Dámy v letech

Dvě stárnoucí sestry Ursula Widdington (Judi Dench) a Janet Widdington (Maggie Smith) z anglického Cornwallu roku 1936 najdou na blízké pláži po bouři zraněného mladíka, jehož se ujmou a u sebe doma se o něj starají. Tím mladým mužem je polský houslista Andrea Marowski (Daniel Brühl), jenž utíká z vlasti do Ameriky před nacismem. Jenže vesničané jsou podezíraví vůči všem cizincům a jejich nepřátelství se ještě zvýší, když se Andrea zamiluje do ruské turistky Olgy Daniloffové (Natascha McElhone). (monolog)

Padme_Anakin

Půvabná záležitost, krásně natočená, měla jsem pocit, že se mi při sledování snímku zastavil čas a já tam chtěla být s nimi.. Podmanivá atmosféra komorního příběhu dvou starých dam a mladého talentovaného houslisty mě úplně odzbrojila a já sedla bez problémů na lep.. Judi Denchová a Maggie Smithová jsou nádherné levandulové dámy a to, co tu předvádějí,  je dech beroucí.. Daniel Brühl v mých očích obstál na výbornou, sekundovat těmto vynikajícím herečkám není nic jednoduchého.. No a v neposlední řadě musím zmínit hudbu, stala se neoddělitelnou součástí filmu a podepřela ho ze všech stran, krása nesmírná.. ()

emma53

Bylo mně potěšením sledovat dvě herecké dámy, obě jsou skutečně obdivuhodné ženy britského filmového plátna. Bylo mně potěšením, že se mohu přímo kochat i prostředím, v kterém se tento příběh odehrál. A za třetí mně bylo potěšením poslouchat tak nádhernou hudbu, obzvlášť v té závěrečné fázi. Ale nebylo mně potěšením cítit závan Pilcherových románů. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $6,765,081Tržby Celosvetovo $20,377,006║ Taký malí nenápadný film do pohody, presnejšie oddychovka, kde chýba k lepšiemu vyzneniu príbehu len nejaká silnejšia, precítenejšia scéna ale to bude asi tým že to bol režisérsky debut herca Charlesa Dance aj tak dosť vydarený. /60%/ ()

Micione

Milý příběh odehrávající se na anglickém poloostrově Cornwall. Dvě starší dámy na pobřeží najdou a zachrání mladíka, poskytnou mu přístřeší a starají se o něj. Stane se ale , že se zamilují a následně se předhánějí , která tomuto nadanému polskému houslistovi vyjde víc vstříc a dřív si získá jeho přízeň. … do toho všeho snažení jim ale vstoupí poněkud mladší dívka... ()

Freemind

"Dámy v letech" jsou příjemné, líně plynoucí hořko-sladké drama se zajímavou premisou a výbornými hereckými výkony. Třešničkou na dortu jsou hezké cornwallské krajinky, uhrančivá Natascha McElhone (kde se ztratila, děvčica?) a hlavně houslový koncert v závěru. Tam by vystačila samotná hudba, režisér se ale neudržel a přitlačil na pilu sentimentální retrospekcí, která mi to celé trochu pokazila. Verdikt: slabší čtyřka nebo velmi slušná trojka. ()

• Daniel Brühl v roli Andrea ve filmu nehraje na housle. Jak je uvedeno i v titulcích, slyšíme Joshuu Bella. Nicméně herec, který předtím nikdy na žádný hudební nástroj nehrál, se musel naučit hru na housle předstírat. K tomu se vyjádřil jeho učitel Oliver Lewis takto: "Ačkoli kamera zblízka zabírá prsty, nedokážete rozeznat prstoklad. Levou ruku je třeba mít správně na hmatníku a prsty se po něm musí nějak hýbat, ale nejdůležitější je, aby se ohýbaly synchronně se zvukem, hudbou. Na takovou přípravu máte s hercem tak týden nebo dva, takže jdete přímo na věc. Jakmile se herec naučí ty správné pohyby, je vlastně schopen skladbu nakonec zahrát i sám." (Nine)
  • Pro Daniela Brühla byl nadaný houslista Andrea Marowski první anglicky mluvenou rolí ve filmové kariéře. (Nine)