The Plague Dogs

Animovaný / Dobrodružný / Drama

USA, 1982, 103 min

Kreslený to je, ale pro děcka rozhodně ne. Drsný příběh o dvou psích přátelích, co utečou z výzkumáku v horách, aby pak lidi z vesnice na ně uspořádali hon, je totiž celkově nejen tíživý a depresivní, ale místy i překvapivě brutální. Půlka ustřelené hlavy by mohla vyprávět, kdyby jí zbyla alespoň kousek ksichtu. Škoda toho nedovysvětleného závěru, divák si tak může jen domýšlet, jak to s hrdiny vlastně dopadlo.(25.9.2014)

Úvod ako z hororu. Veľmi dusná atmosféra v prvých minútach v laboratóriu. V neskorších minútach sa atmosféra trošku uvolní, ale depresívne je to stále. Dokonca veľmi depresívne. Rozhodne to nie je animák pre deti a vhodný je len pre dospelých. Je to taký animovaný Butch Cassidy a Sundance Kid a podobne nie úplne deprimujúco (so štipkou nádeje) sa to aj končí. 75%(21.2.2009)

Hodně zajímavý animovaný film z dob dávno minulých, který je ještě o dva stupně temnější než autorovo předchozí dílko. Zatímco ve Watership Down přecejen svítala skrz příběh naděje, v Plague Dogs je jí pomálu, a to, co tu máme, je prostě jen krásně a bajkově-realisticky zpracovaný krutý příběh o životě a snech dvou ubohých psů. Jelikož jsem měl tu čest vidět, co je a co není v sestříhané a nesestříhané verzi, můžu říct, že v plné délce rozhodně nejde o pohádku pro děti, a přesto má tenhle drsný příběh punc jisté poetiky, atmosféru, která se do mě zažrala a jen tak mě nepustí. Prostě dokonalé, smutné dílo z animační minulosti, které zůstává zřejmě jedinečným a ojedinělým až dodnes.(3.7.2009)

Rozhodně nepouštět svým dětem, pokud nechcete, aby měly noční můry.. Opravdu depresivní příběh dvou utečenců z pokusné laboratoře a jejich přežívání na svobodě, ukazující krutost podobných zařízeních a lidskou krutost jako celek. I přes to, že je snímek velmi silný, příběh místy kolísá a animace nepatří mezi nejzdařilejší - leč přidává na celkové atmosféře.(31.12.2014)

Brutální. Moje vyjádření jedním slovem a to opravdu brutální. Nesnáším týrání zvířat a pokusy na zvířatech a obzvlášť ze všeho nesnáším týrání psů, o kterém tento film z části je. Na konci filmu jsem nemohl popadnout dech a zmohla se mě akorát naprostá bezmoc a lítost, jak se my, hnusní a sobečtí lidé, dokážeme chovat ke zvířecí říši. Důraz na city a psí oddanost a snahu najít si svého "pánečka" ikdyž vás lidé týrají, odmítají a zatracují. Autor to v celém snímku vystihl dokonale (nebo aspoň na mě to mělo takový vliv a já to z toho takhle chápal). Skvělý, ale velice smutný animák, který rozhodně není dělán pro děti a kde hlavní myšlenkou je zvěrstvo v podobě krutých lidských činů. Chudáci pejsci s lišákem.(2.2.2014)

• - Existují dvě verze filmu, a to 86minutová a 103minutová. Jedinou zemí, která nabídla celovečerní film ve 103minutové verzi, byla Austrálie. 7. ledna 2008 došlo k vytvoření nesestříhané verze také ve Velké Británii. (Koocik)

• - Původní a originální VHS zprostředkovala Thorn Productions v roce 1982. Bylo vytvořeno pouze kolem 8 000 kopií. (Koocik)

• - Spoiler: Posledná scéna filmu zobrazuje pôvodný záver Adamsovej knihy – teda nejasný osud oboch psov; avšak (nielen) editor autora presvedčil, aby knihu ukončil ich záchranou. (PurpleRain)