Poslední eskorta

TV spot

Dvojice cynických poddůstojníků amerického námořnictva Buddusky (Jack Nicholson) a Mulhall (Otis Young) dostane za úkol eskortovat řadového mariňáka Larryho Meadowse (Randy Quaid), odsouzeného k osmi letům za mřížemi, z norfolkské námořní základny do námořního vězení v Portsmouthu. Mladý rebel ale vzbudí u svých starších kolegů sympatie a Buddusky se rozhodne udělat z cesty na sever jeden velký mejdan. Ve Washingtonu trojice jen o vlásek unikne rvačce v baru, pokochá se památkami hlavního města a pak se opije v hotelovém pokoji. V New Yorku se střetnou s mariňáky ve veřejné umývárně a zúčastní se setkání náboženského kultu, po kterém je v Greenwich Village vyzvedne dívka, s níž si zabruslí v Radio City. A v bordelu v Bostonu seznámí Buddusky s Mulhallem svého zajatce se sexuální přívětivostí prostitutky... (Cinemax)

TV spot

lamps

Skvělá satira americké společnosti v 70. letech. Jack Nicholson byl už tehdy pan herec, který může vyslovit a provést klidně všechny hříchy světa, zatímco mi ho budeme jen uchváceně pozorovat. Randy Quaid ve své roli mladíka dávajícího vale svobodnému životu taktéž vynikající a celkově se jedná o přímočarou, scénáristicky výborně zvládnutou komedii, která se opravdu ničeho nezalekne. ()

Radko

Fatalita o uviaznutí v sieti armády. Ani jeden z eskorty nie je uzrozumený so svojím cieľom, ale zároveň dodržiava to, čo je dané: väzeň je zmierený s odsedením si ôsmich rokov za odcudzenie 40 dolárov. Namiesto psychoporadne pre kleptomanov ho čaká drsná basa. Len preto, že z hľadiska vyššej zelenogumennej morálky šlo o opovrhnutiahodné okradnutie invalidov. Sprievod väzňa si uvedomuje bezvýchodiskovosť stavu, no nedokáže a nechce sa výraznejšie odpútať od zviazania sa s ozbrojenými silami. Dokáže však chudákovi mladíkovi ukázať, že sa dá i zatrtkať si, zahuliť a opiť sa. To, čo je akože rebéliou je inak len bežným trávením času väčšiny mládeže. Prepravovaný odsúdenec sa v závere o akúsi revoltu sa pokúsi, no je to jednorázové, nepripravené a vopred odsúdené na neúspech. A tak sme si užili a šup do kasární. Smutné a bezvýchodiskové, ale zároveň príznačné. Príznačné tiež je, že jedinú reálnejšiu možnosť úniku ponúkne prepravovanému väzňovi žena, členka akejsi obskúrnej posthipíckej modliacej sa japonskej sekty. ()

misterz

Nie som vyslovene sklamaný, ale čakal som niečo lepšie. V podstate divák dostane takú jednoduchú road (train/bus) movie, na ktorej sa podľa očakávania z eskorty a väzňa stávajú kamoši. Tí si na ceste prechádzajú úplne banálnymi maličkosťami, ktoré sa dajú čakať - alkohol, ženy, Larryho prvý sex, zábavičky..... Príbeh nenudil jedine vďaka skvelým hercom. Inak 8 rokov a vyhadzov z armády za pokus o krádež 40 dolárov sa mi nezdá moc reálne. Ak áno, tak potom by som kopol do riti toho právnika čo hájil chudáka Larryho. Lepší priemer. 65/100 ()

Aluska88

Excelentní komedie s nádechem dramatu a skvěle k sobě padnoucímu ústřednímu triu. Živelný Jack Nicholson, který mi zde svou postavou připomněl svého geniálního Randlea McMurphyho z Přeletu, mě neznámý Otis Young a především také nehorázně mladý Randy Quaid, jehož mám zapamatovaného jako arogantního Joea Aguirreho z Brokeback Mountain. Jsem ani netušila, jak fešný Randy jako mladík byl:) Poslední eskorta je našlapaný příběh plný podnětných dialogů a humorných scének. Když dostali ti tři záchvaty smíchu, byla jsem hotová i já:) "Ten by si ani netroufl říct, že chce jít na záchod, ani kdyby měl sračku." ()

Zagros

Děj filmy Poslední eskorta je prostý. Dva mariňáci mají eskortovat jednoho vojína do vězení, které je vzdálené několik dnů v jiné části Spojených států. Divák sleduje jejich cestu, při které rozkrývá důvody vězení i charaktery všech tří vojáků. Když eskorta zjistí, že šlo o vcelku banální krádež, za kterou mladý vyfasoval osm let, upraví své plány a cestu si snaží užít. Pět dnů na převoz se tak mění v trpké loučení se svobodu, filozofování o životě, svobodě, armádě apod. Největším přínosem snímku jsou uvěřitelné charaktery. Jack Nicholson, Otis Young i Randy Quaid to zahráli přesvědčivě a jejich dialogy… a občas jen blbé kecy, jsem jim věřil. Přesto mám neodbytný pocit, že kdybych film neviděl, o nic bych nepřišel a pravděpodobně na něj brzy zapomenu. ()

• Hal Ashby byl v Kanadě zatčen za držení marihuany. Studio Columbia Pictures chtěla režiséra vyměnit a až teprve záruka ze strany Jacka Nicholsona je přiměla od tohoto úmyslu odstoupit. (Terva)
  • Film měl původně 240 minut, ale Columbia Pictures rozhodla nejen o zkrácení příběhu, ale také o snížení počtu sprostých slov. (Terva)

Zemřel kameraman Michael Chapman

Zemřel kameraman Michael Chapman