Série(3) / Epizody(26)

Recenze uživatele JohnCZ k tomuto seriálu (2)

Série 1 (2006) (S01)

Planet Earth je brán jako klasika na poli vědecko-populárních dokumentů o přírodě. Rozhodně zaslouženě, protože obsahuje řadu unikátních záběrů, je skvěle hudebně podkreslený a doplněný o sympatický komentář Davida Attenborougha. Obsahově je to z principu jasná pětka a přesto, ze současného pohledu už tahle série za špičkou malinko zaostává a je potřeba hodnotit dokument jako celek. Zejména v počátečních dílech je znát využití starých, méně kvalitních záběrů točených na klasický film a i když jsem se díval na HDDVD, tedy pravděpodobně na nejlepší dostupnou verzi, působilo použití méně kvalitních zdrojů tu a tam trochu rušivě. Nejen co do kvality obrazu, ale i na fyzické práci s kamerou. Od Planet Earth navíc nelze čekat nějaké velké zázraky, co se informační roviny týče. Je to spíš "jen" sled různých záběrů, které samy o sobě na dechberoucí podívanou stačí a skvěle se u nich relaxuje, ale přeci jen, občas bych se rád dozvěděl i víc. Víc toho, co ještě neznám. A toho bylo v Planet Earth spíše pomálu. ()

Série 2 (2016) (S02)

Už původní Planet Earth z roku 2006 měla a stále má své neocenitelné kvality, ale když se na to člověk dívá takhle zpětně, zub času už bohužel tenhle klenot trošičku ohlodal. Pouhých 10 let stačilo, aby filmařské technologie pokročily na úplně novou úroveň. Miniaturní 4K kamery, bezhlučné drony, špičkový software. A v podstatě neomezené možnosti, jak divočinu nasnímat. A jestli minule jsem se záběry kochal, u druhé série mi vyloženě padala huba. Opakovaně. A není to jen kvalitou obrazu a možnostmi, které dnešní filmařina nabízí, ale i samotnou péčí, kterou tenhle dokument dostal. Unikátní záběry, za kterými musí být hodiny a hodiny práce, precizní střih, vypiplaný sound design, libozvučný doprovodný soundtrack s vrcholem v main theme od Hanse Zimmera až po výborný komentář majestra Attenborougha. A hlavně, ty emoce. Napětí. Thrill. Husina. Dojetí. A nakonec i trochu smutek nad tím, jak krásnou planetu ve své aroganci postupně zabíjíme. Planet Earth II je jedna z nejlepších věcí, které jsem za (nejen) poslední dobu viděl a shame on me, že jsem se tomu tak dlouhou dobu vyhýbal. ()