Glen, nebo Glenda

(festivalový název)
  • USA Glen or Glenda (více)

Děj začíná nalezením transvestity, který spáchal sebevraždu. Vyšetřující detektiv se s otázkami týkajícími se případu odebere za psychiatrem, který mu začne vyprávět dva příběhy. První o muži Glenovi (Edward D. Wood Jr.), který je transvestita a převléká se do ženských šatů. Má však dilema jestli to má zdělit své snoubence Barbaře (Dolores Fuller). Vše ji nakonec poví a ona nejprve neví co s tím, ale nakonec spolu žijí šťastně. Druhý příběh je o pseudohermafroditovi Alanovi, který se po návratu z války nechá přeoperovat na ženu a potom také žije šťastně. Celý příběh je prostoupen výstupy vědce (Bela Lugosi), který celý děj komentuje a pobízí. (c.tucker)

Babous

Jedna z největších úchyláren, co jsem kdy viděl. Jako by šlo o několik zcela odlišných filmů, které někdo slepil dohromady (což je nejspíš to, co se doopravdy stalo). Vůbec nechápu, jakou roli měl Bela Lugosi. ()

BluT

Naprosto skvělej a ohromující film. Vlastně jak se to veme. Nečekal jsem nic a dostal jsem mrtě, takže jsem spokojenej. ()

martinez.

Člověk, který nezná Eda Wooda režiséra nebo aspoň Burtonův film, by si po najetí na profil Glen or Glenda mohl pomyslet, že se jedná o kvalitní film, natolik je tu nasypaných ironických pěti hvězd. Ano, je to šílený film, Wood nemá o režii ani páru a Lugosi nepředvádí sériózní herectví, ale self-parodii. Jednu hvězdu ale myslím vážně - za zajímavé téma (víceméně Woodova autobiografie), nad některými úvahami jsem pokýval hlavou (ale to spíš už ze zoufalství), a protože se mi po zhlédnutí tohoto ještě víc zamlouvá Ed Wood Tima Burtona. Jestli jsem se bavil? Ne, nebyl jsem zhulený. ()

blueskin

na rozdíl od většiny přítomných myslím své hodnocení smrtelně vážně. na rozdíl od megašpatného plánu 9 se mi glen nebo glenda upřímně líbil/a, lugosiho zaklínání jsem pochopil, takže u mně dobrý. ()

BlackTom

Tak trošku sklamanie, ale v dobrom. Čakal som totiž väčšiu koninu. Glen or Glenda je len dokumentaristická výpoveď zvláštneho človeka, akurát vo veľmi nudnom prevedení. Bela Lugosi nesklamal. Rozhodne to však nie je záležitosť, ktorú si človek pozrie viac ako raz. *** si zaslúži nie zo sympatií, ale z objektívnosti. Ak by to bolo len pre to, že si Edward týmto snímkom splnil svoj sen, bolo by hodnotenie výrazne vyššie. Ale body za snahu alebo kvôli póze nedívam. ()

AngiS

Glen or Glenda patří mezi filmy, který člověku přijdou jako naprostá genialita, nebo naopak jako totální.. ale totální zhovadilost.. :D Asi patřím do první skupiny.. :D závěrem - Zelenej drak :DD ()

KmK

O něco málo nudnější než ďábelský Plán 9, přesto však skrývá obrovský potenciál. Výstupy Bely Lugosiho mi naprosto braly dech, takové hlášky se opravdu jen tak neslyší. Zkrátka mějte rádi svého transvestitu. ()

Arach.No

Hodnotím sice stejně vysoko jako Bride of the Monster, ale pocity mám úplně jiné. Narozdíl od Nevěsty a Plan 9 jsem se u Glendy moc nesmál. Spíše než o opravdový film se jedná o jakýsi pseudo-dokument/instruktážní film o transvestitech. Přítomnost Bely Lugosi je naprosto neopodstatněná a zbytečná. Glen v podstatě nemá příběh ani dialogy. Všechno důležité slyšíte slovy vypravěče a těch pár neodvyprávěných scén má nahradit příběh a sloužit jako vata která by držela Edovu zpověď pohromadě. Tanto film je ještě horší než jsem čekal, a to právě svou absencí scénáře. Jedná se spíše o Woodovu autobiografickou výpověď, než o seriózně myšlený snímek. Bohužel co se nechtěné vtipnosti týče, Glen or Glenda nedosahuje takových kvalit jako režisérovy další dva nejslavnější snímky. I když třeba při pohledu na Belu který naprosto mimo mísu křičí Beware!! Beware!! nebo Pull the strings!! jsem se zasmál opravdu od srdce. Tyhle hlášky myslím do smrti nezapomenu. Škoda že je Wood tak mizerný režisér a za každou cenu musel do filmu přidat zbytečné dějové linie, jenom aby tam dostal pár hezkých záběrů, které kdesi našel. Více o těchto záběrech a jejich použití ve filmu se dozvíte z vynikajícího Burtonova Eda Wooda. Nebýt těchto zbytečností a oné vaty (především dialogy psychiatra a inspektora) byl by Glen zábava vskutku královská. ()

DannyBoy80 odpad!

Měl jsem problém s každou minutou. Plan 9 byl ještě ok, toto nééééé. Bizoni, vstupy Lugosiho, naprosto nesmyslné dialogy i Lugosiho monology. Tomu se nešlo už ani smát, jenom kroutit hlavou. Těch bezmluvných 5 minut v druhé třetině filmu mělo znamenat co? O hereckých výkonech je lepší pomlčet. Holt ne každému se jeho prvotina povede :) ()

bloodcountes

Já ani nemám slov :)) Prostě vý-bor-ný !!! Nadchlo mě to, pobavilo, Bélovy hlášky jsou nejvíc nejlepší, ale nepřeslechla jsem ani závažnější myšlenky a poselství...Tohle je forma, kterou bych své děti klidně informovala o transvestitech, hermafroditech, psychoanalyticích, malých štěněčích ocáscích, tlustých slimácích, zásnubách, úchylácích, zelených dracích, detektivech, angorských svetřících, úsporné a šílené filmařině, a podobných ujetých záležitostech :))) Všechno to, co se filmu vytýká, z určitýho úhlu pohledu hodně sedí a funguje to. Existuje mnoho filmů, které používají psychedelii, neobvyklé postupy i to vkládání nesourodých záběrů do nejrůznějších koláží, z nichž si člověk sám skládá svůj obraz, takže v tom nevidím nic až tak hrůzostrašného a mě se to poskládalo všchno do skvělýho mixu:-)) Všude tam vidím dětsky nadšenou, radostně šílející duši a upřímný srdce, .... Už je to hodně let, kdy jsem milovala Burtonův film Ed Wood a teprve ted jsem se dostala k předobrazu. Je fenomenální, fakt mě dostal :))) ()

Paldiny

Keď sa príroda zmýli, tam je v ľudských silách opraviť ju. Veď ani ľudia sa nenarodili s krídlami a predsa lietajú, s kolesami a predsa jazdia a vlastne neustále niekam smerujú. Eddie nám za pomoci filozofujúceho Lugosiho objasňuje zákony bytia (dokonca vyrieši otázku plešatosti - 7 z 10 ľudí nosí klobúk, 7 z 10 ľudí je plešatých) a vy sa neprestávate diviť s akými argumentmi dokáže rátať. Mňa ale presvedčil, uveril som, že je hrdý na to čo predstavuje, že ľúbi svoju nastávajúcu a ešte viac túži byť rešpektovaný a uznávaný človek / filmár. Čo sa ale dialo v čase 35-50 minúta si prosím vysvetliť, Lugosi rázom prestáva filozofovať a rozohní sa do jedenia dračích chvostíkov a malých chlapcov, do toho zrejme pokus o surrealizmus v expresionistických kulisách navlečený v hábe dvadsiatych rokov. Ťažko rozlúštiteľná nálož akú chápe snáď len Wood a aká sa dosť možno stala inšpiráciou pre Lynchovu hlavičku. Film Glen, alebo Glenda vyzerá ako z iného sveta a celkovo sa ťažko hodnotí pozemskými tabuľkami. Čo viem isto, že si v rámci filmovej výučby pozornosť zaslúži a to aj napriek faktu, že nejde o zábavu po celý čas. Vo všetkých troch najznámejších počinoch režiséra Wooda (Glen, alebo Glenda, Nevesta netvora, Plán 9) sa vždy nájdu pasáže, v ktorých sa divák skrátka iba nudí. ()

dehlie

Pri scénkach "Bevare! Bevare! Bevare of the big green dragon that sits on your doorstep. He eats little boys! Puppy dog tails and big, fat snails! Bevare! Take care! Bevare!" a "Pull the strings!" som sa vážne skoro pocikal od smiechu:-D ()

Mekgrůdr

Ed Wood žřejmě nedostal titul nejhorší režisér všech dob jen tak náhodou. Po dvaceti minutách prapodivného guláše (dokument o transvestitovi a do toho Lugosi se svými monology) jsem se cítil úplně vybrakovaný. Nebýt toho, že jsem nejprve viděl film Ed Wood, asi bych ve sledování nepokračoval. To jediné mě drželo nad vodou a díky tomu jsem se mohl na film dívat dál, ikdyž s pořádnou porcí nadhledu. Pak naštěstí přišly známé pasáže, jako třeba PULL THE STRINGS nebo BEWARE, BEWARE...a já se konečně mohl smát. Takže film sám o sobě je neuvěřitelně slátaný a nudný. To bych napsal jako nestranný pozorovatel. Ale díky Timu Burtonovi nejsem nestranný a kvůli tomu se mi Glen or Glenda nakonec svým způsobem líbil. ()

habinka

Pro mě je Wood nejlepším béčkovým režisérem všech dob. Tenhle film sice nemá všechny klasické béčkové rysy,ale bezesporu mezi ně patří. Pro mě jeden z nejkontroverznějších snímků té doby. Píše se rok 1953 a co kdo věděl o transvestitech a transexuálech? On jim to tam pěkně nasázel a ještě o sobě hodně prozradil. Takže velmi osobní a ještě poučné :) ()

zelvicka.

Jak ohodnotit neohodnitelné? Mohl bych být 100 000. člověk, který tento filmek rozebere. Prostě Ed chtěl mít ve filmu Belu, který se hodí pro horrorové scény, bohužel si nevšiml, že jeho film je žánrem úplně jinde. V polovině filmu se pak rozpoutá skutečná filmová orgie, kdy herectví jede na 350%, zemětřesení, filmové efekty, no prostě mazec. Já dávám jednu hvězdičku, jako protiváhu těch nemálo pětihvězd. Tento klenot můžete shlédnout i tady na youtube. ()

Nightbreed

Celkom pohoda. Keby to zostalo len pri tom ´´dokumente´´ bez zbytočných záberov na bizóny a bez Belu Lugosiho ( ktorý tu hrá asi najlepšie ale vôbec sa sem nehodí) tak by to bolo určite ľahšie pozerateľné. ()

werewolf69

Hodnotiť tento film je fakt zaujímave, buď si poviete že to je asi tá največia kravina, čo aj je:-). Alebo to všetko vezmete s humorom a skvele sa na tom pobavite. Mne sa to strašne páčilo hlavne pasáže s Lugosim, miestami som mal pocit že pustím do gati :-)) i keď to tak asi nebolo myslene ()

Maryinka

Ano, je to šáhlé. Ano, je to místy nesmyslné. Ano, o umění ve spojitosti s tímto paskvilem nelze mluvit. Ano, u některých scén opravdu nevíme, co tím chtěl "básník" říci (Lugosi smějící se při pohledu na muže mlátícího bičem ženu, bizoni, slévárna, městská doprava, němá vložka...)... Asi jsem stejný cvok jako Wood, ale mně se to prostě líbilo. Hodnotit toto "dílo" je těžký úkol, a tak jsem se rozhodla udělit počet hvězd podle pozitiv, která jsem v Glen Or Glenda našla... 1. Z filmu sálá Woodovo nadšení a snaha o poučení diváků o transvestismu (ačkoli některá fakta ohledně této problematiky vysvětlil špatně). 2. Bela Lugosi je ďábel a jeho hlášky pekelně šílené a nechtěně vtipné zároveň. Beware! Beware of the green dragon that sits on your doorstep! 3. Oproti většině dnešních filmů jsem hlavnímu hrdinovi fandila. 4. Glenovi to jako Glendě seklo a ten svetr bych chtěla taky :D ... Konečné číslo je 4, hodnotím tudíž hvězdami čtyřmi. A stojím si za nimi! (s velkou nadsázkou) ()