Mach a Šebestová (TV seriál)

• Česko

Mach a Šebestová

Animovaný / Komedie / Rodinný

Československo, 1976–1983, 1 h 47 min (Minutáž: 7–9 min)

Předloha:

Miloš Macourek (kniha)

Luboš Fišer

Petr Nárožný (vyp.)
  • Mukunda

Mě se tento večerníček nikdy nelíbil. Hlas vypravěče mi neseděl, nikdy jsem nepochopil, proč si říkají příjmením a akce hrdinů se sluchátkem mě štvaly už kvůli principu "proč to dělat jednoduše, když to jde složitě." Snad jen Jonatán mi byl sympatický... Dvě hvězdy proto, že horší hodnocení si to přeci jen nezaslouží.(30.4.2011)

Zdá sa mi, podľa tunajších nadšených komentárov, že v Čechách je "Mach a Šebestová", pes Jonatán a kúzelné, utrhnuté sluchátko nespochybniteľnou, kultovou záležitosťou. Tu na Slovensku také nadšenie ani zďaleka nespôsobili. Takže na to pozerám nezaujato, s odstupom, bez nostalgie, a viac ako dobrý, kreslený seriál v tom bohužiaľ nevidím. Pekné tri hviezdičky. Ani viac ani menej. ***(12.3.2008)

My jsme žáci 3.B a já v té době, kdy to běželo fakt byl:) Co dodat? Večerníčková klasika klasik, která stojí a padá nejen na skvělé animaci, ale hlavně na úchvatném namluvení Petrem Nárožným. To, že je to i se soudružkou učitelkou furt špica,ví i naše čtyřleté slečny a ty hned tak něco nedostane:) Takže i za ně plný počet.(5.6.2012)

Tak zase som tu narazil na niečo, na čo som už dávno zabudol a bola by škoda tomu neudeliť znova vysoké hodnotenie. Absolútny kult, Nárožného už z hlavy do konca života nedostanete, vyvoláva podobný efekt, ako funesovský Filipovský. Možno je to aj za päť, ale pozerať to znova nebudem, to som minule riskol chvíľu s Tomom a Jerrym a mal som chuť znižovať hodnotenie. Takže ako necieľová skupina zostanem na- v tomto prípade paradoxne objektívnych, čiže možno trochu nespravodlivých- štyroch hviezdach. Mach a Šebestová ale majú na vysvedčení jednotky s hviezdičkami.(21.5.2013)

Klasický dětský večerníčkový seriál. Co slovo, to klasický termín. I to mnohé naznačuje. Česká škola animovaného filmu ve svém televizním příspěvku přispěla do jejích dnes již nadčasových hodnot nemalou měrou. Pohádková féerie dvou spolužáků z prvního stupně dnes už zase devítileté školy zaujme nespoutatelnou hravou fantazií moderní pohádky, která pro svou současnost nerezignuje na elementární pohádkovost. Klasickým znakem české školy je i výtvarné pojetí animace, které se nikoliv náhodou snaží s převládajícím úspěchem přiblížit dětské kresbě adekvátního věku (tj. kolem 10 let). Mimořádně zdařilé namluvení Nárožným doplňuje dlouhou řadu skvělých českých herců, věnujících se na špičkové úrovni i této části filmové tvorby (Brodský, Höger, Bohdalová, Dvořák). Zhlédnuvše tento skvost, jsme i my znovu dětmi. A ani se do toho - bez ohledu na pohlaví a věk - nemusíme příliš nutit. Spíš naopak.(23.9.2007)

• - Když Mach se Šebestovou šplhají Kropáčkovou dýchací trubicí horolezecky vzhůru, zeptá se Mach Šebestové, kde má kýbl s rejžákem, protože ho budou ještě potřebovat. Šebestová mu odvětí, ať ženský starosti laskavě přenechá jí a vystrčí k němu nohu, kde má kýbl zavěšený na kotníku. Jenomže chvíli před tím je záběr na šplhající Šebestovou i na její dvě nohy a ani na jedné z nich nemá pověšený kýbl. (rikitiki)

• - Petr Nárožný namlouval napsané texty bez existujících animací, tedy nešlo o dabing, což jak říká byla jeho záchrana, protože dabing mu nejde. Ta překotnost dialogů nebyl záměr, ale bylo přesně na vteřinu dané kolik musí mít jednotlivý díl stopáž. (sator)