Reklama

Reklama

Celý život

  • Rakousko Ein ganzes Leben (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Andreas vyrůstá na začátku 20. století s násilnickým strýcem na farmě v alpském údolí. Prožije dětství plné brutality a tvrdé práce, v osmnácti letech ale najde odvahu opustit svého utlačovatele. I když jej strýc částečně zmrzačil, vyrostl v silného muže a našel si práci jako lesník. Pracuje na výstavbě horské lanovky a konečně má dost peněz na to, aby si koupil domek vysoko nad údolím. Brzy pozná něco, co předtím nikdy nezažil, lásku. Marie se stává světlem jeho života, ale sen o šťastné společné budoucnosti se bohužel brzy rozplyne. Zoufalý Andreas se přihlásí do německého Wehrmachtu a na východní frontě tváří v tvář smrti myslí jen na Marii. Šílenství druhé světové války nakonec přežije a vrací se do svého údolí, které se ale změnilo k nepoznání. Připadá si jako v jiném světě, neboť z líbezné krajiny se stalo lyžařské středisko plné turistů. Přes všechny strasti, kterými si prošel, je vděčný za ty krásné chvíle ve svém životě. S Marií ve svém srdci Andreas s klidem přijímá čas, který mu zbývá. (Cinemart)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (16)

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Smrt prý rodí nový život. Říkaj lidi. Ale smrt nerodí nic. Smrt...je studená ženská.“ - „Co že je?“ - „Studená ženská. Nemá tvář. Nemá hlas. Přijde, vezme a odejde. Hodí tě do černý díry a v tom kousku nebe, co ještě uvidíš, než tě zaházejí lopatou, se znovu objeví ta studená ženská, a ještě jednou na tebe dejchne. A jediný, co ti zbude, je tma a zima.“ Andreas nemá od dětství na růžích ustláno kvůli despotickému strýci. A divák mu tak začne rychle fandit. Navíc, Andreas má pořádně tuhý kořínek…Film o člověku a jeho malém světě, ve kterém mu vlastně nic nechybí. O jedinci žijícím téměř celý život v nádherných, ale nemilosrdných horách, které co dají, také vezmou (a že těch ztrát Andreas zažil celou řadu). A tak jde místy o sice smutný, ale jinak hezký příběh podpořený kouzlící kamerou (Alpy kam se podíváš!) a hudbou. Posledních cca 20 minut (po návratu) bych drobně prostříhal, ale nic to nemění na tom, že mě tenhle jeden život bavil a líbil se mi i konec. Za mě to budou slušné 4*. „Je to zlomené!“ - „To se…z toho vyrosteš! Jako ze všeho v životě.“ ()

AdamXB-1 

všechny recenze uživatele

Vysokohorská báseň na téma celý život, která horskou kulisou diváka zaujme, uchvátí a nepustí, přičemž nezůstane jen u tohoto záměru nabrat širší publikum. Ona totiž snaha vypovědět životní příběh celovečerní formou není zrovna z nejsnadnějších úkolů, o to cennější je potom úspěch, kterým tohle zvolna plynoucí, na slova skromné, ale myšlenkově bohaté, poetické drama s čitelnou symbolikou bezesporu je. ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Nějakou dobu mi trvalo obhájit ten barevný kýčovitý look filmu, který upomíná někam k reklamám na Milku, než mi došlo, že film vlastně celou dobu sledujeme prostoduchou optikou dobráckého vesnického blba, pro kterého věci takto prostě jsou, protože je zvyklý nezabývat se problémy, které se ho bezprostředně netýkají. Nakolik je to inspirativní nebo nebezpečné se vlastně ještě sám nemůžu rozhodnout, ale mám, že vzniká určitý trend pozitivních filmů o dobrovolně se izolujících mužích (viz loňský Le otto montagne), kteří nacházejí usebrání sami u sebe. Samozřejmě, že mají i svou životní lásku, ale ta musí být pro účely zápletky ideálně mrtvá. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Takéto životné príbehy, kde sledujeme celý prierez životom od dieťaťa, naprieč dospievaním, až po starobu, mám celkom rád. Príbeh Andreasa bol určite zaujímavý, hoci v mnohých ohľadoch dosť samotársky a smutný. Jedinou iskierkou nádeje bola pre neho Marie, ale tú postretol dosť nešťastný osud :( Život v alpskom údolí naprieč desaťročiami sa rapídne menil a cestovný ruch postupne narušil pokoj. Vizuál bol úžasný, dejová línia občas trochu ťažkopádna, ale ako celok veľmi dobré. Akurát tie dialógy boli na môj vkus nedostatočné (niet sa čo diviť, keď bol Andreas taký samotár). Silnejšie 3* ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Takto si predstavujem umenie. Takto si predstavujem film, ktorému sa na záver dlho až nekonečne aplauduje v stoji. Umeleckosť bez tupého aktivizmu, bez povinných kvót. Len oslava. Oslava života napriek jeho tragickému charakteru. Napriek všetkým bojom, ktorý každý človek musí znášať. Tak vysoko umelecký film, že aj tie nádherné zábery z Alp, aj krásne ladená hudba, sú len sprievodným javom k tomu najkrajšiemu javu vôbec a tým je život. A pritom sa človek na konci len obzrie a povie si: videl tom toľko nešťastia, trápenia a utrpenia a predsa nedokážem pochopiť, ako na konci môžem pociťovať toľko blaženosti. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Natáčanie prebiehalo 47 filmovacích dní od februára do júla 2022 vo Východnom Tirolsku, Južnom Tirolsku a Hornom Bavorsku (najmä lokality ako Matrei, Lienz a Chiemgau). (Arsenal83)
  • Na natáčaní sa zúčastnilo okolo 1000 komparzistov. (Arsenal83)
  • Porota Nemeckého filmového a mediálneho hodnotenia (FBW) udelila filmu označenie "obzvlášť cenný" a zdôrazňuje presný pohľad filmu na miesto a okolie: "Nič nevyvoláva dojem umelo pridaného alebo príliš digitálne upraveného - horský svet s jeho osamelými vrcholmi a premieňajúcimi sa osadami v údolí pôsobí ako úplne organický, najmenej prostredníctvom vývoja z miesta chudoby a núdze na miesto kvitnúceho horského turizmu, ktoré sa stáva protagonistom príbehu samotného." (Arsenal83)

Reklama

Reklama