Strašák

Na prašné silnici kdesi na jihozápadě se potkají dva tuláci. Propuštěný trestanec Max (Gene Hackman), který má rád teplo (a proto má na sobě několik vrstev svetrů) a taky hospodské rvačky, kvůli nimž se často dostává do konfliktu se zákonem, a bývalý námořník Lion (Al Pacino), křehký důvěřivý mladík, který cestuje za svým dítětem, jež nikdy neviděl. Oba muži spojí své síly a cestují ve dvojici, stopem, na nákladních vlacích, jak se dá. Nejdřív do Denveru za Maxovou sestrou, pak do Detroitu za Lionovou ex-manželkou a nakonec do Pittsburghu, kde má Max našetřené peníze a hodlá si za ně otevřít umývárnu aut. Jejich tragikomická anabáze za štěstím v netečném světě má však víc zákrut, než oba předpokládali. Nakonec to nejcennější, co na své cestě získají, je vzájemné přátelství... Snímek Strašák (1973) režíroval bývalý fotograf Jerry Schatzberg (nar. 1927), jenž předtím zaujal působivým portrétem narkomanů Panika v Needle Parku. Do hlavních rolí obsadil nastupující herecké hvězdy Hackmana a Pacina, kteří se mu odvděčili mistrovskými výkony, překonávajícími i slabší místa v původním scénáři Garryho Michaela Whitea. Film měl svou mezinárodní premiéru na MFF v Cannes, kde byl oceněn Zlatou palmou (ex aequo s britským snímkem Námezdní síla). (Česká televize)

Hapretor

Jedním slovem nuda. Proč koukat na trapáka navlečeného do deseti vrstev tílek, triček, svetrů, mikin a bund, kde ani jeden kousek není čistý a zakrslíka, co dělá fórky, kterým se nikdo nesměje. Nejspíš budu někoho opakovat. Podobné magory člověk vidí všude možně a radši se jim vyhne, proč na ně koukat ve filmu, i když je hrají Al Páčidlo a Džíny Nechcem ?! ()

agassi68

Hackman hrá svoju klasiku, v tom je vynikajúci. Al Pacino tu bol ešte zajac a preto mi tá jeho rola nesadla. Skrátiť to o pol hodinu, možno * prihodím.. ()

Stíba

Oba jsou prostí snílci, oba tuší jak jejich cesta dopadne ale přesto se za svými sny společně vydají a vzájemně se podporují. Jak to vše dopadne asi tušíte. Příběhově i režijne nevýrazné a ani obsazení u mě film tentokrát z šedého nicneříkajícího průměru nevytáhlo. ()

Pekisan

Myslim, ze som definitvne nasiel svojho dalsieho oblubenca. Totiz okrem velmi dobreho a velmi mladeho Al Pacina tu exceluje nemenej skvely o dost vyssi (kto by to bol povedal, ze Al je taky maly, alebo..)Gene Hackman. Dva zdanlivo odlisne zivotne pribehy sa nahodne skrizia uprostred nicoho a istu chvilu plynu spolu. Jeden, byvaly kriminalnik, si chce zalozit svoj biznis a tym dokazat, ze nieco dokazal. Bohuzial, zakony kriminalu mu az prisilno vliezli pod kozu a zda sa, ze sa nedokaze vratit do normalneho zivota. Druhy, byvali namornik, by mu svojim silnym extrovertnym optimizmom mohol pomoct. Obaja si myslia, ze naprava chyb minulosti z nich spravi lepsich ludi a zvrati ich zivotne osudy. Stanu sa partnermi a teraz sa len musia dostat do Pitsburgu. Asi to spada do road movies, ale skor by som to pomenoval ako osudova drama dvoch ludi snaziacich sa odhryznut si ten svoj maly kusok stastia. Naoko pomale lezerne tempo kontrastuje s kratkym vyronmi nasilia natocenymi z vacsej vzdialenosti akoby tam naozaj nepatrili, akoby to neboli ani oni kto sa tam mlati. Celkovo mi to velmi sadlo. Ci uz kvoli tomu, ze som pred tym sledoval tento "Skvost", alebo mozno len ospalou jazdou vo vlaku, ale prinutilo ma to trosku zamysliet sa a to sa casto nestava. ()

tranquill

"Dřív z tebe šel strach a byl jsi směšnej. Teď už jsi jen směšnej! .. No, to že se mě stává strašák..." Hvězda navrch za parádní herecký výkon Gena Hackmana, který mi silně připomíná styl páně Nicholsona. ()

jda23

Zatial som videl len zaciatok a nieco inde a jednoznacne ide o novsi thatral v amercan cinematography... Neskor doplnim,uz sa na to tesim : ) ) ()

Petulka88

Nebudu to nějak zvlášť rozvádět a na rovinu říkám, že ty 4* jsou jen kvůli hereckému koncertu Al Pacina a hlavně Genea Hackmana. Je až neuvěřitelné co ti dva dokážou zahrát... Ještě že jsou prakticky pořád v záběru, protože bez nich by byl Strašák nudný a nezajímavý film, kterých bych snad ani nedokoukal. Takhle je to díky Pánům hercům delikatesní podívaná. ()

sehe

Dvaja stroskotanci,outsideri,jeden agresívny a tvrdý Max a druhý milý námorník Lionel sa stretnú pri stopovaní.Táto nevyrovnaná dvojica putuje za svojím snom a vytvoria si trvalé priateľstvo.Road movie s veľkým herectvom Gena Hackmena a mladučkým Al Pacinom. ()

Stanix

....těšil jsem se na road movie Pacina s Hackmanem a dostalo se mi něčeho podobného jako "Easy Rider" s tím, že zde nefunguje "jakákoliv" atmosféra a film "měli" utáhnout jen Al s Genem. Nic ve zlém, jsem přesvědčen, že by to i dokázali, jenomže scénář stojí za starou belu ( pokud vůbec nějaký byl ) a téměř neviditelná ruka režisérova zapříčinili, že některé scény jsou tak stupidní a vyhrocené ad absurdum, že i zarytý fanda Ala či Gena se zastydí. Ukázkový špatný příklad toho, že přehršel improvizace je na škodu, a že režisérská taktovka je jedním ze stěžejních aspektů jež diferencuje film na kvalitní či nekvalitní. ()

huzgi

Ze všech dvojic nešťastných tuláků jsou Max a Lion, Gene Hackman a Al Pacino snad ti nejopravdovější. Syrový a špinavý snímek, kde naděje od začátku není, je strhující cestou k sobě samému, k hledání i k pochybnostem... ()

adamix

Príjemný film, dá sa naň pozerať, priateľstvo medzi Maxom (Hackman) a Francisom (Pacino) je pekné. Miestami pôsobí film dosť drsne ( zlá udalosť vo väznici, Francisove psychické rozpoloženie, krutá pravda a ešte krutejšia lož jeho ženy ). Záver pekne dramaticky vyštylizovaný, trochu podobný, ako záver v Polnočnom kovbojovi. Nápad je skvelý. Nápad bol skvelý urobiť z krátkej priateľskej drámy Road movie. Myslím, že keby tento projekt tvorcovia zahodili, boli by úplní blázni. K mínusom patria iba niektoré rozťahané a nudné scénky, ale dalo sa. Dávam 4* a 75%. ()

Jehan

Dva zjevy na okraji jdou kamsi. Fandíme jim? Asi jo. Maličko, přiměřeně. Tak trochu trapná podívaná. ()

AdrianMonk

Jeden z nejlepších filmů jak s Hackmanem, tak s Pacinem. Bohužel není příliš známý, ale rozhodně stojí za to se na něj podívat. ()

Goodmen

Pacino a Hackman jsou skvělí, ale celý film je poněkud utahaný a dlouhý. Oslovilo mne hlavně až posledních 30 minut. Jinak jsem se spíše nudil. ()