The Plague Dogs

Animovaný / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 103 min

dost dobry animak od rezisera Watership Down. spracovanie sa mi pacilo, aj ked akcie tam mohlo byt viac. mnohe otazky ostali nezodpovedane. pacilo sa mi zobrazenie zvierat pricom sme poculi debaty a postupy ludi, pre ktorych sa utecenci stavali coraz nebezpecnejsi. odporucam taktiez pozriet o triedou lepsi Felidae (1994)(19.4.2014)

Vyzrálý depresivní animák pro dospělé... Je to vůbec možné? Ano je a Disney se z toho musí v hrobě obracet. Plague Dogs vás hned první scénou jasně přesvědčí, že tohle není optimistické vyprávění o dvou roztomilých pejscích, ale naopak o tvrdém životě dvou psisek na útěku z pokusné laboratoře nehostinnou krajinou. Bez jídla či naděje; jen oni a jejich nelítostné chování versus krutý svět kolem nich. Nikde ani záblesk naděje. Prostě jen přežívají zde dne na den a to stylem "z bláta do louže". O to více je to celé působivé a skvěle gradované až do perfektního závěru. Animace je sice již značně za zenitem, ale stejně je ze snímku jasně vidět, že ho tvůrci dělali s láskou a pečlivostí. Ústřední trio jsou sympaťáci k pohledání. Pouze děcka byste tentokrát neměli nechat koukat.(9.6.2007)

Kreslený to je, ale pro děcka rozhodně ne. Drsný příběh o dvou psích přátelích, co utečou z výzkumáku v horách, aby pak lidi z vesnice na ně uspořádali hon, je totiž celkově nejen tíživý a depresivní, ale místy i překvapivě brutální. Půlka ustřelené hlavy by mohla vyprávět, kdyby jí zbyla alespoň kousek ksichtu. Škoda toho nedovysvětleného závěru, divák si tak může jen domýšlet, jak to s hrdiny vlastně dopadlo.(25.9.2014)

Unikátny pohľad do sveta "zvieracej" ríše. Dej pripomína román od Johna Stienbecka: O myšiach a ľuďoch, prerozprávaný ako bájka, kde ľudské postavy stelesňujú zvieratá. Dvoch štvornohých úbožiakov trápených nepriazňou osudu spojí spoločný boj o holý život. Snažia sa nájsť len svoj kúsok zeme pod slnkom, no stretávajú sa len s nepochopením a nevôľou, všade, kde sa zjavia. Sú jednoducho "iní", čudáci, morové psy. Rowf je na tom relatívne dobre, ako starý labrador má už čo-to zažité, v divočine si poradí. Schizofrenický Snittter je skôr mestský typ. Podarí sa im dosiahnuť ich vysnený ostrov? Cesta je nebezpečná a plná nástrah.(3.9.2017)

Hodně zajímavý animovaný film z dob dávno minulých, který je ještě o dva stupně temnější než autorovo předchozí dílko. Zatímco ve Watership Down přecejen svítala skrz příběh naděje, v Plague Dogs je jí pomálu, a to, co tu máme, je prostě jen krásně a bajkově-realisticky zpracovaný krutý příběh o životě a snech dvou ubohých psů. Jelikož jsem měl tu čest vidět, co je a co není v sestříhané a nesestříhané verzi, můžu říct, že v plné délce rozhodně nejde o pohádku pro děti, a přesto má tenhle drsný příběh punc jisté poetiky, atmosféru, která se do mě zažrala a jen tak mě nepustí. Prostě dokonalé, smutné dílo z animační minulosti, které zůstává zřejmě jedinečným a ojedinělým až dodnes.(3.7.2009)

• - Existují dvě verze filmu, a to 86minutová a 103minutová. Jedinou zemí, která nabídla celovečerní film ve 103minutové verzi, byla Austrálie. 7. ledna 2008 došlo k vytvoření nesestříhané verze také ve Velké Británii. (Koocik)

• - Spoiler: Posledná scéna filmu zobrazuje pôvodný záver Adamsovej knihy – teda nejasný osud oboch psov; avšak (nielen) editor autora presvedčil, aby knihu ukončil ich záchranou. (PurpleRain)

• - Původní a originální VHS zprostředkovala Thorn Productions v roce 1982. Bylo vytvořeno pouze kolem 8 000 kopií. (Koocik)