Ve stínu slunce

• Itálie The Shadow Dancer (více)

Jeremy (Josua Jackson) pracuje v knižním nakladatelství a zároveň touží prorazit jako spisovatel. Jednoho dne ho jeho zaměstnavatel pošle do Toskánska, aby tam donutil stárnoucího a nevrlého spisovatele Weldona Parrishe (Harvey Keitel) napsat novou knihu. Jeremy je zcela okouzlen Weldonovou dcerou Isabellou (Claire Forlani). Teprve později se po mnoha nesnázích sbližuje i se samotným Weldonem. Krásné prostředí, láska a nové přátelství se pak oběma autorům stávají inspirací pro další tvorbu. (oficiální text distributora)

aLPaC

1000x ohrané klišé o nafoukaném mladíkovi z velkoměsta, který se dostane do zapadákova, kde najde smysl života, lásku (je strašně zajímavé, že ve všech podobných filmech ve vesnici čeká nádherná kočka, která nemá přítele) a nakonec se úplně změní. Ano, takovéto filmy se točily, točí a točit budou. Ale co na tom. Diváci a především divačky to přece chtějí. Musím se přiznat, že jsem neměl v plánu si tuto romantiku pouštět. Dokopala mě k tomu přítelkyně, tak co jsem zmohl :D. Nakonec jsem byl ale nesmírně překvapen. Výbornou atmosféru vytváří hlavně krásné prostředí slunné Itálie, lidé, kteří se nehoní za miliony a žijí si své poklidné životy a pan herec Harvey Keitel. Konec samozřejmě očekávaný, to ani nešlo jinak, ale já ho kritizovat nebudu. Co jsem na konci filmu cítil, byla čirá závist. Ano, ta vlastnost, která je nám Čechům tak vlastní a kterou já osobně absolutně nesnáším. Ale zde jsem těm lidem upřímně záviděl. Záviděl jsem jim místo i způsob jejich života. ()

suzanne1997

Co by tomu asi řekl Weldon, pokud bych napsala, že jako spisovatel nemám co napsat? Pravda, já žádný spisovatel nejsem, ale tenhle film se mi moc líbil, to se svým spisovatelským nadáním klidně napsat mohu. Měl duši, člověk se u něj pobavil a místy jsem v něm viděla i sama sebe. Někdy se člověk tak moc bojí rozhodnutí, neúspěchu a toho, že pohoří, že nakonec svůj boj vzdá. Nebo u něčeho nevydrží tak dlouho, jak by si přál. To byl i případ hlavních hrdinů, strach z neúspěchu je svazoval a nedával jim na vybranou. Velmi mne oslovilo, že se oba naučili strach porazit a našli v sobě odvahu jít dál a zkusit něco, na co si předtím netroufli. Nic bych na něm neměnila, byl střeštěný, místy jsem se opravdu válela smíchy po podlaze a splňoval všechno, co správná komedie splňovat má. Stejně tak splňoval i mé parametry pro film romantický. Takovéto filmařské počiny mne vždy osloví a mají v mém portfoliu, zdali to takto lze říci, své místo. Rozhodně jej doporučuji, je to film, u kterého se nadšenci komedií, podobní mě, samozřejmě, pobaví a ti, kteří tento ani podobné filmy nevyhledávají, ať můj komentář přeskočí. Je to přeci jen vaše volba, jestli se rozhodnete věnovat mu tu hodinu a půl. ()

jasanka

Moc příjemný a milý film z prostředí malé italské vesničky. Krásná příroda, výborné nenásilné vtipy, a k tomu můj oblíbený Joshua Jackson. (- What are you doing? - I'm baptizing you. - I'm Jewish. - Not any more.) ()

atmen

Zcela bez uzardění se přiznám, že jsem v tomto případě rád a dobrovolně skočil tvůrcům na lep, v podobě této přeslazené a zidealizovné pohádce - Kterak jsem našel sám sebe a lásku ve slunné, zapadlé italské vísce, která je vymalovaná jako letní pohled od Lady... ()

Olík

S venkovským nalezením sama sebe jsme stejně jako s novým nakopnutím do života stárnoucího bručouna měly čest tu již několikrát, nemluvě o dřeváckém herectví Joshua Jacksona, s kterým se potkáváme v téměř každém z jeho filmu. Ano viděly jsme to už stokrát a hlavně jsme to už viděly v lepším podání. Tuto italským aroma nasycenou dramaticko-komediální romantiku vedenou nezkušeným režisérem nezakrývá pouze stín slunce, ale především stín tématem podobných snímků. ()

Iwiiik

Jak to vlastně všechno bylo? Brad Mirman chtěl natočit děsně romantický film, tak navštívil místní pomocnou školu a řekl retardovaným dětem, aby mu za domácí úkol napsaly scénář. A tak vznikl patetický škvár o nudném začínajícím spisovateli, který jede na zkušenou za slavnou literární legendou, která však žije v ústraní a již zanechala aktivního psaní. I když starý, zahořklý škrabal nenávidí lidstvo a nikoho u sebe nesnese, světe div se, mladíka si z ničeho nic oblíbí a aby divák neměl pocit, že nebylo učiněno červené knihovně za dost, čistě náhodou má nezadanou, krásnou dceru, která jen čeká, až ji začne nějaký cizák romanticky klátit! Všechno je růžové, všichni jsou šťastní, nikde ani mráčku, jen stříbrné vlnky se lesknou v mdlých paprscích zapadajícího slunce za opojného zpěvu cikád. Všichni si navzájem změní život, plni poučení a mocných citů, odchází ruku v ruce tam za tou duhou. Dokonce i bláznivě romantická puberťačka s IQ 80, by si z takového příběhu pozvracela mašli na svých růžových střevíčcích. Jedna hvězda za Harveyho Keitela. ()

Luisis

Hodně veliká parádička. Zahřeje u srdce. Excelentní barevná italská těstovina. Forlani je božská - 78% ()

IrisHelenka odpad!

62 %? Záběry na krásnou italskou krajinu? Cože? Vážně? Tvůrci pravděpodobně netuší, jak vypadá Toskánsko, a přesto se pokoušeli vytvářet jakousi umělou, přepíčenou atmosféru prostřednictvím hromady zbytečných scén poskládaných naprosto nesmyslně za sebou a nepovedené počítačové grafiky. Proč? Proč tam proboha byla ta scéna na trhu? Proč tam byla ta scéna se čtyřmi zpívajícími chlapy? Proč? Proč? Proč? Proč ta hrozná scéna, kdy si hlavní hrdina představoval, jak se italské babičky mění v kočičky? O rádoby duchaplných rozhovorech a nejhorší postelové scéně, jakou jsem kdy viděla, ani nemluvě... Tvůrci si nejspíš myslí, že v Itálii se zatím jezdí parními lokomotivami a že sexy farmářky jsou jako vystřižené ze seriálu Dallas. Ach jo, ach jo... Kdyby tam nehrál Keitel, 62 % by ten film natuty neměl. ()

Bobbles

Pěkný oddechový romantický film, pokud od něj ovšem nečekáte zázraky...3*, ale jen díky krásnému malebnému Toskánsku =) ()

sWONDER

Na túto "serióznu" a premúdrelú romantiku sa dá ako tak pozerať, iba vďaka malebnému prostrediu a tajomným očiam Claire. Celé je to akosi... slabé a keby to nestačilo, ešte aj ta hudba ma miestami rozčuľovala. Slabší priemer ktorý, však miestami poteší. Neskutočne otrasnému slovenskému dabingu (ktorý až kazí film) sa treba vyhnúť, minimálne cez to čarokrásne Toskánsko. ()

Elegnor

Zdejší hodnocení mě vážně docela zaráží.. Chápu, že to nemusí být šálek čaje každého z nás, ale tohle vážně neni tak špatný.. Já si třeba na romantický filmy vůbec nepotrpím, o to víc mě pak tohle dílko zaujalo.. Příběh je trochu šablonovitej, ale to je myslim problém všech romantickejch filmů.. Barvy jsou ostrý, ale rozhodně to neni kamerou jako u spousty moderních laciných seriálů, ale skutečným prostředím jižní Itálie.. Neni to dílo, který by se dalo hláškovat cestou do školy, ale jemnej humor ho provází od začátku do konce.. Herecký výkony jsou slušně uvěřitelný (nevím jak Claire Forlani - sice je opravdu okouzlující, ale tváří se pořád tak nějak stejně), Harvey Keitel mi dokonce přijde děsně dobrej :) Každopádně já na to pravděpodobně ještě někdy kouknu znovu.. :) ()

JajinkaBec

Bylo to jako nadechnout se čerstvého vánku. Svěží a zároveň svým způsobem omamné. Těžké a zároveň tak přirozené. Tenhle film se mi vryl hluboko do srdce a zanechal svoji stopu. Vnitřní souboje sváděné uvnitř i navenek, bláznovství spojené se strachem a láskou, procitnutí. Souboj světů, přesvědčení, věku a pak? Zjištění, jak strašně moc má k sobě vlastně tohle všechno blízko. Příjemný, zdravě se pod kůži vtírající snímek, u kterého se zasmějete, popláčete si a možná najdete kus sebe. ()

petisek

V prvých minútach filmu som mal pocit, že tento príbeh som už niekde videl - pripomenul sa mi Dobrý ročník a potom filmy ťažiace z poetiky toskánskeho vidieka. Schéma filmu teda nie je neviem ako originálna, ale napriek tomu je The Shadow Dancer veľmi milý film - pohladí po duši a prinúti človeka zohnať si katalóg s poznávačkami po Toskánsku. ()

maoc

Klišé, klišé, trapnost, špatný dabing, nudné záběry italského venkova, toporné herectví jak Jacksona, tak občas i Keitela. Jo a klišé, to kdybych zapomněl. Sem tam má scénář světlé chvilky (např. pasáž o ženách) a nedá se tomu upřít maršmelouovsky ulepená poetika, ale to opravdu není nic pro mne. ()

jafuska

Film, který je lehce podprůměrný, dějově hodně slabé, až bych napsala trapné, ale budiž, aspon, že bylo ukázáno prostředí kolem Toskánska, toto není ten typ žánru, který bych chtěla ještě někdy vidět, nepovedl se a ani herec Josua Jackson kdysi oblíbený herec, ted o něm není ani slyšet, nemůže toto zachránit bohužel, zapomenout, že jsem tento film vůbec kdy viděla ()

cinema_cz

Děj se odehrává v orgasticky výtvarném Toskánsku, což nepatrně pomáhá zastřít fakt, že příběh není ničím víc než snůškou stokrát viděných klišé. 40 % (Ci 03/2008) ()