Reklama

Reklama

Chaplin lodním kuchařem

Obsahy(1)

Majiteľ lode chce od kapitána, aby ju potopil a on získal od poisťovne peniaze. Keď sa vracia domov, zbadá svoju dcéru Ednu, ako sa bozkáva s tulákom Charliem. S tým on nesúhlasí, a preto ho kopne do riti a pošle kade ľahšie. Po chvíle túlania sa priplichtí Charlie k už spomínanej lode. Kapitánov zástupca má problém naverbovať posádku a preto sa s ním Charlie dohodne, že mu s tým pomôže. Keď je však posádka už omráčená na palube, miesto peňazí dostane aj Charlie kladivom po hlave a stane sa námorníkom. (pivo)

(více)

Recenze (14)

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v říjnu 2019. Šanghajován je pohybovou akrobacií cirkusového klauna. Šanghajování, nebo také krimpování, byla praxe únosu lidí na námořnické pracovní pozice pomocí donucovacích praktik, zastrašování, často bylo používáno i fyzické násilí, v samotných Spokojených státech amerických byla tato praxe na vrcholu v polovině 19. století a modernější zákon o námořnících byl přijat až roku 1915, v roce vzniku grotesky Charlieho Chaplina. Cirkusový klaun vsadil na ironii, škádlení a hravost v pohybu. Kromě zastrašením horlivého a vděčně nešikovného námořníka Charlieho se zásadním hrdinským činem zaujme také Charlieho láskyplné okouzlení a mladá dcerka majitele lodě na útěku (Edna Purviance), k pojistce se upínající majitel námořní lodě (Wesley Ruggles), poslušně spolehlivý kapitán (Lawrence A. Bowes), první důstojník a srdnatý verbíř nových námořníků (Bud Jamison), z Charlieho vyděšený lodní kuchař (John Rand), či trojlístek šanghajovaných námořníků (Billy Armstrong, Paddy McGuire a Leo White). Šanghajován aneb Chaplin lodním kuchařem je radostí ze života v podání cirkusového klauna s ironickou příchutí a vítězným mumrajem akrobatických pohybů. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Navzdory roku vzniku této grotesky se jedná o zdařilý Chaplinův počin, který již není pouhým seskupením gagů, nýbrž představuje ucelený příběh s mnoha povedenými momenty. ()

anais 

všechny recenze uživatele

Trochu jsem se ztrácel v ději, ne, že by o něj šlo. Další z Charlieho prvních filmů, které postrádají jakýkoliv zajímavý motiv. Ke konci filmu už je ale znát jistý posun od úplně nejranějších chaplinovek, kde se vskutku jen kopalo do zadku. Není to ještě ta naprosto vymáklá choreografie, ale jistou promyšlenost už to má (hlavně scény z lodní kuchyně). ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Když vás v této ranější chaplinovce nerozesměje nic, tak Chaplin v námořnickém oblečku určitě. Humorná je hlavně část v kuchyni. ()

corpsy 

všechny recenze uživatele

Nedajte sa zmiasť dosť zavádzajúcim českým názvom. Tu nieje v prvom pláne žiadne varenie. A pre mňa osobne sa jedná o Charlieho menej podarenú grotesku, keďže sa v nej správa akosi...menej drzo. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Je tu dost improvizace naroubované na jednoduchou dějovou linku. Postaví se kamera před lodní kuchyň a profíci improvizují, někdo padá přes palubu, Charlie je zachraňuje - improvizace je totiž tvořena tvrdým trénováním jednoduchých gagů, které pak profesionál volně zařazuje dle situace do děje a prostředí. I když v této grotesce se občas ztratí v tom pobíhání děj. ()

Sharlay 

všechny recenze uživatele

Tak přišel Charlie Chaplin ke své lásce a tak také končí groteska na lodi, která se věčně kymácí na vodách Ameriky. Akorát teda Chaplin neumí moc vařit :-) ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Jedna z nejlepších a nejzábavnějších Charlieho krátkých grotesek s opět tradičními, ale opět fungujícími gagy. Na druhou stranu je tu velká spousta inovací a ucelený příběh, který má smysl (už to prostě nejsou jen nahodilé fóry). Už úvodní nábor je geniální, ale scéna z lodní kuchyně je naprosto brilantní, stejně tak následná konzumace toho, co Charlie uvařil. Navíc všichni skončí přes palubu, Charlie nabídne fantastickou choreografii při navigaci, porazí soka a získá srdce Edny. Paráda, skvělá záležitost. ()

pursulus 

všechny recenze uživatele

První kroky Ch. Chaplina a "Shanghaied".¬         Rok 1914 byl úvodním rokem Chaplinovy tvorby filmové. Na třicet pět krátko- případně středometrážních grotesek plus jeden dlouhometrážní snímek ve směs postrádaly větší kvalitu, žertéřství rovnalo se sotva tak jednomu a půl míčku artisty, místy bylo až rozpačitě trapné. Je zřejmé, že společnost "Keystone Studios", s níž měl Chaplin uzavřenu roční smlouvu, si spíš než na kvalitu potrpěla na množství.¬                 Podobně tomu bylo i následujícího roku a počátkem roku 1916, kdy Chaplin pod hollywoodskou společností "Essaney" natočil svých dalších patnáct krátko- příp. středometrážních snímků. Ač v té době už znám a oblíben natolik, že mohl diktovati podmínky producentům a vybírati z nich, nebyla úroveň Ch. snímků ve směs vysoká, ze jména hledíme-li na ně nedobovýma očima.¬                 Není však třeba odsunouti tyto první filmové krůčky a kroky někam do zapomnění, svou kvalitou spolu s vkusností se vyrovnají řadě nynějších zábavných pořadů tak jistě, jako že Ch. Chaplin natočil později taková díla jako "Moderní doba" či "Diktátor".¬                 Snímek "Shanghaied" patří z počátků tvorby Chaplina mezi několik málo povedených.¬                 [Zdroje: 1. Wikipedie, English (en.wikipedia.org/). 2. Filmová databáze IMDb (imdb.com/)] ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Jedna z prvých Chaplinových grotesiek s príbehom a veľmi vydarená. Použité boli novátorské postupy kamery na kyvadle alebo celej scény s jednou miestnosťou na hojdačke. Akrobacia na závese žeriava alebo s jedlom v ruke po celý čas má tiež môj obdiv. Názov filmu bol poriadny prekladateľský oriešok, tak si to zjednodušili a urobili z toho lodného kuchára, inak jediné slovo Shanghaied znamená - unesený, opitý alebo inak prinútený stať sa námorníkom. ()

Rozjimatel 

všechny recenze uživatele

"Three dollars if you help me get those men aboard."     Krátka groteska z druhého Chaplinoveho obdobia (v štúdiu Essanay), ktorá už má konečne nejakú zaujímavú zápletku (snaha o poistný podvod a z toho vyplývajúce ohrozenie životov niekoľkých námorníkov), je poriadne akčná, doslova prekypuje gagmi. Najviac pobaví značne neobvyklý nábor námorníkov, ochutnávanie polievky, leštenie sekáčika na mäso a podávanie jedla na rozhojdanej lodi ("You dare drop 'em!"). Naopak, dosť nevtipná mi pripadá väčšina scén v kuchyni a so žeriavom. Videná kolorovaná i čiernobiela verzia, s veľmi dobrou (hoci miestami trošku vtieravou) orchestrálnou hudbou Roberta Israela (2014), resp. s ešte lepšou (hlavne vhodnejšou) klavírnou hudbou Erica Jamesa (1999).     "Father: I have stowed away on your boat. Goodgye. Your unhappy daughter Edna." ()

everlong 

všechny recenze uživatele

Chaplin jako lodní kuchař mě zas tak moc neoslovil, průměrná Chaplinovka bez výraznějších situací. DÁLE HRAJÍ: Paddy McGuire (Shanghaied Seaman) Leo White (Seaman) Fred Goodwins (Cabin Boy) Lawrence A. Bowes (Captain) Bud Jamison (Mate) John Rand (Cook) Billy Armstrong (Seaman) ()

FandaF 

všechny recenze uživatele

Nepochopitelně nedoceněná groteska. Některé scénky si budu asi dlouho pamatovat. Třeba "nábor" námořníků s kladivem, nebo kaskadérské kotrmelce s podnosem, který při tom nepustí z ruky. Charlie, smekám. Příběh, gagy, vše super. ()

Reklama

Reklama