V době zlaté horečky se tulák Charlie, stejně jako tisíce dalších mužů, vydává na Aljašku k cestě za zbohatnutím. Ve sněhové vánici narazí na dřevěnou boudu, kde se rozhodne ukrýt. Uvnitř se shledá krom psa také s podivným chlapíkem, který jej s puškou v ruce odmítá přijmout a hladového zlatokopa Big Jima. Zanedlouho se jejich cesty rozdělí. Charlie příchází do města, kde potká místní tanečnici Georgii, do níž se na první pohled zamiluje... (Prince)

klúčik

Klasický film " čaplinovka". Strašne rád som si , po dlhej dobe pozrel tento film. Nezabudnuteľné scény : nahánanie sliepky, jedenie topánky a tanec námorníka... Filmu dávam 80%. ()

Zagros

Viděl jsem verzi s hudbou a s komentářem samotného Chaplina, což dle mě snímek zdařile oživilo. Svým způsobem jde o sled jednotlivých vtipných epizod, které do sebe ale vcelku pěkně zapadají a jsou spojeny jednoduchým příběhem tuláka Charlieho, který se zamiluje do tanečnice Georgie. Jednotlivé epizody jsou povedené a některé dokonce skvělé. Nejvíce se mi líbí to, že na rozdíl od jiných komiků Charlie Chaplin dokáže do svých příběhů vždy dostat jasné poselství a že jej dokáže skloubit s humorem. Možná se mohou jeho filmy zdát naivní a jednoduché, přesto oceňuji tu krásnou jednoduchost a především jeho vlastní invenci. Navíc je dobré si uvědomit, že on neměl kde nápady přebírat, ale musel je vymýšlet a také kolik jeho nápadů převzal někdo jiný. Zlaté opojení sice nepřekoná jeho Diktátora, ale může se směle rovnat snímkům Kid a Moderní doba. ()

wosho

Chaplin narozdil od Kida citově nevydírá (ale to mě u Kida nevadí, to se mě na něm i líbí). Zlaté opojení je dokonalý film starého němého Hollywoodu. Je v něm spousta humoru a gagů, které do dnes nezestárly (halucinace hladovějících zlatokopů se slepicí, či vaření a konzumace bot). ()

Rapikk

Jeden z vrcholů tvorby geniálního Charlieho Chaplina. Jeho herecké výkony jsou jedinečnými, nenahraditelnými a nenapodobitelnými. Navíc je nutno pochválit ten talent vytvořit z jednoduché situace pětiminutovou explozi humoru a herecké excelence. ()

farfalla

Výborný film. Divák se na něj musí opravdu dívat, protože je to němý film. Bez zvuku se divák může více soustředit na herce samotné. Je zajímavé sledovat tváře herců a co dělají před kamerou. Viděla jsem filmovou verzi restaurovanou v roce 2003 a je to opravdu lahůdka - černobílý film, který se odehrává uprostřed sněhu. V 80. letech v programu ´Komik a jeho svět´ dávali z něj již klasické scénky jako večeře na Díkůvzdání, Charlie kuřetem, odhazování sněhu, tanec na silvestrovské večeři nebo ráno ve srubu. Podle toho jsem měla dojem, že je to veselý film, komedie. Nyní po shlédnutí celého filmu, musím říct, že je to spíš smutný film s veselými momenty. Chudí lidé na Klondiku se snažili přežít a život moc veselý neměli. Charlie jako režisér to však vybalancoval ideálně. ()

pjotr76

Komentář? Prostě jednoduše geniální film, sice se opakuji jako s Diktátorem, ale co chcete psát k absolutní klasice filmového světa. ()

Daae

Milé a zábavné. Osobně můj první Chaplinův filmek, ale určitě mě podnítil, abych vyhledala nějaké další. Btw, viděla jsem filmek v minikavárně a určitě to byl větší zážitek. Chaplin má prostě roztomilý provinilý úsměv :)) ()

angloumene

Zatím nejslabší Chaplinovo dílko. Skutečně prosté bez hlubšího děje. Prostě klasická groteska s extrémně jednoduchou zápletkou a to mě moc nebaví. ()

Paldiny

V zrube za snehovej búrky či v jej dozvukoch na útese je o zábavu postarané. Tá romanca medzi tým hrá skôr na milú ako vtipnú nôtu, no pár okamihov sa aj v tejto kapitole dá nájsť. Príjemne prekvapila prepracovaná triková stránka. ()

Rozjimatel

Mierne sklamanie z verzie, ktorú som videl a to mohlo mať vplyv na to, že som nedal najvyššie hodnotenie. Očakával som totiž klasickú nemú verziu s textom, ale na DVD mám zreštaurovanú 69-minútovú verziu s Chaplinovým komentárom. Myslím, že sa tým trochu stráca to pôvodné čaro, hlavne keď Chaplin komentuje veci zjavné, prípadne také, ktoré by si vnímavejší divák ľahko domyslel. Možno zmením názor po pozretí pôvodnej verzie, ale momentálne mám pocit, že to trochu zaostáva za najlepšími Chaplinovými filmami, ako sú Kid či Svetlá veľkomesta. ()

Mikino00

Konečně vím kde se poprvé objevily scény tak často používané v různých komediálních výtvorech. Jako třeba dům na srázu. ()

Ollie235

Přiznám se, že chovám k němým filmům značný odpor a většinou mívám velký problém je dokoukat (čest výjimkám). Proto jsem si The Gold Rush pustil s přidaným Chaplinovým komentářem a hudbou a musím říct, že bych to bez toho zvládal jen těžko. Úvodní dvacetiminutovka nemá chybu - gagy jsou výborné a celou část, odehrávající se v zlatokopecké chatce jsem sledoval s úsměvem na tváři. S přesunem děje do městečka a nástupem romantické pasáže ale vtip i nápaditost opadají a zbytek filmu se nese ve znamení natahované nudy. A když u snímku, který má lehce přes hodinu posledních 20 minut netrpělivě vyhlížíte konec, celkový dojem bohužel nezachrání ani dokonalý úvod. ()

camper

Ikdyž tak moje hodnocení nevypadá, přesto uznávám, že Charlie je výbornej. Co ale nedokážu je, bavit se po celej film. Tak po půl hodině mě to dycky omrzí. Jsem prostě zastánce jeho krátkejch grotesek. Ty mu sednou mnohem víc, než celovečerní filmy! ()

Atheas

Smutek i smích. Děj plný lásky,plný úžasného porozumění filmu.Chaplin je Genius. Nepředstavitelná jemnost.Kdy že se to natočilo ??? V roce 1925,ale vždyť to není tak dávno :) A kolik to asi tak stálo. Je to bůh a ten film je prostě božíííííí. Chci vědět víc. Skvělá ochutnávka Chaplina. ()

Vesecký

Prostě tenhle film se nedá ohodnotit jinak než pěti hvězdami. Tulák Charlie prožívá svůj klasický příběh klasicky - s plnou snůškou smůly a odstrkování, ale nakonec je po zásluze odměněn nejen zbohatnutím, ale i krásnou dívkou. Nevím, nakolik je hodnota filmu ovlivněna dodatečným mluveným komentářem, ale příběh tím rozhodně neutrpěl. Vždycky si připomenu ten dvojí pobyt tuláka na chatě uprostřed pustiny, poprvé s porcí boty a halucinacemi Big Jima, podruhé v ohrožení nad propastí. Jak jsem se tomu jako kluk nasmál. Chaplin je jeden. Jen připomenu jednu podobnost s Vlastou Burianem. To ve chvíli, kdy sní o přítomnosti dam na svém silvestrovském večírku a ukazuje pantomimu tance dvou housek. Vlasta zase ukazoval své umění imitátorské a pěvecké. ()

embecka

Znova veľmi príjemné chaplinovské dielo. Jediné, čo ma na týchto starých filmoch hnevá, je to, ako sa ženy správali :D Vôbec v tých filmoch nevedia, čo chcú, sú také hlúpe husičky, čo skočia na každého, kto sa im v danej chvíli hodí, nemajú veľmi triezve uvažovanie a v mnohých situáciách máte chuť so ženskou hrdinkou trochu zatriasť, aby sa spamätala. Inak tomu nebolo ani tu s veľmi peknou Georgiou. Neviem teda, či to bol iba filmársky zámer alebo v tejto dobe ozaj ťahali ženy za "kratší" koniec, ale chvalabohu, že je to už preč :) ()

RadimFišer

Tak jsem měl možnost shlédnout po dlouhé době chaplinovského exilu další jeho film. Viděl jsem spousty jeho filmů, ale tento se mi zdál nejhorší. Je příjemný a zajímavý, ale celkově nudný ve srovnání k ostatním. Řekněme třeba Moderní doba, Kid a Diktátor. Žádný z těchto není na tak hluboké úrovni jako tento. Bohužel jsem lehce sklamán. Co mě rozesmálo, když si zločinec prohlíží svoji fotku na listu Hledá se a poté ho hodí do kotle. Chaplin je malý a umí úžasné věci s očima. Tento film u mě dosahuje 3/5. Nenabídl mi nic zajímavějšího než dvě usmání nad různými gagy. Toť vše. ()