poster

Svědkové (festivalový název)

 • Chorvatsko

  Svjedoci

 • Chorvatsko

  Ovce od gipsa

 • angličtina

  Witnesses

Drama / Válečný

Chorvatsko, 2003, 90 min

 • Hellboy
  *****

  "My všichni jsme svědkové! Kdo nás potřebuje? Musí nás všechny zabít!" Perfektní scénář a zajímavý příběh, který by byl napínavý i bez neustálého střídání časových rovin, které mírně připomíná Kurosawova Rašomona - první segment trvá 10 minut a odvypráví celý příběh až do konce. Následně se film čtyřikrát vrátí, aby doplnil informace, které nám napoprvé neposkytl, takže si divák musí na leccos změnit názor. Ukáže se, že vše je množem zašmodrchanější, nakonec je to propletené tak moc, až to působí trochu křečovitě, ale přimhouřil jsem nad tím oko. Kromě tohoto "vracení" je film plný i flashbacků, flashforwardů a v jednu chvíli dokonce protnutí dvou časových rovin! Přesto všechno není děj nepřehledný. Mimo jiné film reflektuje boj za nezávislost Chorvatska a přiznává zločiny i na chorvatské straně!(27.4.2013)

 • tahit
  ***

  Zajímavá analýza charakterů, pramenící z pouhé pomsty a zbavení se svědka. Film je v mnoha ohledech hodně výstižný, svým způsobem psychologizující a v detailech přesvědčivý. Bylo to určitě silné. Obrazový hlavolam konstruuje výstavbu děje jinak, než jsem byl zvyklý vídat. Snad aby divák lépe pochopil? Příčiny a projevy nechat žít, či zabít jsou ztvárněny dobře, byť na můj vkus poněkud úspornými prostředky. Možná stejně jako mně vás také dost překvapil konec.(2.1.2014)

 • Georgex
  ****

  Psychologická sonda do duší několika chorvatských vojáků, kteří se během války vrátí do svého malého městečka a svou lásku k bratrům Srbům ihned po příjezdu projeví tak, že zabijí jediného srbského občana v okolí. Film není ani tak o válce, jako spíše o nenávisti a traumatech prostých vojáků během tohoto krvavého konfliktu, chvílemi to dokonce připomíná kriminální film, jelikož tamější policie a tisk byl jiného názoru na zabíjení nevinných civilistů. Každopádně, ať už diváka zaujme jedna či druhá stránka vyprávění a zároveň se přenese přes trochu netradiční styl vyprávění, tak zažije velmi silný zážitek. Moje hodnocení 70%.(4.7.2016)

 • Ony
  ****

  Liják, opadávající omítky, nemocnice, márnice, utrhané nohy, kamenné herectví s přidušenými emocemi, skrovný hudební podkres. Kameraman by pro studené barvy i přes plot skočil. Trošku to zavání jednotvárností, přehnanou stylizací i patosem, ale pořád je to hlavně výjimečně pečlivě natočený a dostatečně působivý film.(20.7.2008)

 • dzira
  *****

  Tento film je důkazem, že i Chorvati dokáží balkánský konflikt v 90. letech reflektovat relativně objekktivně a s nadhledem. Obecně však lze říct, že nezaujatější dokáži být spíše srbští tvůrci. Soudím tak alespoň podle toho co jsem viděl a nevylučuju, že v budoucnu svůj názor třeba poopravím.... Film zaujme pozoruhodnou kamerou.... Občas jsem si říkal, jak to udělali....(10.3.2011)

 • - Film sa natáčal v oblasti okolo mesta Karlovac v Chorvátsku. (Marek1991)