Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Konec 80. let. Zatímco rodiče bojují o přežití v měnícím se světě, děti bojují o území. Dva čtrnáctiletí chlapci, Andrej a Marat, hledají ochranu a podporu uprostřed násilí a chudoby – a nacházejí ji na ulici. (FunDinDung)

Recenze (15)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Strhující ruský seriál o tzv. Kazaňském fenoménu, pouličních ganzích mladistvých, které násilím ovládly nejen sovětskou Kazaň, ale i další ruská města během Gorbačovovy éry konce i rozpadu sovětského bolševického impéria. Výslednice několika fenoménů - morálního zmaru pozdního socialismu a života v komunistickou totalitou pokřivené společnosti i jejího pokřiveného systému hodnot, což dobře známe i u nás z doby normalizace a specificky z 80. let (fenomén tzv. veksláků, všudypřítomných úplatků, korupce, hesla Kdo nekrade, okrádá rodinu etc.); perestrojky, která nechtěně vedla k oslabení totalitních mechanismů a perzekuce společnosti, kdy mocenský i policejní aparát pomalu kolaboval, plus důvody specificky ruské - stalinský teror vedoucí k milionům vězněných a k vzniku speciální třídy lidí (naší českou terminologií muklů), kteří se během chruščovovského tání v 50. letech postupně vraceli ze stalinských lágrů do svých domovů a přinášeli s sebou nejen nepsaný vězeňský kodex, ale i argot, tedy mluvu, i hierarchizaci společnosti odrážející se v hierarchizaci skupinek pacanů; stejně jako deziluze z neúspěšné sovětské invaze do Afganistánu a návratu psychicky decimovaných a frustrovaných válečných veteránů... Seriál Slovo pacana je prostě nejlepší reklama na socialismus! ()

Mazarini 

všechny recenze uživatele

Nejsem si jisty, jestli jsem chtel dostat takovy PTSD ale urcity momenty, stripky, hlasky, prezdivky, pravidla a atmosfera+prostredi, ve kterym jsem tak trochu vyrustal (I kdyz ne zdaleka tak brutalnim) hituji slusne. Ustredni song totalni bomba. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Přesná reprezentace ztracené generace. Nečekaná pecka z Ruska na konci 80. let z drsné Kazaně, kde probíhá boj mladých sígrů o teritorium a celý seriál je protkaný spirálou násilí a drsných rvaček, kde buď jsi blbeček, který je šikanován všemi, anebo  se staneš chlapem a přidáš se do gangu, kde fungují drsná až vezeňská pravidla. Seriál se nejvíce soustředí na tři postavy. Andrej, který je zpočátku všemi šikanovaný a rozhodne se přidat k jednomu gangu. Marat šikanátor a drsný hoch, který projde výraznou a nečekanou proměnou a jeho bratr Vova, starší "suprák", který se vrací z Afghanistánu a bude jejich velitelem. Seriál me chytil už od úvodu, kde zaujala působivá retro atmosféra, výborně hrající a trefně zvolené postavy, ostrá a drsná akce, pochválit musím i soundtrack, který jsem si okamžitě zamiloval, jakmile se při nějaké rvačce spustil, tak jsem měl vždy husí kůži, líbily se mi i jednotlivé románky tří hlavních protagonistů a fungují i emoce, hodně mě dostávala matka Andreje, která se pomalu psychicky hroutí z toho, jak se jí syn mění před očima, to byl za mne docela silnéj prvek. Seriál sice nenabídne žádné výrazné zvraty po dějové stránce, ale to věrné a mrazivé zachycení tehdejší doby je naprosto perfektní a jsem rád, že jsem v takovém prostředí nevyrůstal. Tohle bych pouštěl i ve školách. Velmi dobré. Jednotlivé díly hodnoceny za 4, ale celkový dojem je pětihvězdičkový, jelikož je to síla a nic lepšího jsem z Ruské tvorby zatím neviděl. 85% ()

evilmind 

všechny recenze uživatele

OK, bylo to fakt dobrý. Pravděpodobně doba někdy z konce 80. let (na stěnách visí Gorbačov, v TV mluví o přípravě fotbalistů před MS v Itálii 90), a je neuvěřitelně syrové zobrazení socialismu. Měla by to koupit ČT, aby si chcimíři připomněli, jak jejich ráj na zemi vlastně vypadal. ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Mně jsou tyhle adorující příběhy ze subkultury vyznávající násilí proti srsti, a je jedno jestli jde o anglické fotbalové chuligány, nebo o ruské pouliční gangy. Pořád se opakuje to samé schéma. Nezkušený nováček je uvedený do společenství ve kterém je prý důležitá čest, pravidla a osobní integrita. Jenže v reálu čestné slovo nic neznamená, spravedlnost je jenom pro ty nejsilnější a lež je naprosto běžná. Musím ale uznat, že v tomhle seriálu jsem si k pár postavám vytvořil částečné sympatie, protože herci jsou do jednoho výborní, a příběh je nevtíravě manévruje do situací, kdy můžou ukazovat svou lidskou stránku. V posledních třech dílech navíc znatelně přitvrdil a s přitažlivostí života v partě pořádně otřásl. S tvrzením, že je tenhle seriál reklamou na socialismus bych byl opatrný. Dnešní americká velkoměsta totiž kolabují ze stejného důvodu. Paralyzovaný stát není schopný nebo ochotný vymáhat své vlastní zákony a udržovat pořádek. Kdo chce vidět kam to vedlo v Rusku, ať si pustí vynikající film Bratr od Alexeje Balabanova. Kam to povede v USA se dozvíme za pár let na CNN. ()

LEGACY 

všechny recenze uživatele

Mám teprve po dvou dílech, ale i tak už mi přijde jakobych v tomhle osmdesátkovým prostředí trčel roky a roky. Tohle je odpověď na ruskou duši, ruskou odchylku od evropského standartu, její kulturu, drsný život na okraji ulice, kde soudržnost a čest dělá vše, no a nesmí se vám rozklepat kolena, nesmíte projevit slabost. Už teď mám pocit, že je to suverénně nejlepší ruský seriál, minimálně tohoto žánru, kterému se žádná legendární Brigáda nerovná a soundtrack vám v bude v hlavě znít ještě dlouho po dokoukání. Sám jsem trochu kašpar, protože sám se neperu, ale nějak jsem chtěl mít příběhu blíž, a tak jsem si párkrát udeřil pěstí do stěny až mám klouby do krve, tak jako Marat a další. Tímto gestem ale s podobnostmi končím a jsem rád, že my jsme měli to, co oni si museli vydobýt na ulici, zázemí, rodinu a fungující společnost. Skvělý náhled do jedné ruské kapitoly.https://www.youtube.com/watch?v=tE_7HeBZgYE https://www.youtube.com/watch?v=SGwTMlFwC0Q ()

Warhorr 

všechny recenze uživatele

Kazaň, konec 80.let. Doba, kdy jsou prostí obyvatelé rádi, že mají na jídlo alespoň brambory a ztratit teplou čepici či kabát se rozhodně nevyplácí. Doba, kdy si jako mladý hoch vyberete být buď blbečkem a jste šikanován všude možně a smějí se vám na každém kroku, nebo se přidáte do některého z místních gangů, kde si vydobýte respekt, uznání a budete stát za svými bratry a oni zase za vámi. Příběh se zaměřuje převážně na tři postavy - Andreje, nového člena tzv. ''průzkumníků'', Marata, již zkušenějšího mladšího člena a jeho bratra Vovy, který se právě vrací z války v Afghánistánu. Všichni tři se svojí bandou musí podotýkat s drsným a nelítostným životem kazaňských ulic, dodržovat pravidla gangu a taky se snaží získat srdce svých nápadnic. Téměř v každém díle je to vážně hukot. Neustále, opakuji, neustále, tu má někdo rozbitou držku a krev z nosu tu teče proudem. Bitek si tu člověk užije až až, někdy jen jeden na jednoho, někdy jsou to celé skupiny. Každý gang má svoji základnu, spolčuje se a hlídá si své teritorium. Jakékoliv narušení, porušení zákona a hlavně zrada, se tu nemilosrdně trestá. V žádném případě neoslazený a krutý pohled do sídlištního života v sovětském impériu. Foglarovi Rychlé šípy, akorát z opačného, horšího pohledu, kde se nikdo a s nikým nesere. Jak ruskou tvorbu nemusím, tak mohu prohlásit, že tohle je ten nej seriál, co jsem od nich zatím viděl. ()

Pawlisman 

všechny recenze uživatele

Ouch, Rusové realistično prostě umí nejlépe. A toto je tak syrově pravé, joj, ani děj nazaostává a vy jste nejenom vtaženi, ale také se těšíte na další epizody. Ano, jsou to jen pěstičky a řešení všeho je "nabombit", ale prostě...toto se povedlo. Gangsterska o dětech z Ruska? Why not... Sic tedy v úplném závěru došel dech, dá se odpustit. Postavy skutečně nejsou černobílé, ale sic jde o totální hovada, máme s nimi jisté sympatie a prožíváme jejich psychické problémy společně. ()

Rebeca 

všechny recenze uživatele

"My jsme ulice!"Boj o teritorium, gangy, chuligáni, milicija i papaláši - promíchané s jakýmsi druhem jednoduché jánošíkovské spravedlnosti.Přísně ohraničená plocha  děje - sídliště s chruščovkami; bitky i pomoc slabým, "skořápky", první polibky, veterán z Afganistánu, ukradené čepice i video s páskou Robocop-a;  reálie, dodržovány do puntíku, slang i hesla ulice; víc než dobře vypointované - postavy uvěřitelné, jejich příběhy i charaktery nepodléhají zveličování.To vše tam je, ve svižném tempu bez povrchnosti a s výbornou režii, kamerou i scénářem, inspirovaným skutečnými událostmi z doby perestrojky; kvalitní výkony herců i ne-herců; podbarveno ruským hudebním disco-proudem. Vzorová ukázka, jak by měl být natočen seriál s retropříběhem. Naprosto strhující závěr. ()

Miroslav.Zac 

všechny recenze uživatele

Nebýt té zpropadené války, byl by seriál na Netflixu velikým hitem. Takhle se dostane mezi pár fandů daného žánru, kteří vědí, že takhle to v Rusku chodí dodnes, jen ti kluci mají jiný hadry a mobily, a jen silný režim dokáže ty tlupy frustrovaných chlapců udržet jakžtakž na uzdě... no a proto je báťuška Putin mezi Rusy tak oblíbený. On to dovede. Myslím, že důvodem k natočení takového seriálu v represivní zemi, jakou Rusko je, je ukázat slabost končícího režimu, jehož tehdejší čelní představitelé jsou dnes v nemilosti, protože způsobili pád (opět) milovaného SSSR. Rvačky jsou slušně natočené, bohužel pořád na jedno brdo a tak se brzy přejí, pohled na osmdesátkovou Kazaň je prakticky stejný, jako pohled na Kazaň roku 2023, takže filmaři ty lokace nemuseli shánět nijak složitě, konec byl očekávaný, protože takhle to většinou opravdu končí. ()

fhe_verdict 

všechny recenze uživatele

Tak to bol naozaj narez. Pre mna najlepsi rusky serial od Pereval Datlova. Strhujuci pribeh zachytava chalanov zo sidliska v Kazani, najvacsom meste Tatarska na zaciatku 90-ych rokov. Decka sa grupuju podla ulic, mikrorajonov (casti sidlisk) a vytvaraju si rovesnicku rodinu v ktorej sa spravaju sa podla kodexu vaznov. Od relativne nevinnych ulicnictiev a dotahovaciek s "pacanmi" z inych stvrti sa situacia postupne stale viac a viac zamotava. Motorom pribehu sa stane video, ktore symbolizuje prechod ZSSR ok kapitalizmu do trhoveho hospodarstva. Postavy su vynikajuco vybrane, rovnako dobre zahrane a hlavne uveritelne, koniec koncov serial je natoceny podla skutocnych udalosti. Nebudem zbytocne mudrovat, ale skutocne odporucam vyskusat tento serial. Komu sa bude pacit po prvej casti tak pre nho bude nezabudnutelnym. ()

Dendee 

všechny recenze uživatele

Musím říct, že po dokoukání tohoto kousku, tak už se na svět nekoukám jako dřív, jak kdyby mi to nějaký střep/odkaz vrazilo do duše. ,,Seriál o mladistvých potloukající se na ulici" nezní nikterak záživně a nikdy bych nečekal, že se to někomu podaří zpracovat takovým poutavým dojmem, i když jde v celku o minimalistické dílo, kde se střídá 5 hlavních lokací a obdobný počet hlavních hrdinů, přesto seriál ukradne veškerou vaši pozornost. On celý zážitek je trochu past, první díl-dva jsou oblečeny do takového až komediálního kabátku (tedy aspoň pár maličkostí se v šedých osmdesátkách ve Svazu snaží tvářit vesele). Další díly pak pokračují ve stylu chladně syrového dramatu. Každý chtěl být, jako malý kluk, drsný pouliční gangster, ale málo kdo už si stihl uvědomit, kde až to může skončit a přesně tohle je zde vyobrazeno. Postavy tam nejsou dobré a zlé, chovají se často dle nálady a dle ovlivnění posledními událostmi a dodává to určitou rozmanitost. Navíc kdo vyrůstal v Československu/Česku na přelomu osmdesátek a v devadesátkách, toto zpracování mu bude určitě daleko bližší, než něco o amerických gangsterech nebo Eminenově mládí. Je jedno, že jsi ještě dítě, když máš činy dospělého násilníka, jsi jen další maso do mlýnku Kazaňských ulic. Ty čušpane. ()

999.9 

všechny recenze uživatele

Tajemný a fascinující termín čušpan pochází ze Siblagu. Původně označoval nově příchozího, zpravidla doposud netrestaného vězně, který se tak logicky a zákonitě zařadil na nejnižší stupeň muklovské hierarchie, se všemi nepříjemnostmi z toho vyplývajícími. Slovo později nepatrně zevšeobecnělo a ocejchovalo jedince nezařazeného, nikam a k nikomu nepatřícího, což byl v nemilosrdném společenském prostředí SSSR problém větší než velký. Seriál přinesl termínu značnou popularitu a na trhu se rychle objevila např. trička s nápisy Чушпан, Hе чушпан, atd. ()

Reklama

Reklama