Krysař

Krátkometrážní / Komedie
USA, 2023, 17 min

VOD (1)

Hlavní postavou téhle málo známé povídky od Roalda Dahla je profesionální krysař. (Netflix)

jedna_vrana

„Krysy maj za ušima. Kdo je chce chytat, musí je znát.“ Wesa Andersona buď prijmete alebo sa po čase jeho štýlom filmovania presýtite. Kontrasty: komiks (leporelo?) či poviedka - vraj si Wes špeciálne vyberá aj font, ktorý vo filmoch použije a práve tu som si to všimla, dráma – komédia, výrazné farby – pastelové tóny, ostré hudobné tóny a dialógy ako guľometná paľba, že ledva stačíte zachytávať dej. Páčila sa mi každá veta, toľko skrytých významov! Všetci traja herci si kraťas užívali a zahrali ho s kamennou tvárou. Tieto poviedky 2023 ma začali veľmi baviť. Pocit? Netreba seba samého brať až tak vážne. ()

OJan

Poslední Andersonova adaptace Dahlovy povídky. A dost se povedla. Tradičně má opravdu bravurní vizuální  provedení. A tentokrát nám svérázné vyprávění líčí i zajímavý příběh. Vedle Podivuhodného příběhu Henryho Sugara je zde nejvíce patrná víceznačnost povídek Roalda Dahla. Tento krátkometrážní počin si zcela s grácií vystačí se 17 minutami. Servíruje nám úderný a vtipný děj, v němž vše vygraduje a zaklapne až během posledních 10 sekund. Ralph Fiennes si s postavou krysaře poradil nadmíru dobře, což celkovou atmosféru snímku posunulo ještě o úroveň výš. |80%| ()

FrankSusta

Nejslabší z kraťasů Wese Andersona podle předlohy Roalda Dahla. Přišlo mi to takové nijaké (v porovnání s ostatními) a občas by tomu trocha té názornosti prospěla. Ne vše musí být popsáno. Ani mě to nijak nenutilo přemýšlet, narozdíl od ostatních kraťasů. ()

TheEvilTwin

Poetičtí masturbátoři si tady budou mnout ruce, jak skvělou pointu Anderson přinesl, ale faktem je, že ve filmu žádná není a je to prostě jen další bizár. O něco lepší skrze fajn postavu Fiennese, ale jinak je to stejná krávovina jako Poison určena pro literární wannabe osvícence, kteří mají rádi filozofické tlachání o ničem. ()

Stanislaus

Krysař je v rámci Andersonových kraťasů na motivy Dahla asi tím nejhrubším kouskem, na čemž mělo podíl jak maskování Ralpha Fiennese tak i stop motion animace s krysou (která se ve filmu fakt nakonec objevila). Vedle myší (Čarodějky) měl Dahl slabost očividně i pro jejich přerostlé příbuzné. ()