret Furse

Shodou okolností jsem den před zkouknutím tohoto filmu dočetl Židovku z Toleda, kde má Jindřich II, ale hlavně Eleanora Akvitánská svou úlohu. Tenhle film byl tedy takovým rozšířením obzorů o této pozoruhodné době křížových výprav (o kterých je ve filmu jen malá zmínka). Film se soustředí jen na intriky v boji o trůn mezi třemi syny a samotným Jindřichem, kterého perfektně zahrál Peter O'Toole. Herec, který umí asi nejlíp někoho seřvat, což zde bohatě dokazuje. Bavilo mne to, ale bylo to prostě přeintrikované a občas jsem se ztrácel. Těch motivací a předstíraných motivací je spoustu. Rozhodně ten film doporučuju, ale naplno si ho užije asi jen historik se slabostí pro divadlo.(1.11.2010)

Konverzační drama vysokých kvalit, plné piklí, intrik a pokřivených charakterů. Za takový scenář by se nemusel stydět ani Shakespeare. Škoda jen, že divadelní předloha z toho trčí více, než by se slušelo, na úkor plnohodnotného filmového prožitku. A přestože jsem velkým odpůrcem dabingu, tady udělám vzácnou výjimku a musím ho vyzdvihnout, byl znamenitý, s hlasy staré herecké garnitury, z dávné doby K.M.Walló, kdy český dabing patřil mezi nejlepší na světě.(20.7.2009)

No film svoji divadelni predlohu fakt nezapre, sice je to historickej snimek a odehrava se nekde na hrade, ale stejne tak by se moh odehravat kdekoliv jinde, protoze tady jde hlavne o dialogy. A s tema je to dost rozporuplny. Na jednu stranu jsou napsany fakt perfektne a pokud se da neco takovyho o dialozich rict, tak jsou napinavy a zaroven je celej film docela svizne natocenej a tech prestrelenejch 130 minut nenudi. Na druhou stranu, nemuzu si pomoct, ale pride mi, ze tvurcum bylo uplne fuk, co se resi, hlavne kdyz se furt neco resi. Takze postavam staci jakakoliv zaminka, aby neustale neco resili, nekoho urazeli, s nekym se hadali, vyrvavali, intrikovali a podobne, navic jednu chvily se nekdo hada a druhou chvily uz jsou nejlepsi spojenci. Dalsi problem je, ze ackoliv resi vsechno mozny, resi to tak nak furt dokola. Ale jak uz jsem psal, i presto je film sviznej a napinavej. Navic se muze oprit o perfektni herce. Vetsinu casu tu je totiz jen jedna rodinka, peknej parchant kral, mozna jeste vychcanejsi kralovna, tri synacci, ktery sou teda fakt pekny kousci, obzvlast dobytek Jan. No a obcas se do toho zamota mladej francouzskej kral a mlada milenka. A vsechny tyhle postavy jsou perfektne zahrany, potesi mladej Hopkins v jedny ze svejch prvnich roli, lehce priteplalej Dalton, kterej mel jeste skoro 20 let do Bonda, no a samozrejme naprosto famozni O'Toole podavajici jeden z nejlepsich vykonu a minimalne stejne dobra Hepburn, ktera ale vypada, jak kdyz ji nekdo oparil xicht a zapomnel nalicit. Takze celkove vlastne takova dvouhodinova historicka konverzacka, ale svizna, napinava a docela drsna, ktera me ani na chvily nenudila a zklamal me tu akorat moc se nehodici konec.(16.4.2009)

Kujme pikle, pikle kujme, obvyklé i neobvyklé…. A potom, že vánoce jsou svátky klidu a míru resp. příměří. Jeden hrad, jeden král (Jindřich II.), jeho žena (Eleanora Akvitánská), tři synové (Richard, John, Geoffrey), ale pouze jeden z nich může být následníkem trůnu. Lev v zimě je dalším z důkazů, že v jednoduchosti je krása resp. síla a že z (finanční) omezenosti, (pravda, né nutně a né vždy), může vzniknout „něco velkolepého“. Jednoduchá výprava, žádné ohromující bitvy (souboje), snímek si po celou dobu vystačí s pár kulisami a v popředí všeho toho, silný (konverzační) příběh, starý jako lidstvo samo (touha po moci), na jehož šachovnici je sice více (obstojně hrajících) figurek (ostatně ty jsou vždy ke hře potřeba), nicméně ani na okamžik nezapochybujete o tom, že (v) této hře jednoznačně dominují a tvrdí (i s pomocí nápaditého J. Barryho) muziku, pouze dvě. Král a královna tj. charismatický P. O´Toole a životní K. Hepburn, k čemuž jim měrou vrchovatou dopomáhají brilantně napsané dialogy sršící cynismem, sarkasmem, nenávistí, zklamáním, touhou po moci, lásce, uznání, obdivu…jednoduše „není slyšet šustění papíru“, ale jsou odrazem (jejich dosavadního) života a nabytých zkušeností, mající (nejednou) za následek strnule přísné, chladné do morku kostí, výrazy v obličeji, probodávající toho druhého, navíc srovnatelné s účinky hadího uštknutí. Zejména patrné je to v případě Katharine, kdy pouze výrazem očí „říká“ vše a vy tak vidíte tu paletu rozdílných emocí, které dotyčnou cloumají a již jí v jednom krátkém okamžiku proběhnou. Je nesmírným zážitkem, pro (ne)zainteresovaného diváka, být toho všeho svědkem. Nebudu to zbytečně protahovat, stejně je to plýtvání (planých)slov, pouze dodám, přesně pro takovéto snímky miluju film jako takový a nic na tom nemění ani skutečnost, že spíš než přes pohyblivé obrázky, tohle dýchá skrze divadelní prkna. 100% zážitek(2.9.2012)

"Mohl jsem dobít půlku Evropy, ale můj život ovládaly ženy!" - aneb - Přesvědčivý portrét královské rodiny, kde se nenávidí každý s každým, a kde dokonce i matka spřádá intriky se svými syny proti sobě navzájem. Paralela s Shakespearovým Králem Learem je více než zřejmá a starý Jindřich II. (hraný 36-letým Peterem O'Toolem) ji koneckonců sám naznačí. Dialogy jsou brilantní, herecké výkony pozoruhodné.(7.8.2005)

• - Anthony Harvey sa striktne pridržiaval divadelnej predlohy. (vander19)

• - Anthony Hopkins v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - Scény sa zväčša obmedzujú na hradné prostredie a slúžia ako uštipačné zobrazenie dynastických zápasov. (vander19)