Ivanhoe: Balada o statečném rytíři

• Sovětský svaz Ballada o doblestnom rycare Ajvengo (více)

Nejznámější historický román skotského spisovatele Waltera Scotta ožil v roce 1983 v sovětském snímku, který se ihned stal filmem dětství současné střední generace. Vracíme se v něm do středověké Anglie na sklonku 12. století za vlády krále Richarda Lví srdce. Romantický příběh ze života statečného rytíře Wilfreda z Ivanhoe dokonale vystihuje ovzduší tehdejší doby, v níž na jedné straně panovala vzpoura, zvůle a násilnictví, na druhé pak hrdinství a statečnost psanců. Román měl ihned po svém vydání obrovský ohlas a roku 1891 byla podle něho dokonce zkomponována opera. (oficiální text distributora)

sigf07

Nejslabší zpracování hrdinného eposu, co znám. Mám dojem, jako by vznikal někde v hloubi sibiřských lesů bez elektřiny a jakékoli pokročilejší techniky. Navíc postrádám i tradiční sovětskou výpravnost, v závěru útočí na hrad asi stovka útočníků, což při záběrech uvnitř pevnosti ani tak nevadí, ale při záběrech z hradeb působí ta hrstka docela směsně. Jako omluva neposlouží ani stáří snímku, rok vzniku 1983 jsem mu nehádal ani omylem - do kapsy jej strčí i filmy o padesát let mladší. Takže jde asi o prozaičtější důvod – prostě nebyly peníze. Nebo měl pan režisér velké oči, kdo ví. ()

fantomas19

* Ivanhoe & Lady Rowena * rytiersky turnaj, dobitie hradu * križiaci, Robin Hood & Kráľ Levie Srdce * Ruský dobrodružno-romantický film z roku 1983, ktorý režíroval Sergej Tarasov, je príbehom udatného rytiera Ivanhoea. Mladý pomocník kráľa Richarda, Ivanhoe (Peteris Gaudins), čelí podozreniu zo zrady a v prestrojení bojuje o svoju česť. Zamiluje sa do lady Roweny (Tamara Akulovová), a zranený sa zmieruje s otcom. Navrátivší sa kráľ Richard Levie Srdce (Romualds Ancans) spolu s Robinom Hoodom (Boris Chmeľnickij) dobíjajú hrad zradcov, Briana De Bois-Guilberta (Boris Chimičev) a Cedrica Saského (Leonid Kulagin). Filmu na zvláštnosti dodávajú pesničky Vladimíra Vysockého. * + * Ruský historický film z roku 1983, ktorý režíroval Sergej Tarasov, je príbehom z čias nepokojov v starom Anglicku. Kráľ Levie srdce (Romualds Ancans) je v zajatí, a v Anglicku vládne jeho brat John. Mladý rytier Ivanhoe (Peteris Gaudins), obvinený zo zrady, prichádza inkognito do Anglicka, vyhraje rytiersky turnaj a zamiluje sa do krásnej lady Roweny (Tamara Akulova). Porazený rytier a pravý zradca, Brian De Bois-Guilbert (Boris Chimičev), prepadne zraneného Ivenhoea, a uväzní ho, ako aj jeho milovanú Rowenu a otca, Cedrica the Saxon (Leonid Kulagin). Kráľ v prestrojení za čierneho rytiera spolu s Robinom Hoodom (Boris Chmelnický) a jeho oddanými lesnými lukostrelcami sa podujmú na záchrannú misiu a dobijú hrad. Nastal čas zistiť pravdu a nastoliť opäť spravodlivosť a poriadok. Film je zaujímavou adaptáciou Sira Waltera Scotta, s milou, romantickou atmosférou i bojovými scénami, a najmä zlváštnou hudbou (Igor Kantyukov) a pesničkami v štýle folku a lá Vladimír Visockij. ()

nmarca

Hezký historický film, dosti přesně kopírující historicky nepřesnou a romantickou předlohu Waltera Scotta, s nezapomenutelnými písněmi Vladimíra Vysockého. ()

Pavlin odpad!

Je mi to lito,ale vzhledem k ostatním filmům nemůžu jinak.Je to zoufalý film na kterém mě nezaujalo zhola nic.Scénář a děj je těžkopádný,nudný a dost slabomyslný.Dobývání hradu působí spíš komicky než dramaticky.Jako kdyby to byla vesnická bitka kluků v trochu lepším ohozu.A zbytek dorazí nezajímavé písně,které všemu nasadí korunu.Nechápu jak může toto někdo hodnotit pěti hvězdičkama.Skoro vše zde působí nereálně.Ani romantická linie nezaujme.Na film jsem se dodíval jen proto,že jsem chtěl napsat komentář po celkovém zhlédnutí filmu.Teď disc vezmu a hodím do koše,ještě že stál jen padesát i tak je to moc. ()

DooFooS

Na můj vkus velice naivní zidealizovaná podoba, kde se vše s úsměvem odehrává tak, jak má, protože každý ví, jak to dopadne. ()

Wirmon

Tak takhle přesně jsem si celé dětství představoval Ivanhoea. Nikdo už se mi v této roli nelíbil tak jako Peteris Gaudins. Z Tarasovových historických filmů je mi tenhle nejmilejší (hrad Khotyn, k jehož dobývání tady dojde je fakt úchvatný). ()

Piedone

Na slovenskom okruhu ČST uvedené so slovenským dabingom. Richarda Levie srdce (Romualds Ancans) daboval Michal Dočolomanský. ()

Agamo

Ne! Ne! Ne! Podle místního hodnocení a některých sluníčkových komentářů jsem očekával film, který bude patřit mezi ty povedenější adaptace rytíře Ivanhoe a celkově slušnější středověkou podívanou. Tohle se ale nepovedlo, nostalgie a dětství je hezká věc, ale tohle na 67% prostě nemá. Jestli se však parta ruských ochotníků a nadšených amatérských filmařů rozhodla zfilmovat příběh rytíře, který musel mít ruské předky ( páč má v sobě Ivana) a cestou obsadila nějaký hrad, kde se to rozhodla uskutečnit (a bohužel tak učinila), tak se omlouvám a klidně dám hvězdičku navrch. Amatérům fandím. Výprava, herci,... rok výroby není důvodem - děs. Abych jen nehanil, oceňuji padající lidi z hradeb a ze všech možných míst, odkud se jen dá padat a házet lidi ze shora dolů... Když něco umíme, tak to dáme hodněkrát, znovu a znovu... Já si tenhle film ale znovu už nedám a jsem rád, že jsem v dětství koukal v telce na Vávru! ()