Učedník kouzelníka Čáryfuka (TV film)

• Československo

Učedník čaroděje Čáryfuka

(Československo)

Komedie / Pohádka

Československo, 1969, 73 min

Já vím, nic moc, ale setkání Gollové a Grusse po třiceti letech ("Haló!" "Haaalooó!", vzpomíánáte?) ve mně vzbuzuje nostalgii. 60 %(12.5.2004)

• otík

1. díl: Tak tohle byla pohádka skutečně pro pamětníky. Uf, sotva jsem to nadvakrát dodíval, aniž bych usnul spánkem zaslouženým. Černobílá fraška na čaroděje a jejich kouzla přináší nic moc příběh mladého Honzy, který se dá do služby a učení starému, ale hodně vtipnému kouzelníkovi jménem Čáryfuk. Tento děda si s nikým nebere servítky a dělá si z každého dobrý den. Sem tam chytrým kouzlem, sem tam radou, kterou když lakotný mlynář nedodrží, zmizí mu nejen vyčarovaná, ale i vlastní prací namletá mouka. Bohužel časem děj zcela ztrácí jakoukoli linku a končí nic neříkajícím koncem. Zatímco první polovina byla aspoň vtipná, druhá byla skutečně hodně nudná. Jo, jako pohádková perlička určitě, ale jako pohádka pro dnešní děti fakt už ne. Bohužel. 2. díl: Honza cestuje světem s kouzelnými knihami. Potká tři mládence, dva z nich usnou a zbylý s ním cestuje dál. Navštíví smutnou princeznu, dají jí koště a ona odletí za svým milým princem. Honza v novém království začne čarovat, zatímco druhý cestující končí ve vězení. Brzy se ovšem oba vydají dále, jenže když se Honza dozví, že Čáryfuk je nemocný, je třeba jej navštívit a pomoci mu. Ono se to ale s tou nemocí nemá tak, jak se zdá. Čáryfuk totiž trpí pod péčí staré báby a potřebuje, aby se jí Honza zbavil. No a Honza s pomocí kamaráda to dokáže. Pak ještě pomůže dalšímu mladíkovi. Bohužel ani druhý díl nic nezměnil na podprůměrné pohádce, ve které v podstatě není co hrát. Hudba: Angelo Michajlov(1.6.2018)

• Braddy

Bohužel pohádka velmi trpí televizním zpracováním, které v té době nemohlo poskytnout lepší možnosti. A ani herecké výkony zde nejsou nijak ohromující. Pro dnešní děti určitě velká nuda.(12.4.2004)

Na sobotní pamětnické pohádky si musím občas přivstat, ale díky televizi za to, že na ně nenechává v archivu padat prach. I když jsem pamětník, tak na tuto pohádku si nevzpomínám. Je to veselá studiová pohádka s levnou výpravou a jednoduchými kouzelnickými zaříkávadly a čarodějnými triky. Hanzlík jako čarodějův učeň a taky herecký začátečník si roli užíval. Nataši Gollové bych omlazující nápoj přála a to nejen v této pohádce. Příběhu neprospělo dělení na dvě poloviny, protože ta druhá část nebyla tak vtipná jako ta úvodní. Chtělo by to část s plačící princeznou více rozvést. Zřejmě se tehdy taky v televizi šetřilo.(3.6.2018)

Jednoduchá hříčka o čarodějích, která sice jedince zblblé Harry Potterem (hrdě tomu říkají "na těch knížkách jsem vyrostl") ničím moc neoslní, ale ostatní si užijí tu jednoduchost, líbeznost a naivitu příběhu o mladém a starém kouzelníkovi. Sirotek získal nový domov a stal se čarodějem, chamtivý mlynář byl potrestán, vesnická zlatá mládež dostala ponaučení do života, princezna za svým milým dolítla na koštěti a i ta vemlouvavá baba dosáhla svého. To budete čubrnět, jak vtipné dokážou být naprosto nezakryté kouzelnické triky a efekty.(21.4.2013)